Šiaulių miesto tarybai peršamas projektas pakloti 200 tūkstančių litų laikinam Sodo gatvės gatvės tęsiniui. Jo prireikė, kad patrauklioje vietoje verslui atsirastų sklypas. Verslo interesą gina pats meras Justinas Sartauskas.
Dėl sklypo – gatvių rokiruotė
Šiandien Taryba turėjo spręsti, ar laiminti Sodo gatvės tęsinį iki Žemaitės gatvės. 70 metrų atkarpos tiesimas kainuotų 200 tūkstančių litų.
Savivaldybei su pinigais striuka, bet šitam projektui yra lėšų. Būtų naudojamos iš pietinio aplinkkelio tiesimo sutaupytos europinės paramos ir valstybės lėšos – iš viso 137 tūkstančiai litų. Savivaldybė pridurtų 9 tūkstančius litų. Dar 54 tūkstančius litų prašytų iš Kelių priežiūros ir plėtros fondo.
Yra parengtas ir kitas projektas – Sodo gatvę nutiesti iki pat Tilžės gatvės. Taigi siūlomas Sodo gatvės tęsinys iki Žemaitės gatvės būtų tik laikinas. Atkarpėlę teks rekonstruoti iš naujo, įgyvendinant didijį projektą. Kiek į balą būtų išmesta pinigų?
Iniciatyva iš „antro aukšto“
Tarybos Finansų ir ekonomikos komitete politikai tik žodis po žodžio iš valdininkų išpešė, kodėl skubama pinigus kloti laikinai gatvei. Tikslas – sklypas, kuriam dabar trukdo Dvaro gatvės atkarpa nuo Žemaitės iki Sodo gatvės. Ji būtų naikinama.
„Kieno iniciatyva tai daroma?“ – klausė komiteto posėdžio pirmininkas Alfredas Lankauskas ir išgirdo, jog „antrojo aukšto“.
Taip vaizdžiai įvardyta, galima spėti, mero Justino Sartausko iniciatyva.
Komercinės paskirties sklypas šalia Žemaitės, Dvaro ir Zubovo gatvių sankryžos detaliuoju planu yra patvirtintas dar praeitos kadencijos Taryboje.
Nėra kito varianto
Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo Arūno Adomaičio teigimu, kito varianto, kaip panaudoti sutaupytas europinės paramos lėšas, nėra.
„Yra parengtų ir kitų gatvių tiesimo projektų, bet jiems mažiausiai reikia 350 tūkstančių litų“, – tvirtina A. Adomaitis.
„Šiaulių kraštui“ jis aiškino, jog nei gatvių duobių lopyti, nei daugiabučių kiemų tvarkyti iš sutaupytos europinės paramos negalima. Iš dalies finansuoti kokį kitą parengtą gatvių projektą taip pat esą negalima. Su europine parama įgyvendinami projektai turintys būti „galutiniai“. Laikina gatvė – galutinis projektas?
Liepė ir daro
„Ne dėl kokio strateginio Savivaldybės projekto norima, kad tas sklypas atsirastų, o aiškiai kažkieno prašymu, – mano A. Lankauskas. – Pinigai Savivaldybėje nesimėto, o čia vieną kelią ardys, kitą ties.“
Politiko nuomone, kai valdininkas tvirtina, jog „niekam kitam“ lėšų negalima panaudoti, tai tarp eilučių galima perskaityti: duotas užsakymas, valdžios palaimintas, ir jį vykdo.
Kiekvienas Tarybos sprendimo projektas dabar yra lydimas antikorupcinio vertinimo. Pastarojo projekto korupcijos pasireiškimo rizika įvertinta 0,07 balo. Beveik nulinė, nors interesų ausys akivaizdžiai kyšo.
„Patys valdininkai tuos antikorupcinius vertinimus surašo“, – sako A. Lankauskas.
Meras – už verslo interesą
Meras Justinas Sartauskas neslepia savo iniciatyvos: „Bus aukcionas, nežinia kas jį įsigys“. Bet esą šis sklypas verslui žadamas jau trečią kadenciją. Žadėję ir meras Vytautas Juškus, ir meras Genadijus Mikšys.
G. Mikšio laikais buvo patvirtintas sklypo detalusis planas. Dvaro ir Žemaitės gatvių sankirtos teritorijoje suformuotas beveik 3 tūkstančių kvadratinių metrų sklypas prekybos pramogų objektams statyti. Tik su viena sąlyga – plano sprendiniai įsigalios, kai bus pripažintas tinkamu naudoti Sodo gatvės tęsinys.
„Gyvendami iš mokesčių mokėtojų pinigų, turime galvoti, kaip skatinti verslą Šiauliuose“, – tvirtina J.Sartauskas.
Anot jo, „prabangusis“ projektas, pagal kurį numatytas Sodo gatvės tęsinys iki Tilžės gatvės, kainuos 10–12 milijonų litų.
„Tokių pinigų mes dar penkmetį neturėsime, – sako meras. – Išleistume dabar pinigus laikinajam tęsiniui, bet pinigus susigrąžintume, aukcione pardavę sklypą, ir mieste turėtume naują objektą.“
Rūta JANKUVIENĖ