Lietuvos premjeras Andrius Kubilius ketvirtadienį Briuselyje sieks atkreipti kitų ES narių dėmesį į išskirtines šalies aplinkybes, susijusias su Ignalinos atominės elektrinės uždarymu 2009 metais ir dėl jo išaugsiančiu šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekiu.
Lietuva taip pat sieks specialaus kompensacinio mechanizmo, kuris leistų sušvelninti galimas ekonomines ir socialines problemas. Lietuva pirmiausia prašys nuo 2013 metų suteikti papildomų 5 mln. tonų anglies dvideginio apyvartinių taršos leidimų.
A. Kubilius išreiškė viltį, kad ketvirtadienį Europos Vadovų Taryboje bus pasiūlyti Lietuvai priimtini kompromisiniai sprendimai ir Lietuva galės paremti klimato kaitos paketą.
„Kiek tenka suprasti iš pokalbių su Baroso (Europos Komisijos pirmininku Jose Manule Barroso (Žozė Manueliu Barozu) - BNS) ir ką praneša diplomatai iš pokalbių su pirmininkaujančia šalimi, tai kvotų (taršos - BNS) klausimu mūsų pozicija yra pakankamai gerai suprantama, mūsų išskirtinumas ir tai, kad kol kas jam nėra rasta sprendimo. Taip pat tikimės, kad bus pritarta ir tam 5 mlrd. eurų paketui, iš kurio tikimės, kad nemaža dalis bus skirta Baltijos jungčių projektui“, - trečiadienį žurnalistams sakė A.Kubilius.
Lietuva tikisi, kad bus patvirtintas Europos ekonomikos atgaivinimo planas, numatantis ES biudžete papildomai sukaupti 5 mlrd. eurų, kurie būtų skirti energetikos infrastruktūros plėtrai. Šie pinigai būtų panaudoti ir elektros jungčių tarp Lietuvos ir Švedijos bei Lietuvos ir Lenkijos statybos finansavimui.
Šią savaitę užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas pranešė, kad Europos Sąjungos Vadovų Taryboje bus siekiama bendro ES valstybių narių sutarimo dėl energetikos ir klimato kaitos teisės aktų paketo. Bendras visų ES šalių sutarimas šiuo klausimu sustiprintų ES pasaulinę lyderystę kovos su klimato kaita srityje.
ES yra įsipareigojusi iki 2020 metų 20 proc. sumažinti šiltnamio efekto dujų išmetimus, 20 proc. padidinti energijos iš atsinaujinančių išteklių gamyba ir 20 proc. padidinti energijos vartojimo efektyvumą.
Europos Sąjungos Vadovų Taryboje be energetikos ir klimato kaitos, svarstomi padėties ekonomikos ir finansų rinkose, Lisabonos sutarties ratifikavimo, išorės santykių ir saugumo klausimai.
Į Vilnių A. Kubilius grįš penktadienį vakare.