Spalio 31 dieną Vokietijos Bundestago narys, Žaliųjų frakcijos pirmininko pavaduotojas ir buvęs Vokietijos federalinis aplinkos apsaugos ministras Jürgenas Trittinas Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojui Audroniui Ažubaliui atsiuntė atsakymą į jo laišką, kuriuo Seimo narys reiškė nuogąstavimus dėl planuojamo tiesti dujotiekio „Nord Stream“ grėsmės Baltijos jūrai.
Atsakydamas į Seimo nario laiške išreikštus nuogąstavimus, J. Tritinas teigia, jog Vokietijos žalieji „padarė išvadą, jog papildomo dujotiekio statyba tiekimo saugumui ir Vokietijoje, ir visai ES būtų labai reikšminga“. Taip pat Lietuva raginama suprasti, jog Vokietijos dujų vartotojui esą sunku paaiškinti, kad daug aukštesnė dujų kaina šalyje susijusi ir su išlaidomis dėl dujų transportavimo per Lietuvą. Kalbėdamas apie galimą dujų vamzdžio poveikį aplinkai, J. Tritinas teigia esą tokie projektai gali įsikišti į saugomas teritorijas, nors toks įsikišimas ir privalo būti ypatingai pagrįstas.
Seimo narys A. Ažubalis išreiškė nusistebėjimą ir apgailestavimą dėl to, kad net toks patyręs politikas, buvęs ministras nežino, jog Lietuva niekada nebuvo ir nėra rusiškų dujų tranzito šalimi į Vakarų Europą. A. Ažubalio teigimu, J. Tritinas turėtų žinoti ir tai, kad projektuojamo „Nord Stream“ dujotiekio Baltijos jūros dugnu kaina jau išaugo iki 12 mlrd. eurų, kai tuo tarpu tokio dujotiekio tiesimas iš Rusijos į Vakarų Europą sausuma būtų bent 5 kartus pigesnis. Todėl A. Ažubalis mano, kad Vokietijos politikams, palaikantiems šį projektą, bus iš tikro labai sunku paaiškinti savo šalies gyventojams-vartotojams, kodėl jie palaikė šį projektą, kuriuo (jei jis būtų įgyvendintas) keliaujančios dujos Vokietijos vartotojams būtų keleriopai brangesnės nei atkeliavusios sausumos dujotiekiais.
Komentuodamas gautą atsakymą, A. Ažubalis sakė: „Tenka tik apgailestauti, kad kai kurie Vokietijos politikai ir partijos, trumpalaikės naudos apakinti, kasa duobę ne tik Baltijos jūrai ir jos gamtai, bet ir daro Vokietijos dujų vartotojus brangaus ir gamtai nedraugiško projekto įkaitais“.
Priminsime, kad 2007 m. rugsėjo 25 d. A. Ažubalis laišku kreipėsi į Vokietijos žaliųjų partiją dėl Vokietijos ir Rusijos kompanijos „Nord Stream AG“ planuojamo tiesti dujų vamzdžio Baltijos jūros, paskelbtos ypač jautria jūrine teritorija, dugnu.
Seimo narys savo laiške buvo atkreipęs Vokietijos Žaliųjų partijos dėmesį į tai, kad įgyvendinant šį projektą, prieš kurį pasisakė daugelis Baltijos jūros valstybių, didžiausią pavojų kelia neatsakingai po Antrojo pasaulinio karo jūros dugne paskandinti cheminiai ginklai. Savo laiške A. Ažubalis informavo, kad šios problemos svarbą pripažino ir Europos Parlamento Peticijų komitetas, priėmęs svarstymui 18 nevyriausybinių organizacijų iš ES valstybių kreipimąsi dėl būtinybės atlikti nepriklausomą šio projekto galimų ekologinių pasekmių Baltijos jūrai ekspertizę. Šiaurės srovės dujotiekio maršrutas keltų grėsmę gamtosauginiu požiūriu, nes kirstų ypač jautrias, paukščiams svarbias teritorijas (IBA), tarptautinės apsaugos zonas NATURA 2000, o taip pat Baltijos jūros saugomas teritorijas ir UNESCO biosferos zonas.
Praėjusią savaitę savo nepasitenkinimą planuojamu dujotiekiu išreiškė ir Švedijos vyriausybė, kuri nutarė reikalauti, jog būtų atlikti papildomi tyrimai, ar Rusijos-Vokietijos planuojamas dujotiekis „Nord Stream“ Baltijos jūros dugnu nekenks aplinkai.
Jei šie reikalavimai bus įvykdyti, dujotiekio tiesimą teks atidėti keleriems metams. Tyrimai kainuos apie 30 milijonų dolerių ir labai tikėtina, kad įrodys planuojamos investicijos kenksmingumą.