• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstiečių liaudininkų ir pilietinės demokratijos frakcijos narys, Seimo Pirmininko pavaduotojas Alfredo Pekeliūno išreiškė susirūpinimą, kad situacija Lietuvoje artėja prie kritinės ribos, kai daugelio sričių darbuotojų maži atlyginimai bei didėjančios kainos dirbančius Lietuvos žmones verčia skursti, tačiau konkrečių veiksmų spręsti šiai problemai nesiimama.

REKLAMA
REKLAMA

„Nepaisant Vyriausybės skelbiamo „spartaus“ minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimo tempo, Lietuvoje MMA vis tiek lieka viena mažiausių Europos Sąjungoje. Tuo tarpu kainos Lietuvoje nuolat kyla ir, kai kurių ekspertų nuomone, jau sudaro apie 50 proc. europinio kainų lygio. Pagal maisto produktų kainų kilimą Lietuva trečia Europos Sąjungoje. Deklaruojami kylantys Lietuvos ekonomikos rodikliai, deja, už juos maisto nenusipirksi, o atlyginimai yra tokie, kad didelė dalis dirbančių žmonių vos suduria galą su galu. Nenuostabu, kad daugeliui žmonių jau trūko kantrybė ir jie nusprendė veikti“, – sakė Seimo narys A. Pekeliūnas.

REKLAMA

Pasak parlamentaro, Lietuva vienintelė iš ES narių neturi aiškiai apibrėžtų MMA nustatymo principų ir periodiškumo, o tai sudaro sąlygas manipuliuoti darbo užmokesčio klausimais ir, pavyzdžiui, siekiant rinkėjų palankumo MMA pakelti prieš rinkimus.

„Lapkričio mėnesį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl socialinės tikrovės apžvalgos, kurioje teigiama, jog kiekvienai valstybei narei gyvybiškai svarbu užtikrinti, kad darbuotojams būtų mokamas atlyginimas už kurį jie galėtų išgyventi. Ar gali Lietuvoje dirbantis žmogus išgyventi gaudamas 700 Lt per mėnesį?“, – retoriškai klausė VLPD frakcijos narys A. Pekeliūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo nario teigimu, Seime yra įregistruotas įstatymo projektas, kuris nustatytų aiškų MMA didinimo mechanizmą bei periodiškumą ir sietų su ekonominiu rodikliu – vidutiniu darbo užmokesčiu. Projekte numatyta, kad minimali mėnesinė alga negali būti mažesnė nei 60 procentų praėjusių kalendorinių metų vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio. Tuomet, kylant šalies ekonomikai ir vidutiniam darbo užmokesčiui, MMA keistųsi proporcingai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taikant siūlomą MMA reglamentavimo modelį būtų išspręsta nemažai problemų. Konkreti ir aiški MMA nustatymo sistema leistų geriau planuoti verslą, sumažintų „vokelių“ mąstą. Sumažėtų darbo jėgos trūkumas, nes žmonės būtų labiau suinteresuoti dirbti, o ne gauti socialines pašalpas, kaip yra dabar. Būtų užkirstas kelias politikavimui MMA didinimo klausimais, o svarbiausia – leistų dirbančiam žmogui gyventi oriau“, – teigė A. Pekeliūnas.

Nepaisant to, kad situacija Lietuvoje bauginanti, politikas abejoja, ar šiam įstatymo projektui bus pritarta. „Be profesinių sąjungų bei aktyvių Lietuvos piliečių palaikymo vargu ar bus kas nors pasiekta. Todėl raginčiau visuomenines organizacijas įsitraukti į šio įstatymo projekto svarstymą“, – sakė A. Pekeliūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų