Moteris pasakojo, jog pirmą kartą kaitintis po dirbtiniais saulės spinduliais pradėjo dar besimokydama mokykloje. Tai ji darydavo pas draugę, kuri turėjo nuosavą gulimą soliariumą, tačiau priklausomybė įdegusiai odai atsirado koledže.
„Soliariume lankytis pradėjau kasdien, kartais darydavau vienos dienos pertrauką. Buvau nuo to priklausoma. Aplinkiniai vis girdavo mano įdegį ir išvaizdą, o tai tik dar labiau skatindavo mane degintis“, - sakė Lisa.
Lankymasis soliariumuose jaunesniems nei 35-erių metų amžiau žmonėms melanomos riziką padidina net 60%, teigia Amerikos dermatologijos akademija. Kaskart bent kelias minutes praleidus besikaitinant, pavojingos ligos tikimybė dar labiau padidėja.
Diagnozę ignoravo
Pirmą kartą odos vėžio diagnozę Lisa išgirdo 2000-aisiais. Iš pradžių nė nemaniau, kad man pati pavojingiausia jo forma – melanoma.
„Nekreipiau į tai dėmesio net kelias savaites. Gydytojai vis skambino man, kol galiausiai griežtu tonu įsakė pas juos kuo skubiau atvykti“, - tęsė moteris.
Pavojingi dariniai buvo susidarę ant vienos kojos šlaunies ir blauzdos. Ilgą laiką po operacijos Lisa vaikščiojo naudodamasi ramentais.
Tiesa, šis įvykis jos neišgąsdino, tad po kelių mėnesių Lisa vėl ėmė lankytis soliariume. Po pirmos operacijos praėjus metams, dar vienas pavojingas odos vėžio darinys turėjo būti pašalintas jau nuo jos veido
„Buvo bjauru ir tuo pat metu skaudėjo širdį. Visą tą laiką nerimavau dėl savo išvaizdos, tačiau dabar mano veidą „puošė“ didžiulis randas. Operacijos metu pašalintas didelis odos gabalas“, - pasakojo Lisa.
Amerikos vėžio organizacijos duomenimis, vien 2018-aisiais JAV melanoma bus diagnozuota 91 270 žmonių, iš kurių net 9 320 mirs.
Galiausiai Lisa prižadėjo sau daugiau niekada nebesikaitinti soliariume. Tačiau iki kol sulaukė 30-ies, jai buvo atlikta net 50 pavojingus odos darinius pašalinančių operacijų. Blogiausiu periodu šios procedūros jai būdavo atliekamos kas 3 mėnesius.
„Jau pati išmokau atskirti, kaip atrodo odos vėžys ir sugebėdavau juos aptikti pačiose įvairiausiose kūno vietose – ant rankų, kojų, nugaros, krūtinės, veido ir nosies“, - tęsė ji.
Odos vėžio išvengti galima
Lisa pridūrė, kad laiko, kurį ji galėtų paskirti lankymuisi pas gydytojus, rasti buvo nelengva, o visa ši patirtis tikrai sukėlė labai daug streso.
Dabar moteris rūpinasi savo odos apsauga ir tą patį padaryti skatina kitus, ypač gegužę, kuris yra paskelbtas kovos su odos vėžiu mėnesiu.
„Apsauginis kremas nuo saulės tapo mano kasdienės rutinos dalimi. Niekur neinu juo nepasitepusi“, - teigė Lisa, storą kremo sluoksnį užsitepanti vos tik išėjusi iš dušo.
Būdama lauke moteris dėvi marškinius ilgomis rankovėmis ir kepurę, tiesioginiuose saulės spinduliuose Lisa stengiasi būti kuo mažiau.
„Jau geriau turėčiau baltą ir strazdanotą odą, nei šiuos po visą kūną išsibarsčiusius randus“, - sakė moteris.
Socialiniuose tinkluose Lisa itin dažnai dalinasi įrašais apie saulės spindulių ir soliariumų keliamą pavojų. Deja, tačiau, kaip sakė pati moteris, ateityje jai reikės atlikti dar keletą odos operacijų.
„Jei galėčiau grįžti į praeitį, 17-metei sau pasakyčiau, kad odos vėžio išvengti galima. Žmonės mylės tave už tai, kokia esi viduje, o ne dėl to, kaip atrodai“, - užbaigė Lisa.