Pagaliau atostogos! Kraudamasi lagaminą svajoji apie šiltą jūrą, baltą smėlį, šviežių vaisių kokteilius paplūdimyje ir žinai, kad per dvi savaites pasikrausi tiek teigiamos energijos ir sveikatos, kad jos užteks ilgiems žiemos mėnesiams.
Tačiau kartais atostogas sugadina visai netikėti dalykai, pavyzdžiui, ligos, kurios gali tavęs tykoti netgi jei neiškeli kojos iš savo super-all-inclusive viešbučio paplūdimio. Ir kelis mėnesius lauktos atostogos tampa ne poilsiu, o kančia, kurios pasekmės gali kamuoti dar ilgai grįžus namo.
Norint mėgautis atostogomis, o ne praleisti jų likutį saujomis ryjant vaistus ir gulint viešbučio lovoje, tereikia laikytis keleto paprastų taisyklių, į kurias greičiausiai net nekreipei dėmesio.
Neužsibūk šlapiu maudymosi kostiumėliu
Vienas iš tokių paplūdimyje tykančių pavojų moterims yra cistitas. Ypač lengvai griebiantis tas, kurios ilgai vilki drėgnus maudymosi kostiumėlius. Karštą dieną maudantis jis išdžiūsta greitai, tačiau jeigu mėgsti maudynes vakare ar naktį, ir po jų sėdiesi ant atšalusio smėlio ar vėjelio perpučiamo šezlongo – gali peršaldyti šlapimo pūslę. Jeigu jau sirgai cistitu, esant nusilpusiam imunitetui saugotis reikėtų ypač. Po maudynių geriau iškart nusišluostyti kūną ir persirengti sausu maudymosi kostiumėliu. Pagaliau tai puiki proga pademonstruoti visą kostiumėlių kolekciją!
Maudynės kritinėmis dienomis – ar verta?
Kažkada mūsų močiutės ir mamos laikėsi auksinės taisyklės – nesimaudyti menstruacijų dienomis. Šiuolaikinės moterys į šią taisyklę žiūri pašaipiai – higieninių priemonių gamintojai baigia ausis išūžti reklamuodami savo prekes, kurios kritinėmis dienomis padeda jaustis saugiai ir mėgautis gyvenimu bet kur: ir vakarėliuose, ir paplūdimyje, ir jūroje tarp ryklių.
Tačiau nereikėtų pamiršti, kad tamponai sugeria skystį ne tik iš vidaus, bet taip pat gerai gali sugerti ir iš išorės, maudantis. Ypač jei vandenyje būnama ilgai, aktyviai judama, žaidžiama, arba tamponas neteisingai įdėtas. Jeigu tamponas sugeria vanedenį, padidėja tikimybė, kad į makštį pateks vandenyje gyvenančios bakterijos. Pasekmės – įvairūs lytinių organų uždegimai. Todėl jeigu nusprendėte maudytis kritinėmis dienomis, po maudynių reikia iškart pasikeisti naują tamponą.
Seksas paplūdimyje: gražu tik filme
Nėra gražesnių erotinių scenų negu filmuotų paplūdimyje – todėl jos taip mėgstamos kino režisierių ir žiūrovų. Kurortų paplūdimiai kas naktį prisipildo norinčiųjų pakartoti romatiškas kino filmo scenas.
Tačiau žiūrint filmą viskas atrodo gražiau nei tikrovėje, kur proceso metu smėlis patenka visur kur tik įmanoma (ir aptinkamas dar porą dienų po to).
Blogiausia, kad į makštį patekusios smėlio smiltelės (paplūdimyje smėlis itin užterštas) sukelia stiprų gleivinės sudirginimą, o to pasekmė – sustiprėja esami uždegimai arba atsiranda nauji. O tai – vaginozės, kolpito ir kitų nemalonių susirgimų pavojus.
Negulėk tiesiai ant smėlio
Apskritai reikėtų vengti degintis atsigulus tiesiai ant smėlio – jame gali būti helmintų kiaušinėlių ir chlamidiozės sukėlėjų.
Nors ir koks švarus atrodytų baltas paplūdimio smėliukas, degintis reikėtų pasitiesus kilimėlį ar gulint šezlonge.
Įpročiu turi tapti ir dušas grįžus iš paplūdimio. Taip ne tik atgaivinsite saulės spindulių paveiktą odą, bet ir nuplausite nuo jos įvairių ligų sukėlėjus, kurie gali veistis paplūdimyje ir vandenyje.
Tinkamai naudok apsauginę kosmetiką nuo saulės
Dušas po saulės ir vandens procedūrų reikalingas nuplauti apsauginius kremus. Nuo UV spindulių apsaugantis kremas, ilgam paliktas ant odos, gali sukelti kontaktinį dermatitą, todėl pabuvus saulėje 2-3 valandas šį kremą reikia nuplauti.
Sugerdamas UV spindulius apsauginis kremas išskiria didelį kiekį laisvųjų radikalų, kurie, veikdami odą, gali sukelti paraudimus, niežulį.
Su prakaitu susimaišęs, odos poras užkemšantis apsauginis kremas – dažnas kūną, ypač veidą išbėrusių spuogų kaltininkas. Todėl geriausia po 3 valandų deginimosi paplūdimyje nusiplauti jį po dušu su muilu, pailsėti pavėsyje ir užtepti naują kremo sluoksnį.
Fotodermatitas
Dar viena atostogas galinti sugadinti problema – fotodermatitas. Ši odos alerginė reakcija pasireiškia paraudimu, stipriu niežuliu ir netgi odoje iškilusiomis pūslėmis. Fotodermatitas gali kilti kaip reakcija į kai kurių vaistų vartojimą, naudojant eterinių aliejų pagrindu sukurtą kosmetiką.
Jeigu vartojate antibiotikus, trankvilizatorius, hormoninius kontraceptikus, priešgrybelinius preparatus ir šlapimą varančias priemones, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Jeigu padaryti pertrauką vartojant vaistus yra neįmanoma, stenkis degintis tik ryte ir vakare, kada saulė mažiau aktyvi. Beje, ši deginimosi taisyklė turėtų būti taikoma visiems, vykstantiems atostogauti į pietų kraštus. Taip pat reikėtų vengti dienos metu, ypač paplūdimyje, naudotis dekoratyvine kosmetika, parfumerija, kadangi tai irgi gali sukelti fotodermatitą.
Atsargiai su šaltais gėrimais ir ledais
Kai karšta, gausiai prakaituojama, organizmas natūraliai reikalauja vėsos ir vandens. Todėl akys nuolat krypsta į ledais ir šaltais gėrimais nukrautas lentynas.
Tačiau nereikėtų pamiršti, kad ledinis vanduo ne tiek malšina troškulį ir vėsina, kiek provokuoja anginos pradžią. Geriau gerti vėsius gėrimus, kurie geriau už ledukų prikrautą kokteilį malšina troškulį.
Šių paprastų taisyklių laikymasis leis mėgauti nusipelnytu poilsiu, o jo prisiminimai šildys iki kitų atostogų.
Parengta pagal askwoman.ru