Maždaug 10 mln. litų vertės „Gustonių“ bendrovę vos už 65 tūkstančius litų „nusipirkę“ ir per kelis mėnesius milijonieriais tapusi Kazlauskų šeima užtarimo dėl savo galimai nusikalstamos veikos paprašė pas premjerą Andrių Kubilių.
Garso įrašas - straipsnio pabaigoje
Išskirtinis dėmesys – milijonierių šeimai
Lietuvoje precedento neturintis atvejis – A. Kubiliaus iniciatyva buvo sušaukta darbo grupė, kurioje visų valstybės jėgos struktūroms buvo liepta pradėti teisinį persekiojamą prieš bendrovę „Agrowill Group“ dėl to, kad ji bandė teismuose įrodyti savo teises į bent dalį „Gustonių“ bendrovės turto ir siekė, kad bendrovės vadovas, kuris buvo paskirtas neteisėtai, nešvaistytų įmonės turto.
Premjero komanda Vyriausybės rūmuose priėmę Mindaugą Kazlauską su advokatu, kaip vargšą, nukentėjusį ūkininką, kurį reikia gelbėti ir ginti.
Panašu, jog premjeras visiškai nesigilino, kad ginčas vyksta dėl to, kad Kazlauskų šeima neteisėtai neužvaldytų už 65 tūkst. litų įsigytos bendrovės, kurią ekspertai rinkoje vertina apie 10 mln. litų.
Premjerui taip pat nerūpėjo, jog daugiau nei 200 Gustonių kaimo gyventojų už grašius Kazlauskams pardavę pajus buvę priblokšti tokio Vyriausybės vadovo dėmesiu, vos iškeptai milijonierių šeimai.
Aistras kaitina privatus ginčas
Išskirtiniu aukščiausios valdžios dėmesiu ir veiksmais stebisi Vilniaus vertybinių popierių biržoje listinguotos bendrovės „Agrowill Group“ akcininkai, o jų yra daugiau nei 840. Akcininkų tarpe be Lietuvos kompanijų žinomi Švedijos, Islandijos, Estijos, Latvijos, Suomijos investiciniai fondai investuojantys pensininkų pinigus, lietuviškos investicinės bendrovės „INVALDA“, „ŽIA VALDA“, „Hermis Capital“ akcininkai.
Daugelis pakalbintų verslininkų tik gūžčioja pečiais, negalėdami suprasti, kodėl susiimta padėti vienai ūkininkų šeimai, ir kodėl ji nusipelnė premjero dėmesio. Juolab M. Kazlausko išrinkimas direktoriumi pripažintas neteisėtu, jis keliskart nevykdė teismo sprendimų, už ką gresia baudžiamoji atsakomybė.
Precedento neturintis įvykis nutiko per premjero A. Kubiliaus apsilankymą Panevėžyje. Tada prie jo priėjo ŽŪB „Gustoniai“ direktorius M. Kazlauskas ir pasiskundė, esą AB „Agrowill Group“ neteisėtai mėgina perimti žemės ūkio bendrovės kontrolę, nors būdamas direktoriumi ignoravo faktą, kad didesnę balsavimo teisę turinčių pajų dalis priklauso „Agrowill Group“.
Nepaisant to, Panevėžyje M. Kazlauskas ir žiniasklaidą klaidino, esą „Gustoniai“ laimėjo 12 bylų prieš „Agrowill Group“, o pastaroji mėgina su juo susidoroti. „Mes laimėjome jau dvylika bylų, o dar penkios bylos tebevyksta“, – vėliau garsiai paskaičiavo M. Kazlauskas.
Tačiau laimėtos bylos – nėra pagrindinis pergalės rodiklis . Esmė, kad jis teismo valia buvo paskirtas direktoriumi neteisėtai, nepaisė keliskart teismo sprendimų, sudarinėjo sandorius įmonės vardu su savo giminaičiais.
Taip teismuose bylinėjantis ir neleidžiant prie įmonės vairo didesnio akcininko „Agrowill Group“, kurios yra daugiau nei 300 akcininkų, Kazlauskai bent trumpam tapo didesnio pajaus dalies akcininkais.
Už keturis kartus mažesnę kainą pajus iš bendrovės įsigijo M. Kazlausko brolis. Ekspertai ir mokesčių administratoriai tokį sandorį pavadintų žalingu įmonei. Kaip jau šiandien žinoma, jo žalą įmonei ir direktoriaus M. Kazlausko veiksmus turės vertinti Finasinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), nes jai jau įteiktas atitinkamas skundas.
Apie skriaudžiamą žemės ūkio bendrovės pirmininką reportažus sukurpė televizijos, rašė laikraščiai.
Premjero pavedimu Ministro Pirmininko tarnybos kancleris Deividas Matulionis praėjusį pirmadienį net surengė darbinį pasitarimą, į kurį buvo pakviestas ir M. Kazlauskas su advokatu.
Trukdė įvykdyti teismo nutartį
M. Kazlauskas skundėsi, esą į ŽŪB „Gustoniai“ atvyko nepažįstami žmonės, parodė teismo nutartį ir nušalino jį nuo pareigų.
Jam esą buvo staigmena, kad atvykęs antstolis ir teismo paskirtas ŽŪB turto administratorius UAB „Admivita“ užplombavo duris, areštavo sąskaitas, užblokavo mobiliojo ryšio telefonus, paėmė dokumentus.
Šias laikinąsias apsaugos priemones, kad „Gustonių“ turtas nebūtų iššvaistytas, pritaikė Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas, atsižvelgdamas į AB „Agrowill Group“ prašymą.
„Agrowill Group“ su „Gustonių“ įmonei vadovaujančia Kazlauskų šeima bylinėjasi jau penkerius metus. M. Kazlauskas ŽŪB direktoriumi buvo paskirtas 2009 metų gruodį, kai šiame poste pakeitė mirusį tėvą, bendrovei vadovavusį nuo sovietinės epochos laikų.
Kažkodėl M. Kazlauskas direktoriumi buvo paskirtas, nedalyvaujant AB „Agrowill Group“ valdomiems 68 proc. balsavimo teisę turintiems balsams.
Po bendrovės pateikto ieškinio, teismas sustabdė M. Kazlausko įgaliojimus, tačiau pastarasis net kelis kartus atsisakė vykdyti teismo nutartis.
Atvykus turto administratoriui, M. Kazlauskas įvairiausiais būdais trukdė įvykdyti teismo sprendimą, todėl poėmiai buvo atlikti iškvietus policijos pareigūnus.
Po šių įvykių M. Kazlauskas pasiskundė Panevėžį aplankiusiam premjerui A. Kubiliui.
Vyriausybė nenorėjo išklausyti antrosios pusės?
Pasitarime Vyriausybėje dalyvaujant Generalinės prokuratūros, Teisingumo ministerijos, Policijos departamento ir kitiems pareigūnams kancleris D. Matulionis paragino prokuratūrą ir policiją pradėti ikiteisminį tyrimą prieš „Agrowill Group“.
„Akivaizdu, kad kita pusė (AB „Agrowill Group“, - aut.past.), laimėjusi teismą, ji mūsų nuomone, iš tikrųjų gali būti traukiama atsakomybėn ir keliama byla dėl savavaldžiavimo“, – žurnalistui sakė D. Matulionis.
- Kancleri, kas buvo nuspręsta per pasitarimą?, -pasiteirauta D. Matulionio.
- Paraginome policiją ir prokuratūrą kuo greičiau tą bylą užvesti ir pradėti atitinkamą tyrimą. Jeigu reikia, tai ir su mūsų teisininkų bei Teisingumo ministerijos konsultacine pagalba. Suteiktos konkrečios pavardės.
- O kuo pasireiškė tas savavaldžiavimas?
- Tuo, kad buvo įsiveržta į bendrovės administracinį pastatą, pažeidžiant įstatymus, išplėštas seifas ir paimti visi dokumentai. Tai užtraukia Baudžiamojo kodekso atsakomybę.
- Bet juk šiuos įvykius stebėjo ir policija.
- Negirdėjau apie policiją. Per pasitarimą to neišgirdau. Detalių mes nežinome.
- Kodėl į pasitarimą nebuvo pakviesta ir išklausyta antroji pusė?
- Nes, mūsų nuomone, šiuo atveju yra akivaizdu, kad žvelgiant grynai žmogiškai buvo padaryta žala. Reikia atskirti teisinę pusę nuo moralinės. Teismo sprendimą reikia vykdyti civilizuotai.
- Ar darbo grupė pasikvies kitą pusę pasiaiškinti?
- Nesikvies. Bent jau nematome tam poreikio.
- Ar darbo grupė žino, kad M.Kazlauskas keturis kartus pigiau pardavė pajus savo motinai, nei nominali jų vertė, tuo kenkdamas ŽŪB „Gustoniai“ interesams?
- Šito mes nenagrinėjome, bet byla iškėlusi AB „Agrowill Group“ žemės ūkio bendrovėje turi mažumą pajų.
- Tai netiesa. Mums svarbu sužinoti, kodėl Vyriausybė daro įtaką teisminiams ginčams? Jau nekalbant apie tai, kad į pasitarimą nepakvietė kitos pusės...
- Mes nesikišame į veiklą, bet norime, kad būtų išsiaiškinta situacija dėl šios konkrečios bylos.
- Ar darbo grupei žinoma, kad vien teisinėms paslaugoms ŽŪB „Gustoniai“ mokėjo apie milijoną litų?
- Ne. Nežinoma.
- Bet kur mes tada link nueisime, kai vykstant teisiniams procesams, pradedame bylas, o tik po to aiškinamės, kas yra kaltas?
- Mes nekvestionuojame teismo sprendimo, bet jis turi būti vykdomas civilizuotai. Kaip mes supratome, tai nebuvo padaryta civilizuotai.
- Ar darbo grupė „suprato“, ar ji tiksliai „žino“?
- Buvo padarytos nuotraukos ir įrašai. Ar bus, ar nebus keliama byla dėl savivalės, paaiškės vėliau. Pagal dabar esamą situaciją, susidaro nuomonė, kad dokumentų poėmiai buvo atlikti pažeidžiant įstatymus.
- Kas vadovauja darbo grupei?
- Jai niekas nevadovauja. Tai buvo darbinis susitikimas.
Bendrovės sąskaita pajais aprūpino šeimą
M. Kazlausko skundai premjerui A. Kubiliui gali būti susiję su bandoma nuslėpti pačio Kazlausko nusikalstama veika. Šių eilučių autorius turi dokumentų kopijas, kuriais remiantis galima spręsti, jog neteisėtai bendrovę valdanti Kazlauskų šeima nuolat gviešėsi pajų.
2009 metais bendrovės pajinis kapitalas sudarė 752.794 litų nominalo vertę.
Pati ŽŪB „Gustonys“ valdė 638, 926 pajų, tarp akcininkų buvo pasiskirstę 113.868 litų pajų, kurie ir suteikia balsus. Kazlauskų šeima valdė 12381 pajų, kas sudaro tik 10,87 % pajų (Nijolė Kazlauskienė valdė 1175 litų pajų, Kazlauskas Juozas 11206 litų pajų) nuo balsuojančių pajų.
“Agrowill Group” 77.579 litų pajų, kas sudaro 68,13 %.
Tada prasidėjo įdomiausi dalykai. Kazlauskų šeima, kuriai buvo uždrausta sudarinėti sandėrius su bendrovės turtu, pažeisdama teismo apribojimus pradėti „parceliuoti“ įmonės valdomus pajus.
Taip Nijolė Kazlauskienė per kelis sandėrius įgijo iš bendrovės turimų pajų įsigijo 60.000 litų pajų, kuriuos perdavė jai jos jau miręs vyras, o dar 20.000 litų pajų, direktoriumi tapęs M. Kazlauskas, pardavė savo broliui Andriui Kazlauskui.
Pajai buvo perrašomi nuo ŽŪB „Gustoniai“, nors tą buvo uždraudęs teismas, direktorius buvo išrinktas jo pačio šeimos narių, be jokio viešo konkurso Kazlauskų šeimos narių nuosavybėn beveik 4 kartus pigiau nei jų paskutinė kaina ir beveik 20 kartų pigiau nei juos įvertino nepriklausomi ekspertai.
Taip nepaisydami teismo sprendimų, išleidę maždaug 65.000 litų (12381 *2 =24.762 + 80.000*0.5=40.000) Kazlauskų šeima užvaldė daugiau nei 10 milijonų vertės turtą. Tiek nepriklausomi ekspertai vertina ŽŪB „Gustonys“
Spėjama, kad keturis kartus pigiau perleidus pajus, „Gustonims“ ir kitiems pajininkams yra padaryta kelių šimtų tūkstančių litų žala. AB „Agrowill Group“ jau perdavė pareiškimą į FNTT ir Valstybinę mokesčių inspekciją.
Akiplėšiškai melavo
Kazlauskai nuo 2006 metų ignoravo faktą, kad „Agrowill Group” priklauso 68 procentai balso teisių suteikiančių pajų.
Maža to, iš dokumentų matyti, kad vien teisinėms paslaugoms ŽŪB „Gustoniai“, valdomi Kazlauskų šeimos, panaudojo šimtatūkstantines sumas.
Įtariama, kad nuo 2006 m. vien advokatui išleista apie 1 mln. litų.
„Apie sumokėtas sumas negaliu nieko nei patvirtinti, nei paneigti“, – žurnalistui sakė nuo direktoriaus posto nušalintas M. Kazlauskas.
Jis tik neigė, kad pajai iš bendrovės buvo parduodami jo motinai. „Tai netiesa“, – aiškino jis.
Tačiau žurnalistas gavo sutartis, kuriose patvirtinama, kad vadovaujant M. Kazlauskui, pajai iš tikrųjų buvo parduodami pigiau jo šeimos nariams arba kitiems pajininkams, kurie vėliau perleisdavo jo šeimos nariams. Žemės ūkio bendrovė sudarinėjo šimtatūkstantinius sandėrius su Kazlauskui visur talkinusiam advokatui.
Šių eilučių autoriaus kalbinti ekspertai į klausimą, kam žemės ūkio bendrovei reikia leisti šimtatūkstantines sumas advokatų paslaugoms, pusę lupų prasitarė, kad advokatai imdami didelius honorarus, paprastai dalinasi. Su kuo dalinasi nesunku atspėti.
Ar tai buvo raktas į 12 – lika Kazlausko laimėtų bylų, kuriomis jis taip didžiuojasi, redakcija tokių duomenų neturi.
Įvykdė kanclerio pavedimą
Pasitarime Vyriausybėje dalyvavo ir generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis, kuris iš pareigų bus atleistas nuo balandžio 30-osios.
Į žurnalisto nusiųstus klausimus, kaip Generalinė prokuratūra įgyvendins Vyriausybės raginimą persekioti AB „Agrowill Group“, kai poėmius atliko turto administratorius, Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Aurelija Juodytė atsakė, esą viskas parašyta BK 166 straipsnyje ir „puikiai žinoma, jog prokuroro komentaras pasireiškia procesiniais sprendimais, o ne viešais svarstymais“.
Po pokalbio su Ministro Pirmininko tarnybos kancleriu D.Matulioniu žurnalistas išsiaiškino, kad jau tą patį pirmadienį po pasitarimo Panevėžio rajono policijos komisariate buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl savavaldžiavimo.
Ikiteisminį tyrimą kuruojantis Panevėžio apylinkės prokuroras Giedrius Jasulaitis tikino, kad tyrimas pradėtas pagal N.Kazlauskienės ir M.Kazlausko skundą. Jis nesiryžo prognozuoti tyrimo perspektyvos.
„Ją sunku nubrėžti, nes atsirado ir kompiuteris, ir dokumentai“, – kalbėjo G.Jasulaitis. Jo teigimu, savo nuomonę turės pateikti ir kita pusė.
Premjero kerštas V.Žiemeliui?
Tikėtina, kad premjero pavedimas išsiaiškinti situaciją „Gustoniuose“ gali būti jo netiesioginis kerštas Seimo nariui Vidmantui Žiemeliui, kurio sūnus Gediminas yra vienas iš 840 akcininkų „Agrowill Group“.
Premjeras tiesiog pasinaudojo atsitiktiniu M.Kazlausko skundu įkasti buvusiam oponentui V.Žiemeliui.
V.Žiemelis kovo viduryje pasitraukė iš TS-LKD partijos ir tapo Krikščionių partijos frakcijos seniūnu. Su jo pasitraukimu permainų koalicija neteko formalios daugumos Seime.
Be to, būtent V.Žiemelis Seime įregistravo pataisą, kad pensijos Lietuvos gyventojams būtų didinamos anksčiau, nei siūlė premjeras.
KOMENTARAI:
Andrius Kubilius, premjeras:
„Išvažiuojamojo Vyriausybės pasitarimo Panevėžyje metu į mane kreipėsi susirūpinęs žmogus. Visada visus išklausome, mėginame patarti, jei įmanoma - padėti. Specialistų pateikti siūlymai yra rekomendacinio pobūdžio. Jokių nurodymų pradėti kažkokius „ikiteisminius persekiojimus“ nėra ir būti negali. Keisti paklausimai apie tariamą „mėginimą diskredituoti teisinės valstybės idėją“ yra absoliučiai nepagrįsti jokiais faktais. Dar kartą atsakingai sakau, kad kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę kreiptis kad ir į pačias aukščiausias pareigas einantį valstybės pareigūną ar instituciją ir nustatyta tvarka gauti kvalifikuotus atsakymus jam rūpimais klausimais“.
Vladas Bagavičius, AB „Agrowill Group“ valdybos narys:
„Esu šokiruotas tokia premjero pozicija , linkiu kad kitiems tai nesikartotu. Peržengtos visos padorumo ribos“.