Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Seimo Pirmininkė Irena Degutienė viešai suabejojo dėl socialinio draudimo įmokų tarifo didinimo 2 proc. punktais, tačiau Premjeras šios idėjos neatsisako. A. Kubiliaus teigimu, jei nedidinsime įmokos "Sodrai", reikės labiau rėžti socialines išmokas, mažinti finansavimą sveikatos apsaugai bei pedagogų atlyginimams.
Pasak Ministro Pirmininko, spręsdami "Sodros" problemas liepą 3 proc. įmokas padidino kaimynai estai.
"Galime diskutuoti, ar "Sodros" įmokų padidinimas yra vienintelė galimybė užpildyti tas spragas, kurios atsirado "Sodros" ir valstybės biudžete. Laikomės strategijos, kad kitais metais reikia pasiekti, kad valstybės ir "Sodros" biudžetų deficitas bendrai nedidėtų, o tam reikia neišvengiamai sumažinti kitais metais augsiantį deficitą maždaug 4,5 mlrd. litų. Deficitas augs, nes prognozuojama, kad mažės valstybės biudžeto įplaukos maždaug 2 mlrd. litų, "Sodros" pajamos mažės maždaug milijardu litų ir neišvengiamai didės valstybės išlaidos, kurių negalima sumažinti - tai yra 1,2 mlrd. litų, arba skolos aptarnavimo ir europinių lėšų kofinansavimo išlaidos", - ketvirtadienį "Žinių radijui" sakė A. Kubilius.
Premjeras aiškino, kad jeigu atsisakoma išspręsti 400 mln. litų iš 4 mlrd. litų problemą didinant "Sodros" įmokas, reikia rasti kitų būdų padengti tuos 400 mln. litų. A. Kubilius "Sodros" įmokų didinimui įžvelgė kelias alternatyvas.
"Galimybės, kurias šalis turi 400 mln. litų problemą spręsti kokiais nors alternatyviais būdais, yra taip pat labai skausmingos: arba daugiau mažinti negu numatyta pensijas, arba daugiau mažinti motinystės išmokas, mažinti mokytojų atlyginimus, nes tai yra viena labiausiai užaugusi biudžeto eilučių nuo 2006-ųjų, arba mažinti finansavimą sveikatai ir tuo pačiu medikų atlyginimus", - sakė Vyriausybės vadovas.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė abejoja planų didinti "Sodros" įmokas tikslingumu. Socialinio draudimo įmokų tarifą ketinama didinti 2 proc. punktais, primena ELTA. Šalies vadovė mano, kad "Sodra", kapstydamasi iš duobės, deficitą turi dengti mažindama savo išlaidas arba socialines išmokas.
Parlamento vadovė I. Degutienė taip pat trečiadienį pareiškė abejojanti, ar vertėtų didinti socialinio draudimo įmokų tarifą. I. Degutienės teigimu, tarifo didinimas neduos rezultatų, o tik sukels dar daugiau įmonių bankrotų bei įklampins "Sodrą" į didesnį deficitą. I. Degutienė teigė, kad Seime bus aštrios diskusijos dėl viso Vyriausybės pateikto priemonių paketo socialinių išmokų mokėjimui užtikrinti. Pasak jos, šiandienos situacijoje, kai daugelis įmonių ir taip nesumoka "Sodros" įmokų, yra įsiskolinusios, dar didinti mokesčius būtų netikslinga. Tokiu atveju nelieka kitos išeities, kaip tik mažinti išmokas, dėl ko ypač nukentės pensininkai ir visi gaunantys socialines išmokas.
"Tai čia iš tikrųjų matau tokias žirkles ir reikia gerai pamąstyti, ar šiandien yra ta situacija, kad mes galėtume "Sodros" įmokas didinti. Manau, kad tai ("Sodros" įmokų didinimas- ELTA) neduos rezultatų", - pridūrė Seimo Pirmininkė.