Pastarosiomis savaitėmis netikėtai viešojoje erdvėje suaktualėjęs „gėjų klausimas“, taip pat atkreipė visuomenės dėmesį į ketinimus steigti Lietuvoje Europos lyčių lygybės institutą. Iš Europos Sąjungos pareigūnų pasigirdo abejonės, ar Lietuva tinkama tam šalis, o mūsuose yra nemažai linkusių abejoti šios sumanymo nauda. Apie tai šnekamės su Seimo nare Aušrine Marija Pavilioniene, kuri viešai ir kategoriškai užsistojo diskriminuojamus, jos nuomone, gėjus.
- Pasigirdo kalbų, kad „Lyčių lygybės instituto“ dėl Lietuvoje vykdomos gėjų diskriminacijos gali ir neatsirasti. Ką jūs apie tai manote? Ką prarastų Lietuva, jei ši institucija mūsų šalyje įsteigta nebūtų?
- Pirmiausia, nemanau, kad projektas būtų sustabdytas. Kalbėjausi su atsakingais pareigūnais ir jie to nepatvirtina. Tiesa, buvo vieno Europos Komisijos pareigūno perspėjimas, kad dėl Vilniaus mero veiksmų, kai jis neleido važiuosi autobusui su gėjų simbolika, projektas gali būti ir persvarstytas. Tačiau nenoriu tikėti, kad taip nutiks. Nėra jokių oficialių signalų. Be to, juk buvo ir tokių, kaip aš – kurie protestavo, tad tai irgi yra ženklas Europos institucijoms, jog demokratija Lietuvoje visgi gyva ir ne visi čia apimti fobijų.
- Ką visgi duotų Lietuvai šis institutas mūsų šaliai?
- Pirmiausia – kad ir ekonominė nauda. Iš visos Europos važiuotų žmonės atlikti tyrimų, rengti seminarų, įgyvendinti įvairių projektų, susijusių su lyčių lygybe. Pagaliau, nauda būtų ne tik Lietuvai, kuriai pačiai reikia atsikratyti tamsybių ir stereotipų. To reikia visai Europai. Būtų nagrinėjamos agresyvaus nusistatymo ir prietarų priežastys tokiose šalyse, kaip Lietuva.
Būtų ieškoma būdų kaip tą diskriminacinę situaciją keisti ir kaip įtakoti žmonių sąmonę. Tą būtinai reikia daryti. Aš septyniolika metų „plakuosi“ siekdama, jog mokyklose atsirastų vietos lytiniam švietimui ir vis atsimušu lyg į akliną sieną.
-Kai kam atrodo, kad jūs tiesiog siekiate užimti šios instituto vadovės postą? Ar tikrai nėra noro paprasčiausiai susikurti sau sinekūrą?
- Čia gi ne mano sumanymas ir ne aš steigiu, o Europos institucijos. Ten yra konkursas ir, kiek žinau, didelė konkurencija. Aš dar net sąlygomis nespėjau pasidomėti. Tad tai tėra kol kas gandai. Dar turiu pusantrų metų atidirbti Seime ir noriu tai sąžiningai atlikti.
Tačiau – taip – aš neslepiu, kad man tai būtų įdomu. Aš ta tematika daugybę metų domiuosi ir ją išmanau.
- Tai jūsų vieši pasisakymai nėra noras atkreipti į save dėmesį ir užsitikrinti sau sinekūrą?
- Aš nuoširdžiai visiems sakau, kad niekada nebuvau karjeristė. Jei gyvenimas mane kėlė, tai tik už tai ką aš dariau. Mano pažiūros seniai žinomos ir man nereikia jų reklamuoti. Viena galiu patvirtinti dar kartą – tema man pažįstama, darbas būtų įdomus, o Lietuvai gėdos nepadaryčiau.
Kalbino Tomas Čyvas