Nors Lietuvoje visi kalba apie meilę krepšiniui, mažai kas tą meilę įrodo darbais. Legendinio krepšininko Arvydo Sabonio nuomone, nesėkmingas rinktinės pasirodymas Europos čempionate buvo tik pirmasis pavojaus skambutis. Netrukus gali skambėti ir varpai.
Po fiasko Europos čempionate ir skandalingų naujo rinktinės trenerio rinkimų atgijo kalbos apie susiskaldymą Lietuvos krepšinyje. Savo nuomonę pasakė daugelis, bet ne garsiausias visų laikų šalies krepšininkas. „Niekas manęs nei klauso, nei klausia”, - „Vakaro žinioms” tvirtino A.Sabonis.
Gana rietenų!
Tautai legendos nuomonė tikrai rūpi. Todėl ir klausiame: ar ne per mažai patriotizmo, ar nesibaigs liūdnai Lietuvoje vyksiantis 2011 m. Europos čempionatas? „Vienybės tikrai trūksta. Nežinau, kas tai lemia. Gal lietuviškas charakteris, gal pernelyg didelė meilė krepšiniui”, - svarstė A.Sabonis.
Trūksta ir patriotizmo, bet jis negali atsirasti iš niekur. „Reikia dirbti, kad tas patriotizmas būtų, auklėti jaunimą. O pas mus? Visiškai nedirbama su krepšininkais, kurie išvažiuoja į užsienį. Matyt, manoma, kad žaisti yra tiesiog pareiga. Bet pasaulis pasikeitė. Jei federacija atsakinga už rinktinę ir jos rezultatus, matyt, ji ir turi užsiimti šiuo klausimu. Ir spauda turi padėti. Žmonėms reikia skirti daugiau dėmesio, o ne tik traukti per dantį ir laukti, kad kas nors blogo įvyktų”, - teigė Sabas.
Olimpinis ir pasaulio čempionas nieko nekaltina, tiesiog nori, kad rietenos liautųsi.: „Pirmiausia turi baigtis intrigos, krepšinio dalijimas. Esame pernelyg maža šalis. Be to, laukia 2011 m. Europos čempionatas”, - teigė A.Sabonis.
Jo nuomone, iki Europos pirmenybių Lietuva dar turi laiko sukurti gerą komandą. „Gal reikėjo pradėti jau šiemet. Gal, žiūrint į ateitį, reikėjo paaukoti šių metų čempionatą, pakviesti keletą jaunų žaidėjų. O gal ir rezultatas būtų geresnis. Jei ne, tai bent būtume pamatę, ko tie žaidėjai verti”, - aiškino Sabonis.
Tai, kas sujungia tautą
A.Sabonis įsitikinęs, kad Lietuva turi siekti kvietimo į 2010-ųjų pasaulio čempionatą. Net jei reikės užmokėti milijoną eurų.
„Reikia investuoti į ateitį. Bet kas Lietuvoje žiūri į ateitį? - klausė krepšinio legenda, nes, pasak jo, valdžios vyrų kalbos labai skiriasi nuo darbų. - Sako, kaip mes mylime tą krepšinį. Bet iš tikrųjų nėra jokių investicijų, o iš oro niekas nesidaro. Ta Lenkija - galbūt pirmasis skambutis. Mes juk nekalti, kad tik krepšinis jungia tautą. Ar reikia viską prarasti, paskui bandyti atgaivinti? Bus neįmanoma. Gal geriau palaikyti tai, ką turime. Kalbu ne tik apie rinktinę, kalbu ir apie vaikus, kurie tik ateis į krepšinio mokyklas.”
Kaip ispanai gelbėja savo krepšinį? Jiems nereikia gelbėti!
Visas pasaulis su pavydu stebi Ispanijos krepšinio rinktinę, kurios garbę metai iš metų gina pačios ryškiausios žvaigždės. Kodėl jos noriai velkasi rinktinės marškinėlius, „Vakaro žinioms” paaiškino vienas žinomiausių ispanų sporto žurnalistas Alvaras MARTINESAS.
Pasaulio ir Europos čempione bei olimpine vicečempione Ispanijos rinktinė tapo savo gretose turėdama pačius pajėgiausius krepšininkus. Kur tokios vienybės priežastys? „Mūsų rinktinė suformuota 1980 m. gimusių krepšininkų pagrindu. Pau Gasolis, Felipė Rejesas, Chuanas Karlosas Navaras ir dar keli žaidėjai priklauso tai pačiai kartai, bendrauja metų metus. Rinktinės stovyklas jie laiko vieta, kur gali ir su bičiuliais susitikti, ir žaisti aukščiausio lygio krepšinį. Rinktinę žaidėjai renkasi ne vien dėl patriotinių priežasčių - jie mėgaujasi buvimu drauge”, - teigė A.Martinesas.
Ispanų žurnalistas aiškino nesuprantantis, kodėl į Lietuvos nacionalinę komandą atsisako atvykti geriausi šalies krepšininkai. „Visuomet atkreipdavau dėmesį, kad žaisti rinktinėje nuolat atsisako Žydrūnas Ilgauskas. Fiziškai jis atrodo stiprus, daug rungtyniauja NBA ir komandai tikrai padėtų. Keista ir gaila”, - stebėjosi pašnekovas.
Pasak ispano, Lietuvos rinktinės nesėkmę Ispanijoje lėmė ne prastas Ramūno Butauto vadovavimas komandai, o lyderių trūkumas rinktinėje. Esą treneriai per mažai pagarbos sulaukia tiek Lietuvoje, tiek Ispanijoje.
„Ispanija strategus keičia kasmet. Poste turbūt neliks ir Serdžijaus Skariolo. Bet visas vidaus intrigas ir peripetijas užgožia laimėjimai. O kai jų nėra, į viešumą ima lįsti įvairūs faktai”, - paaiškino A.Martinesas.
Arūnas ABROMAITIS, Laurynas BUTKAUSKAS