Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį pareiškė turįs pretenzijų kaimyninei Lietuvai, praneša BELTA. Anot jo, lietuviams tenka atsakomybė už tai, kad iš šios šalies teritorijos pakilo švedų lėktuvas su pliušiniais meškiukais, vėliau pažeidęs Baltarusijos sieną.
"Ir lietuviai tegul netupi kaip pelės po šluota, – pareiškė A. Lukašenka. – Jie turi mums atsakyti, kodėl leido iš savo teritorijos pažeisti valstybės sieną. Jau kam kam, o Lietuvai šiuo požiūriu klius kaip reikiant”.
Priminsime, kad švedų lėktuvas, įsibrovęs į Baltarusijos teritoriją, liepos 4-osios rytą pakilo iš Pociūnų aerodromo. Pasiekęs Minską ir numetęs pakeliui pliušinius meškiukus su užrašais, remiančiais žodžio laisvę, jis nekliudomai grįžo į Lietuvą. Netrukus švedai iš ten išskrido į tėvynę.
Kaip rašo „Lenta.ru“, kai apie „meškiukų desantą“ prabilo žiniasklaida, Lietuvos pareigūnai patvirtino, kad liepos 4-ąją iš tikrųjų buvo užfiksuotas kažkoks „oro erdvės naudojimo taisyklių pažeidimas“. Bet jie nepatikslino, ar omenyje turimas būtent švedų lėktuvas. Vėliau Lietuvos krašto apsaugos ministerijos atstovai pareiškė laiką šią temą išgvildenta.
Reikia pažymėti, kad Baltarusijos valdžia kelias savaites po „meškiukų desanto“ nepripažino, jog šalies pasieniečiai ir priešlėktuvinė gynyba praleido užsienio lėktuvą. Oficialusis Minskas tikino, kad jokio nesankcionuoto skrydžio nebuvo. Lietuvos santūrumas (už kurį A. Lukašenka dabar kritikuoja lietuvius) tada atitiko Baltarusijos valdžios interesus.
Vėliau, kaip informavo „Euroradio“, Lietuvoje buvo pranešta, kad švedų lėktuvas, išskridęs iš Pociūnų aerodromo, apie 6 valandą dingo iš radarų, o po pusantros valandos vėl pasirodė tame pačiame rajone ir grįžo į aerodromą. Civilinės aviacijos administracija pareiškė, kad už skrydžių taisyklių pažeidimą gali būti iškelta administracinė byla.
Tai, kad nesankcionuotas skrydis vis dėlto įvyko, A. Lukašenka pripažino tik liepos 26-ąją. Po to (liepos 31-ąją) savo postų neteko Baltarusijos pasienio komiteto ir priešlėktuvinės gynybos vadovai. Rugpjūčio 3-ąją buvo sužinota, kad Baltarusija atsisakė pratęsti Švedijos ambasadoriaus Stefano Eriksono (Stefan Eriksson) akreditaciją. O dar po kelių dienų (rugpjūčio 8-ąją) Baltarusijos URM paskelbė, kad iš Švedijos bus atšaukti visi Baltarusijos ambasados darbuotojai (atitinkamai Švedijos ambasados darbuotojams teks palikti Baltarusiją).
Tiesa, oficialusis Minskas tikina, kad Švedijos diplomatų išsiuntimas nesusijęs su „meškiukų desantu“. „Kai kas sieja šią problemą lyg ir su pliušiniais meškiukais, lyg ir su drambliais. Bet tai visiškai skirtingi dalykai“, – pareiškė A. Lukašenka. Kartu jis apkaltino Švedijos ambasadą palaikius ryšius su skandalingos akcijos rengėjais.
Atsakomybę už „meškiukų desantą“ prisiėmė Švedijos reklamos agentūra „Studio Total“, praeityje ne sykį rengusi skandalingas akcijas. Jos atstovai pabrėžė, kad veikė savo iniciatyva.
Papildyta 18:08
A. Bačiulis: Lietuva – ne policinė valstybė
Komentuodamas Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos grūmojimus Lietuvai dėl vadinamojo „meškiukų desanto“, politikos apžvalgininkas Audrius Bačiulis portalui Balsas.lt sakė abejojantis, ar kaimyninės šalies vadovas supranta, kad Lietuva ne policinė valstybė.
„Blogai, kai valstybės prezidentas pasiduoda emocijoms ir ne tik savus kariškius vaiko, bet ir perkelia savo pyktį ant niekuo dėtų diplomatų ar kaimyninių šalių. Regis, tiek pats A. Lukašenka, tiek kiti jo režimo adeptai nepajėgia suprasti, kad Lietuva nėra policine valstybe, kuri seka kiekvieną privataus lėktuvėlio pakilimą ar leidimąsi įvairioms visuomeninėms organizacijoms ar privatiems asmenims priklausančiuose aerodromuose.“
„Būtų naivu tikėtis, kad demokratinės ir taikios valstybės karinė ar civilinė oro kontrolė susektų kiekvieną mažo lėktuvėlio skrydį, jei kadaise visiems žinomas Matias Rustas pralaužė tuo metu tikriausiai geriausią pasaulyje Sovietų Sąjungos oro gynybos sistemą“, – sakė A. Bačiulis.
Anot jo, „jei kam atsiras rimtas, o ne propagandinis, poreikis įskristi į Baltarusiją tokiu lėktuvėliu, nepadės niekas: nei pakeisti Baltarusijos oro gynybos vadai, nei kulkosvaidžiai pasieniečių sraigtasparniuose“.
„Mažoji aviacija, kuria gabenami narkotikai – tikras galvos skausmas net AWACS lėktuvais ginkluotai JAV oro gynybai“, – pridūrė politikos apžvalgininkas.
papildyta 18:18
G. Kiaulakis: čia komentuoti turi ne politologai, o psichiatrai
„Šiuo atveju reikia klausti ne tų, kurie rašo apie politiką, o tų, kurie rašo apie psichologiją. Klimaksinio periodo vyrai kartais turi problemų – vieni prisiperka kabrioletų ir bando „kirkinti“ gimnazistes, kiti pradeda kažkam kažkuo grasinti. Jeigu jis labai nori, manyčiau, kad mūsų URM (Užsienio reikalų ministerija – red. past.) turėtų atsiprašyti ir pasakyti, kad daugiau taip nedarysime. Ir tegul atsikabina“, – portalui Balsas.lt sakė apžvalgininkas Giedrius Kiaulakis.
„Rimtai į tokius dalykus reaguoti negalima iš principo, nes žmogus nusišneka. Jam reikia prieš savo liaudį pasirodyti, kad jis yra narsus. Tegul skeryčiojasi, o mes turime reaguoti kaip vakariečiai. Atsiprašyti, pasakyti, kad daugiau taip nebus. Jeigu bus – vėl atsiprašysime. Jeigu žmogus jaučiasi įžeistas – atsiprašykime, būkime mandagūs. Čia nėra dėl ko rimtai aiškintis“, – kalbėjo G. Kiaulakis.
„Nežinau, kaip tai (A. Lukašenkos poelgį – red. past.) paaiškinti. Su tais, kurie su velniais bendrauja, aš nemoku. Čia į kitus specialistus reikia kreiptis. O URM atsiprašymo notą gali nusiųsti – manau, pas juos paruoštų blankų yra, tik datą įrašys ir viskas“, – pridūrė apžvalgininkas G. Kiaulakis.