Amerikos ambasada Lietuvoje išsisuka nuo tiesaus atsakymo, kokie apribojimai patekti į šią šalį taikomi asmeniui, baustam už melagingą pranešimą apie sprogmenį. Jeigu už tokį nusikaltimą teistas Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas sumanytų ten keliauti, JAV pareigūnams ir diplomatams tektų nelengva užduotis apsispręsti.
Antras didžiausias JAV teisėsaugos priešas po teroristų - tai apsišaukėliai, lėktuvuose, oro uostuose ir kitose viešose vietose gąsdinantys visuomenę netikromis bombomis. Į šią kategoriją patenka ir Seimo pirmininkas A.Valinskas, prieš 10 metų nuteistas už melagingą pranešimą apie sprogmenį „Šarūno“ viešbutyje.
Kaip Amerika pažiūrėtų, jei parlamento vadovas planuotų vizitą į šią šalį?
Tektų svarstyti
Kaip teigia JAV ambasados Lietuvoje darbuotojai, su tokiu klausimu jie susiduria dažnai. Tačiau tiksliai atsakyti galima tik išnagrinėjus kiekvieną konkretų atvejį. „Deja, negalime komentuoti tokios hipotetinės situacijos. Kiekvienas asmuo turi rašyti prašymą vizai arba registruotis elektroninėje sistemoje. Pareigūnas turi peržiūrėti bylą ir tada nuspręsti, ar asmuo yra tinkamas“, - aiškino JAV ambasados konsulas Bradley Nortonas. Kaip sako pašnekovas, jam dirbant ambasadoje dar nepasitaikė atvejo, kad dėl vizos būtų kreipęsis žmogus, teistas už melagingą pranešimą apie gresiantį pavojų visuomenei.
Buvęs Lietuvos diplomatijos vadovas Povilas Gylys mano, kad JAV pareigūnai tokiu atveju padarytų „pauzę“. „Jie svarstytų, ką čia dabar daryti, bet sprendimą vis dėlto lemtų politiniai motyvai, ir leidimas būtų išduotas“, - prognozavo P.Gylys.
Tačiau, jo manymu, net jeigu A.Valinską į Ameriką įleistų, tai nepadarytų garbės Lietuvai. „Toks aukščiausios valdžios atstovo poelgis mus labai diskredituoja“, - teigė P.Gylys.
Amerikiečiai nejuokauja
Po 2001 metų rugsėjo 11-osios katastrofos kiekviena užuomina apie terorizmą JAV žmonėms kelia šiurpą. Pranešimų apie netikrus sprogmenis (vadinamuosius bomb hoax) įvairiose JAV vietose gaunama kone kasdien, tačiau policija ir žvalgyba tokių juokų nesupranta: skiria kelių tūkstančių dolerių baudas arba net sodina keleriems metams už grotų.
Pavyzdžiui, užpernai devyniolikmetė studentė, atėjusi į Logano oro uostą pasitikti savo draugo, išradingai „pasipuošė“ netikru sprogmeniu. Pareigūnų teigimu, šiai merginai labai pasisekė, jog ji uoliai vykdė visas apsaugininkų instrukcijas, antraip būtų buvusi sušaudyta.
Prieš kelerius metus San Antonijuje greta bažnyčios pensininkas paliko nešulį su užrašu „netikra bomba“. Pasekmės - kardomasis sulaikymas ir 2 tūkst. dolerių bauda.
JAV Kongresas 2004 metais priėmė įstatymų pataisas, numatančias kalėjimą iki 5 metų. Jos turėjo atbaidyti pranešėjus apie netikrą sprogmenį. Tačiau melagysčių ne ką tesumažėjo, keletas asmenų jau įkalinti.
Leidinys „USA Today“ yra rašęs, kad pareigūnai reikalauja dar griežtesnių bausmių sumaišties kėlėjams. „Tai yra piktavališkas, pikta linkįs ir baudžiamasis veiksmas“, - teigė JAV valstybės saugumo žvalgybos pareigūnas Charlie‘s Allenas.
Marijus Širvinskas