Prognozuojama, kad kepenų vėžio diagnozių skaičius Didžiojoje Britanijoje nuo 2014 iki 2035 metų kils 38%, praneša „Cancer Research UK“.
Šiuo metu kepenų vėžys diagnozuojamas vienam iš 105 vyrų ir vienai iš 195 moterų. Kepenų vėžio simptomai dažnai yra nežymūs ir nepastebimi tol, kol vėžys nepereina į vėlyvesnę stadiją, todėl labai svarbu į juos atkreipti dėmesį, rašoma dailystar.co.uk.
Kepenų vėžio simptomai yra šie:
1. Neplanuotas svorio kritimas 2. Sumažėjęs apetitas 3. Stiprus sotumo jausmas, net jei valgėte visai nedaug 4. Pykinimas ir vėmimas 5. Pilvo skausmas ar tinimas 6. Pageltusi oda ir akių obuoliai 7. Niežėjimas 8. Nuovargio ir silpnumo jausmas
Didžiosios Britanijos sveikatos tarnyba rekomenduoja pastebėjus kurį nors iš šių simptomų nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Tai nebūtinai reiškia kepenų vėžį – negalavimų priežastis gali būti ir paprasta infekcija.
Kokios yra kepenų vėžio priežastys?
Tiksli kepenų vėžio priežastis nežinoma, tačiau žmonės, per daugelį metų suvartojantys didelį alkoholinių gėrimų kiekį, turi didesnę tikimybę susirgti šia liga dėl kepenų randėjimo. Ilgalaikė virusinė hepatito B ar hepatito C infekcija taip pat gali sąlygoti kepenų randėjimą, vadinamą ciroze.
Viršsvoris ir nesveika mityba taip pat padidina riziką, kadangi taip gali išsivystyti ne alkoholio sukelta riebalinė kepenų liga. Riziką susirgti kepenų vėžiu sumažinsite, jei apribosite savo suvartojamo alkoholio kiekį ir laikysitės sveikos, subalansuotos mitybos.
Kaip diagnozuojamas kepenų vėžys?
Jūsų šeimos gydytojas turėtų jus nukreipti pas specialistą ir paskirti išsamesnius tyrimus – pavyzdžiui, kepenų skenavimą. Didesnės rizikos grupėms priklausantiems pacientams rekomenduojama tikrintis reguliariai.
Kaip gydomas kepenų vėžys?
Gydymas priklauso nuo vėžio stadijos. Ankstyvųjų stadijų kepenų vėžys gydomas šiais būdais:
1. Chirurginė rezekcija - operacija, kurios metu pašalinama kepenų dalis.
2. Kepenų transplantacija - organas pakeičiamas donoro kepenimis.
3. Šalinimas mikrobangomis ar radijo dažniais - vėžinės ląstelės naikinamos mikrobangų ar radijo dažnių pagalba.
Jei vėžio stadija yra labiau pažengusi, ligos plitimo ar simptomų švelninimo tikslais naudojama chemoterapija.