• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pseudovalstybės dažniausiai turi savo atributiką, tokią kaip vėliava, herbas, himnas, kartais net pašto ženklus ar pasus bei titulus, tačiau jų niekas nepripažįsta ir jos iš esmės neegzistuoja.

REKLAMA
REKLAMA

Jos kuriasi dėl istorinės tradicijos ar politinių motyvų. Nusprendėme pasižvalgyti po įdomiausias iš jų.

REKLAMA

Sylendas

Po antrojo pasaulinio karo „princas“ Rojus Beitsas persikėlė į Sylando saloje, kuri yra įsikūrusi per 12 kilometrų nuo pietrytinės Anglijos pakrantės, užsilikusį karinį fortą. Kai britai pasiuntė laivyną iškeldinti neprašytus svečius, jis šiuos apšaudė. Vėliau teismas nusprendė, kad Britanijos valdžia nieko negali padaryti, nes Sylandas įsikūręs už 5 kilometrų jurisdikcinės zonos ribų.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešama, kad Sylendo kunigaikštystės gyventojų skaičius dažniausiai siekia 5. Iš pradžių Sylendas vertėsi nelegaliomis piratinio radijo transliacijomis į Didžiąją Britaniją, o šiuo metu mikrovalstybės statusu naudojasi nelegalus švedų failų dalybų serveris „Pirate Bay“.

Lundis

Tai – dar viena šalia britų pakrantės įsikūrusi sala, kurią nuo XX a. pirmosios pusės valdo Martinas Kolsas Harmanas. Jis ilgą laiką ignoravo Didžiosios Britanijos nurodymus ir netgi savavališkai spausdavo savo atvaizdą ant monetų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Končo respublika

Končo respublika, šiuo metu esanti Kiveste (Floridos valstija, JAV), nepriklausomybę paskelbė po to, kai JAV vyriausybė, norėdama užkardyti narkotikų ir nelegalių migrantų judėjimą, 1982 m. saloje įkūrė kelis patikros postus. Kivesto gyventojai savo ruožtu piktinosi, jog tokie muitinės postai kenkia saulėtos salos turizmui, o meras pareiškė, jog „jei federalinė valdžia elgiasi su mumis kaip su užsienio valstybe, mes tokie ir būsime“.

REKLAMA

Končo respublika turi ne tik vėliavą ir himną, bet ir pardavinėja suvenyrinius savo valstybės pasus. Vieną iš tokių pasų, kaip teigiama, buvo įsigijęs rugsėjo 11-osios teroristinių aktų pilotas  Mohamedas Atta.

Dangaus erdvės respublika (Selestija)

1948 m. Ilinojaus valstybės gyventojas Džeimsas Tomas Manganas visatos atžvilgiu paskelbė suverenitetą. Jo žingsnis buvo grindžiamas prielaida, kad jei to padaryti negalėjo šalys, tai gali įgyvendinti atskiri individai.

REKLAMA

D.T.Morganas aktyviai kovojo dėl savo respublikos. 1949 m. jis informavo JAV, Sovietų Sąjungą, Didžiąją Britaniją ir Jungtines Tautas, jog Selestija uždraudė bet kokius branduolinius bandymus savo teritorijoje. Kaip bebūtų, jis grąžindavo visus pinigus savo dalį Selestijoje norėjusiems išsipirkti žmonėms. Deja, po jo mirties Selestija liko be aiškaus įpėdinio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasaulio taikos šalis

Pasaulio taikos šalis buvo įkurta 2000 m. Transcendentinio meditacijos judėjimo guru Maharishi Mahesh Yogi. Naujai iškepta valstybe siekta „įkurti pasaulinę taiką, suteikiant visoms šalims laimės, klestėjimo, nenugalimumo ir sveikatos“.

Šiuo metu ši valstybė yra įregistruota kaip ne pelno siekianti organizacija. Tačiau yra žinoma, kad ji bandė siūlyti pinigų neturtingoms valstybėms ir įsigyti iš jų teritorijos. Niekas pasiūlymo nepriėmė.

REKLAMA

Kugelmugel

1984 m. austrų menininkas Edvinas Lipburgeris susikivirčijęs su valdžia dėl statybos leidimo paskelbė nepriklausomybę savo sferinės formos statiniui „Kugelmugel“.

Dėl to, jog atsisakė Austrijai mokėti mokesčius ir pradėjo gaminti pašto ženklus, Lipburgeris dešimčiai dienų sėdo į kalėjimą.

REKLAMA

Ladonija

Šiuo metu švedų menininkas Lars Vilks garsėja kitais dalykais: jį neseniai Upsalos universitete užsipuolė radikaliai nusiteikę musulmonų studentai. Tačiau mažai kas žino, kad jis šiaurės vakarų Švedijoje įkūrė nepriklausomą valstybę.

Ladonijos idėja menininkui kilo po ilgo teismų maratono su vietos valdžia dėl trijų skulptūrų. Galiausiai L.Vilks nutarė į viską spjauti ir skulptūrų teritorijoje deklaruoti nepriklausomybę. Įdomu tai, kad Ladonijos himnas yra į vandenį krentančio akmenėlio skambesys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Melchizedeko dominija

Ši dominija vienoje iš Ramiojo vandenyno salų (netoli Maršalo salų) buvo įkurta 1990-aisiais. Melchizedeko dominija skelbiasi esanti religine organizacija, o savo valstybės santvarkos modelį nurodo kaip „bažnytinį“.

Vienu metu spaudoje pasirodė naujiena, kad valstybę pripažino Centrinės Afrikos Respublika ir Burkina Fasas. Tačiau tai tebuvo biurokratinė klaida. Ne paslaptis, kad ši „dominija“ yra naudojama nešvarioms finansinėms operacijoms dangstyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų