Lietuvos kariuomenės vadas, generolas leitenantas Arvydas Pocius, pirmadienį susitiko su Prezidente Dalia Grybauskaite. Susitikimas, apie kurį nebuvo skelbta, komentuojamas kaip darbo, bet kariuomenės vadas pripažino, kad, tarp kitų dalykų, su šalies vadove kalbėta ir apie Švedijos viešųjų ryšių ir reklamos firmos „Studio Total„ galimai įvykdytą „meškiukų desantą“ Baltarusijoje.
„Buvo darbinis susitikimas. Darbinis - tai reiškia, kad grįžus man iš atostogų buvo pakalbėta apie tuos įvykius, kas vyko per praėjusį mėnesį", - po susitikimo DELFI sakė A. Pocius.
Paklaustas, ar kalbėta apie „meškiukų akciją„, generolas tai patvirtino: „Vienas iš klausimų buvo toks“.
Pasiteiravus, ar dėl skandalo priekaištauta, buvo lakoniškas - anot A. Pociaus, „Prezidentė, kaip visada, yra griežta„. „Na, kol kas aš negaliu komentuoti, kadangi pirma diena po atostogų. Dabar aš turiu susipažinti su detalia informacija, kas yra įvykę. (...) Prezidentė, kaip visada, yra griežta, ir aš nenoriu komentuoti“, - DELFI sakė generolas leitenantas.
Prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė patvirtino, kad Prezidentūroje susitikimas įvyko, tačiau sakė, jog susitikimas buvo darbinis, todėl komentuoti teigė negalinti.
ELTA primena, kad dėl dėl pliušinių „meškiukių desanto" antradienį į neeilinį posėdį rinksis Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK).
Posėdyje numatoma aptarti liepos 4 d. dviejų Švedijos piliečių pilotuojamo lėktuvo skrydžio ir Lietuvos Respublikos atsakingų institucijų veiksmus.
„Atsakymai iš atsakingų institucijų dėl švedų pilotuojamo lėktuvo skrydžio jau gauti. Buvo susitikta ir su atsakingų institucijų vadovais bei išsiaiškinta pirminė informacija“, - yra sakęs NSGK pirmininkas Arvydas Anušauskas.
Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė sakė, kad liepos 4 dieną surengto „pliušinių meškiukų desanto“ metu, kai švedų pilotuojamas lengvasis lėktuvas kirto Lietuvos ir Baltarusijos sieną, Lietuvos oro erdvė nebuvo pažeista.
Baltarusija pareiškė atšaukianti visus savo ambasados Stokholme diplomatus ir paprašė Švedijos iš Minsko atšaukti savuosius. R. Juknevičienė teigė, kad tai neatitinka nei geros kaimynystės, nei bendradarbiavimo tarp valstybių principų.
Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime teigiama, kad šalis nenutraukia ryšių su Švedija. Baltarusija šį sprendimą priėmė praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po švedų lėktuvo suorganizuoto „pliušinių meškiukų desanto“. Lėktuvas liepos 4 dieną numetė šimtus mažų pliušinių meškiukų, prie kurių buvo pritvirtinti žodžio laisvės ir žmogaus teisių reikalaujantys rašteliai.
Dėl šio incidento rugpjūčio 3 dieną Baltarusija iš šalies išsiuntė Švedijos ambasadorių. Taip pat buvo atšauktas ir Baltarusijos ambasadorius Švedijoje.
Dėl „pliušinių meškiukų desanto“ Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka atleido kelis aukšto rango pareigūnus.
Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka taip pat pagrasino nubausiąs Lietuvos „peles“ už lėktuvą su meškiukais. Jis pareiškė turįs pretenzijų kaimyninei Lietuvai. Anot jo, lietuviams tenka atsakomybė už tai, kad iš šios šalies teritorijos pakilo švedų lėktuvas su pliušiniais meškiukais, vėliau pažeidęs Baltarusijos sieną.
Priminsime, kad švedų lėktuvas, įsibrovęs į Baltarusijos teritoriją, liepos 4-osios rytą pakilo iš Pociūnų aerodromo. Pasiekęs Minską ir numetęs pakeliui pliušinius meškiukus su užrašais, remiančiais žodžio laisvę, jis nekliudomai grįžo į Lietuvą. Netrukus švedai iš ten išskrido į tėvynę.
Tai, kad nesankcionuotas skrydis vis dėlto įvyko, A. Lukašenka pripažino tik liepos 26-ąją. Po to (liepos 31-ąją) savo postų neteko Baltarusijos pasienio komiteto ir priešlėktuvinės gynybos vadovai. Rugpjūčio 3-iąją buvo sužinota, kad Baltarusija atsisakė pratęsti Švedijos ambasadoriaus Stefano Eriksono (Stefan Eriksson) akreditaciją. O dar po kelių dienų (rugpjūčio 8-ąją) Baltarusijos URM paskelbė, kad iš Švedijos bus atšaukti visi Baltarusijos ambasados darbuotojai (atitinkamai Švedijos ambasados darbuotojams teks palikti Baltarusiją).
Tiesa, oficialusis Minskas tikina, kad Švedijos diplomatų išsiuntimas nesusijęs su „meškiukų desantu“. „Kai kas sieja šią problemą lyg ir su pliušiniais meškiukais, lyg ir su drambliais. Bet tai visiškai skirtingi dalykai“, - pareiškė A. Lukašenka. Kartu jis apkaltino Švedijos ambasadą palaikius ryšius su skandalingos akcijos rengėjais.
Atsakomybę už „meškiukų desantą“ prisiėmė Švedijos reklamos agentūra „Studio Total“, praeityje ne sykį rengusi skandalingas akcijas. Jos atstovai pabrėžė, kad veikė savo iniciatyva.
Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) rugpjūčio 14-ąją pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto Lietuvos Respublikos valstybės sienos kirtimo. Tyrimas pradėtas dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo ir Tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo.
Į Lietuvos Užsienio reikalų ministeriją (URM) buvo iškviestas Baltarusijos ambasadorius Lietuvoje Vladimiras Dražinas, kuriam išsakyta Europos Sąjungos (ES) pozicija dėl Baltarusijos sprendimo atsisakyti pratęsti akreditaciją