Energetikos ministras Arvydas Sekmokas pranešė, kad dujų tiekėjai „Gazprom“ buvo įteiktas oficialus pareiškimas. Jame esą pateikiami surinkti įrodyma, kad „Gazprom“ Lietuvai taikė diskriminacines gamtinių dujų tiekimo sąlygas ir nepagrįstai kėlė kainas bei pažeidė akcinės bendrovės „Lietuvos dujos“ privatizavimo sutarties sąlygas .
Energetikos ministerija „Gazprom“ suteikė 60 dienų laikotarpį ištaisyti pažeidimus ir nustatyti teisingą dujų kainą šalies vartotojams, teigė energetikos ministras. Pasak A. Sekmoko, Energetikos ministerija siūlo „Gazprom“ su Lietuva dėl dujų kainosderėtis Briuselyje, procesą stebint Europos Sąjungai.
Pasak energetikos ministro, surinkti įrodymai leidžia teigti, jog dujų kaina Lietuvai yra nustatyta per didelė dėl politinių priežasčių.
„Lietuvai dujų kaina yra 15 proc. aukštesnė negu gretimoms šalims, o kokia turėtų būti teisinga dujų kaina, bus nustatyta pagal reikalingas procedūras. Ir tai bus nustatyta ekspertiniu būdu. Jeigu nebus ištaisytas pažeidimas, kreipsimės į Stokholmo arbitražą dėl Lietuvos dujų privatizavimo sutarties anuliavimo ir restitucijos. „Gazprom“ turi 60 dienų nustatyti teisingą kainą Lietuvai, kaip ir numatyta sutartyje“, – pareiškė A. Sekmokas.
Kokius būtent pažeidimus „Gazprom padarė, A. Sekmokas žiniasklaidai neatskleidė. „Šiuo metu Energetikos ministerija negali viešai paskelbti AB „Lietuvos dujos“ privatizavimo sutarties teksto dėl jai taikomo konfidencialumo. siūlome „Gazprom“ paviešinti Lietuvos dujų privatizavimo sutartį, kad visuomenei būtų visiškai aišku ir būtų galima objektyviai vertinti visus veiksmus ir susidariusią situaciją. Tikimės, kad „Gazprom“ šį pažeidimą ištaisys, nustatys teisingą kainą Lietuvos vartotojams ir šitas nesutarimas bus išspręstas“, – teigė ministras.
Balsas.lt primena, kad Energetikos ministerija sausio mėnesį apkaltino „Gazprom“ naudojantis daminuojančia padėtimi ir apskundė ją Europos Komisijai.
Tinklalapio „WikiLeaks“ paskelbtuose 2008 metų diplomatiniuose dokumentuose iš Rusijos ambasados Briuselyje atskleista, kad Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barrosas jau yra kalbėjęs Rusijos premjerui Vladimirui Putinui apie galimybę pasinaudoti Europos Sąjungos konkurencijos įstatymais ir atvėsinti Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ ambicijas Europoje.