Mes visos norime laimės. Norime būti gražios. Lieknos. Įvertintos. Laimingos. Buvęs modelis Aistė Jasaitytė Čeburiak, dirbdama mados ir grožio industrijoje, tikėjo, kad toks darbas jai atneš laimę. Turėjo praeiti daug laiko, teko patirti daug kančių, dvejonių ir išgyvenimų, ir dabar Aistė tvirtai įsitikinusi: „Raktas į laimę – santykiai su savimi – meilė sau“.
Psichologijos ir saviraiškos studijos „Pamilk Save“ centro vadovė, trisdešimtmetė Aistė Jasaitytė visuomenei pažįstama, nes ilgus metus sėkmingai dirbo modelio darbą. Praeityje garsi manekenė turėjo viską: šioje sferoje taip svarbų pripažinimą, pinigų, kelionių po tolimus kraštus. Jos nuotraukos puošė žurnalų viršelius, o žengiant podiumu atrodė, kad visas pasaulis po kojomis. Tik „viskas“ turėjo reikšmingą šalutinį efektą: ne tik nesuteikė taip trokštamos laimės, bet ir vos nepadovanojo ligų puokštės.
Patys skatiname vieni kitus lieknėti
„Atstovaudama estetinio grožio pasaulį, kur buvo parduodamas mano, kaip idealios moters, paveikslas, mačiau kitą modelių gyvenimo pusę. Savo akimis regėjau daug kenčiančių merginų ir moterų. Jos stengėsi tobulinti išorę, tačiau nebuvo laimingos. Kartais grožio įvertinimo siekimas priveda prie kraštutinumų. Tada moterys suserga, dažniausiai patiria mitybos sutrikimų problemų“, – prisiminimais apie grožio industrijos užkulisius dalijasi Aistė.
Pati mergina nesusirgo, tačiau spaudimą, dėl kūno linijų, ir įtampą, dėl keliamų aukštų profesinių reikalavimų, pajuto su kaupu. „Modeliai turi kruopščiai prižiūrėti savo išvaizdą, o nutinka visko. Kai jaunas išvažiuoji iš gimtų namų, patenki į svetimą šalį, kurioje nieko nepažįsti, pasijunti vienišas ir kyla nerimas, kuris dažnai slopinamas maistu. Tau norisi valgyti, nes uždraustas vaisius – saldesnis. Būna, kad persivalgai, nenueini į sporto klubą arba, atvirkščiai, sportuoji tiek, kad apima ilgalaikis nuovargis, išsekimas. Svarbiausia – išlaikyti balansą“, – pasakoja Aistė, kuriai griežta kūno formų kontrolė – praeitis.
Aštuonių mėnesių dukrytę auginančios moters svarstymu, visuomenės formuojamas liesos merginos grožio etalonas veikia daugelio merginų psichiką. „Mes teigiame, kad tai netiesa, tačiau apsisukę vieni kitiems žarstome komplimentus: „Sulieknėjai! Atrodai puikiai!“ Po tokių žodžių daug ką gali apimti svorio metimo manija, nes tave pastebėjo, pagyrė, įvertino. Supranti, kad tokiu būdu gali sulaukti žmonių pritarimo, imi dar labiau mažinti porcijas, badauti. Kaip pajausti, kad tai klastingos ligos – anoreksijos – pradžia? Kaip pripažinti ir sustoti? Be galo sunku.“, – tvirtina lieknų merginų gyvenimo rūpesčius savo kailiu patyrusi moteris.
Aistė primena, kad sustoti reikėtų dar tada, kai esi sveikas. „Jei kamuoja „idėja fix“ ir dažnai žiūri į veidrodį – verta sunerimti. Ryškūs ligos požymiai – plaukų slinkimas, nuovargis, išnykusios menstruacijos. Organizmas siunčia pavojaus signalus“, – pasakoja Aistė.
Svarbu pamilti save
„Tam tikru momentu suvokiau, kad noriu užsiimti švietėjiška veikla, – prisimena psichologijos studijas baigusi Aistė. – Garsiai prabilau apie žurnalų viršelio merginos statusą, kuris man neatnešė vidinio pasitenkinimo. Teko pereiti į kitą barikadų pusę ir skleisti tiesą. Norėjau išduoti, kad aš pati, gyvendama skirtingose vietose, įvairiomis sąlygomis ir nuolat būdama tarp gražių žmonių, jaučiausi vieniša. Tuštumos ir artimųjų trūkumo neužpildo nei grakščios kūno linijos, nei makiažas. Vaizduotėje nupieštas idealus paveikslas ir jo siekimas ilgainiui tampa problema. Tokios ligos labai slepiamos, niekas apie jas garsiai nešneka, nors daug moterų jomis serga“, – kalba Aistė, prieš metus pati tokioms merginoms ištiesusi pagalbos ranką.
Švietėjišką veiklą Aistė pradėjo įsidarbinusi savanore valgymo sutrikimų centre. Ten moteris sutiko kolegę, psichologę, su kuria įsteigė psichologijos ir saviraiškos studiją „Pamilk Save“. Seminarai, grupinė psichoterapija – orientuota į savęs pažinimą. „Svarbiausia – būti savimi. Žmogus turi save suprasti. Ne identifikuoti tam tikrame vaidmenyje, o pamilti kaip asmenybę. Mūsų misija – padėti pažinti save. Vėliau – priimti ir pamilti save“, – teigia moteris.
Sveikas gyvenimo būdas – mąstysena
Ką reiškia „mylėti save“? „Pasilepinimas – mažas žingsnelis link savęs pažinimo. Išvaizdą dažnai lemia genai, bet jai puoselėti reikia pastangų. Žmogaus vidus atsispindi išorėje, bet viskas turi būti saikinga. Vien pradėjus domėtis mityba, pavyzdžiui, mėsa ir kuo ji skiriasi nuo augalinio maisto, suvoki, kiek maiste pridėta įvairių saldiklių, „E“ ir dar daug visko, ko iš tikrųjų žmogaus organizmui nereikia. Kai žinai, renkiesi ar tau to reikia. Tai taip pat kelias į savęs pažinimą“, – teigia Aistė.
„Tarkime, natrio gliutamatas naikina pagumburį – vieną iš pagrindinių žmogaus nervų sistemos dalių, kuris yra atsakingas už hormonų veiklą, moteriškus lyties organus ir virškinimą. Kai domiesi, ką valgai, bent žinai, kas tavyje vyksta“, – paprastą pavyzdį pateikia ji.
Sveikas gyvenimo būdas – ne pomidorai iš ūkininkų turgelio. Tai pirmiausia – mąstysena, o tiksliau – ekologiškas mąstymas. „Gali ieškoti informacijos ir pats bandyti sveikai maitintis, tačiau bus tik lipimas per save. Chaosas, kurį sukelia nepasitenkinimas savimi ir blokuoja tobulėjimą. Kai mūsų viduje – harmonija, galime nuoširdžiai savimi rūpintis, o poreikis sveikai maitintis tampa „meilės sau“ programos dalimi“, – pasakoja Aistė.
Anot jos, maistas turi būti ruošiamas su meile. Tai tarsi dar viena meilės sau išraiška. Vieni stengiasi derinti ir vartoti kuo įvairesnį maistą, valgymui skirti laiko, o kiti – kemša greitai ir net nežiūri ką valgo.
„Aš stengiuosi valgyti tris kartus per dieną. Maitintis vien natūraliai užaugintomis daržovėmis nepavyksta, bet stengiuosi atsirinkti, pasiklausti savęs, ar aš tikrai to noriu. Esu gurmanė, bet gyvenime prisitaikau prie skirtingų situacijų. Svarbiausia, kaip tu žiūri į maistą, kaip valgai, kaip kramtai, ką tuo metu mąstai, ką jauti“, – sveikos mitybos formule dalijasi moteris.
Blogos emocijos pritraukia ligas
Didžiausias atradimas Aistės gyvenime – mintys ir homeopatija. „Daugelis galvoja, kad homeopatija – žolelės, tačiau yra ne visai taip. Tai informacija, kuri „tekėdama į tave“ naikina virusus ir bakterijas. Kai žmonėms kažką skauda, jie griebiasi piliulių. Jei man suskausta galvą, aš susimąstau, kodėl man skauda būtent šią kūno dalį“, – rytų medicinos išmintimi remiasi Aistė.
„Visos fizinės ligos – ženklas, kad kažką darai ne taip ir praradai pusiausvyrą. Pagrindinės sargdinančios emocijos – pyktis, baimė, pavydas, susierzinimas – pritraukia skausmą. Jei skauda akis, reiškia, gyvenime kažko nenori priimti, nenori matyti problemos. Moteriškos bėdos – per daug rūpiniesi kitais, pamiršdama save, arba slepi pyktį savo antrajai pusei. Vaistai tik nuslopina simptomą, bet nepašalina ligos priežasties“, – dėsto moteris, skatindama įsiklausyti į savo kūną.
Dukra jaučia mamos nerimą
Aistės vyras Romanas Čeburiak – kitoks. Jis neskiria tiek dėmesio sveikai gyvensenai.
„Namie yra visko, – šypsosi Aistė, – ir tai normalu. Šeimoje kiekvienas turi laisvę rinktis. Pavyzdžiui, jis labai mėgsta kiaulieną. Juk nepriversi žmogaus kitaip mąstyti, elgtis ir gyventi. Maistą parinkti galiu tik savo vaikui, bet ir jis užaugęs galės vartoti tai, kas jam patinka.“
O jei suserga dukrytė? „Galbūt šeimoje kas nors ne taip? – akimirksniu randa atsakymą moteris. – Vaikai viską jaučia. Jei vaikui skauda galvą, galbūt tai ženklas, kad tėveliai tarpusavio santykius turėtų spręsti ne prie jo. Ačiū dievui, mūsų aštuonerių mėnesių dukrytė iki šiol dar niekada nesirgo. Jei mūsų su Romanu santykiuose atsiranda įtampos (gyvenime juk būna visko), aš matau, kad ir dukra tampa irzli. Jei aš sunerimstu ir jaučiuosi įsitempusi, ir vaikas viską tranko, mėto. Žiūriu ir netikiu savo akimis, juk toks geras vaikas... Tiesiog vaikai viską jaučia.“
Pati Aistė teigia su savimi susipažinusi ne per seniausiai. „Savęs pažinimas – nuolatinis, nesustojantis procesas, trunkantis visą gyvenimą. Pažinimo keliu einu ir dabar. Mokausi, kam gyvenime pasakyti taip, o kam ne. Tai nuolatinė savo gyvenimo analizė. Kiekvieną dieną mus veikia aplinkos dirgikliai ir turime išmokti juos savaip priimti. Svarbiausia – jaustis pilnaverčiu žmogumi, gyventi kokybišką gyvenimą ir tobulėti.“