Vienas naujausių Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ pasiūlymų Lietuvai – dėl dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“ valdymo – prieštarauja trečiajam Europos Sąjungos (ES) energetikos paketui, pareiškė Lietuvos premjeras. Dar prieš dvi savaites po susitikimo Sočyje su „Gazprom“ vadovu jis tikino, kad iš esmės pavyko susitarti dėl Lietuvos įgyvendinamo trečiojo ES energetikos paketo.
„Šiuo metu visi tie raštiški pasiūlymai, kurie yra (...) negaliu pasakyti, kad tinka, nes vienas iš pasiūlymų, kuris naujai atsirado, dabar prieštarauja netgi Europos Sąjungos trečiajam energetikos paketui. Apie „Amber Grid“ mes kalbame. Bet aš nenoriu eiti į detales, nes tai yra konfidenciali informacija. Kai kurie pasiūlymai manęs netenkina – tam ir bus derybos“, – interviu LRT radijui sakė Algirdas Butkevičius.
A.Butkevičius išsamiau nepaaiškino, kaip konkrečiai „Gazprom“ siūlymas prieštarauja trečiajam ES energetikos paketui.
Lietuvos prezidentė antradienį pareiškė, jog „Gazprom“ atsiųsti raštiški pasiūlymai yra nepriimtini, jie labai panašūs į praėjusių metų balandžio mėnesį gautą memorandumą, kuris taip pat buvo nepriimtinas.
Pernykštis memorandumo projektas numatė, kad nepavykus deryboms, tuometinės bendrovės „Lietuvos dujos“ nuosavybės atskyrimas būtų atidėtas vieneriems metams–- iki 2015 metų spalio 31 dienos. Dabar numatyta, kad „Gazprom“ iki šių metų lapkričio turi pasitraukti iš jau atskirtos bendrovės „Amber Grid" valdymo.
A.Butkevičius po vasario 7 dienos susitikimo su „Gazprom“ vadovu Aleksejumi Mileriu pareiškė, jog su koncernu iš esmės pavyko susitarti dėl Lietuvos įgyvendinamo trečiojo ES energetikos paketo, kuris numato, kad „Gazprom“ iki šių metų lapkričio turi pasitraukti iš „Amber Grid“ valdymo – pasak neoficialių šaltinių, „Gazprom“ anksčiau jau sutiko likti tik finansiniu investuotoju.
Neoficialiomis žiniomis, dabar „Gazprom“ siūlo Lietuvai pasirašyti 10 metų trukmės dujų tiekimo sutartį, pagal kurią 80 proc. dujų būtų perkama pagal sąlygą „take or pay“ („imk arba mokėk“), trejus pirmuosius metus „Gazprom“ siūlo kainą sumažinti 20 proc., o vėliau dėl jos būtų tariamasi iš naujo.
Be to, „Gazprom“ siūlo Lietuvai atsiimti visus ieškinius Lietuvos teismuose ir tarptautiniuose arbitražuose bei įsipareigoti ateityje nereikšti jokių pretenzijų, kartu, neoficialiomis žiniomis, nenumatant jokių kompensacijų už anksčiau taikytas per dideles kainas. Tranzitą į Karaliaučių siūloma užtikrinti tarpvyriausybine sutartimi.
Pasak A.Butkevičiaus, sausį už rusiškas dujas Lietuva mokėjo 470–480 JAV dolerių už 1 tūkst. kubų – tokia kaina yra didžiausia Europoje.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.