Ką padovanoti diktatoriui, kuris turi viską? Šiaurės Korėjos „Tarptautinės draugystės parodų salė“ sufleruoja, kad kokio nors gyvūno iškamša būtų visai neblogas variantas.
Myohyang kalno papėdėje įsikūrusi „Tarptautinės draugystės parodų salė“ yra tikras prieštarų rinkinys. Pirmiausia, prieštaringa yra vien tai, kad izoliuočiausia valstybė planetoje turi „Tarptautinės draugystės parodų salę“. Joje galima išvysti milžinišką įvairių komunistinių, teroristinių ar kitokių despotiškų režimų dovanų kolekciją Kim Ir Senui ir Kim Čen Irui.
Tarp 90 000 įvairių daiktų galėsite išvysti: traukinių bilietus, padovanotus Mao ir Stalino, bronzinį tanką, atkeliavusį iš SSRS atstovybės Rytų Vokietijoje, auksinę cigarečių dėžutę iš Jugoslavijos diktatoriaus Tito, brangakmeniais inkrustruotą sidabrinį kardą iš Jesiro Arafato ar antikinį gramafoną, pasiųstą Kinijos premjero Zhou Enlai.
Antra muziejaus prieštara yra ta, kad dovanas Šiaurės Korėjai siuntė ir demokratinės valstybės. Pavyzdžiui, nėra žinoma, kokia proga JAV Kim Ir Senui padovanojo knygą, vazą, veidrodį, alavinių ir sidabrinių indų, ir keletą meno darbų. Be to, muziejuje puikuojasi krepšinio kamuolys, pasirašytas paties Maiklo Džordano ir perduotas (dėl nežinia kokios priežasties) JAV valstybės sekretorės Madlinos Olbrait.
Tarp kitų keistųjų dovanėlių galima atrasti mažas juodų limuzinų kopijas, matytas kultiniame filme „Neliečiamieji“. Jas Šiaurės Korėjai padovanojo sovietų politikai Georgijus Malenkovas ir Nikolajus Bulganinas. Michailas Gorbačiovas savo ruožtu pasiuntė ne tokią įspūdingą vazą, dekoruotą komunistine raudona žvaigžde. Ironiška tai, kad raudonos žvaigždės „nukrito“ nuo bemaž visų pasaulio valstybių vėliavų, tačiau pasiliko būtent čia.
Kim Ir Seno ir Kim Čen Iro širdis bandė papirkti ir galingiausieji pasaulio pramoninkai. Tarp muziejaus vitrinų matyti jų pasiųstas astronauto kostiumas, „Sony“ grotuvas, „Yamaha“ klavišinis instrumentas, futbolo kamuolys, pasirašytas legendinio žaidėjo Pele, ir senutėlis „Apple“ kompiuteris, kurio laidos Vakarų šalyse reikėtų įnirtingai paieškoti.
Kaip bebūtų, populiariausias „Tarptautinės draugystės parodų salės“ eksponatas – įvairios taksidermijos (gyvūnų iškamšų gaminimas – Balsas.lt) apraiškos. Fidelis Kastro draugams Korėjoje pasiuntė krokodilo odos lagaminą, o Nikolajė Čaušesku – lokio galvą, dailiai paguldytą ant raudono atlaso pagalvėlės. Libanas savo ruožtu padovanojo iš buivolo rago pagamintą rankeną, Tanzanija – dramblio kaulo liūtuką, o Kanada - poliarinio lokio kailį. Kažkas taipogi pasiuntė lokio leteną, plešiančią Amerikos žemėlapį perpus.
Neįprasčiausias dovanas „Tarptautinės draugystės parodų salei“, kaip ir buvo galima numanyti, padovanojo ne valstybių vadovai, o revoliucinės jėgos. Išmone visus pralenkė Nikaragvos sandinistų nacionalinis išvadavimo frontas. Jie mylimiems bendraminčiams įteikė stačiai stovintį aligatorių, kuris laiko padėkliuką gėrimams. Aligatorius, beje, buvo atsiųstas su panašiu stiliumi pagaminta pelenine.
Šis muziejus neabejotinai yra skirtas „vidiniam vartojimui“. Šiaurės korėjiečiai nepalaiko jokio ryšio su išoriniu pasauliu ir tik šioje vietoje jie gali akies krašteliu žvilgtelėti į šio pasaulio objektus. Muziejaus tikslas – įtikinti šalies liaudį, kad jų tėvyne yra visuotinai žavimasi.
Vienas iš muziejau sargybinių, rodydamas į Maiklo Džordano pasirašytą kamuolį, nejučia pasakė, jog „kai generolas [Kim Čen Iras] žaidžia su juo, jis įrodo, jog savo rankose laiko sutelkęs pasaulį“.
Šiam sargybiniui, deja, Kim Čen Iras išties laiko sugniaužęs visą pasaulį..
TIK FAKTAI
Muziejuje galima išvysti 69 378 dovanas iš 155 pasaulio šalių, skirtas valstybės amžinajam prezidentui Kim Ir Senui ir 20 000 dovanas, skirtas Kim Čen Irui (dabartiniam Šiaurės Korėjos vadui – Balsas.lt).
Dosniausia dovanotoja: Sovietų Sąjunga.
Kukliausia dovanotoja: JAV (ji Šiaurės Korėjai padovanojo tik 9 dovnas).
Keisčiausia dovana: valiūkiškai besišypsantis „kokteilių aligatorius“, įteiktas Nikaragvos sandinistų.