Airijoje gyvenanti lietuvė sako, kad nauji tikslai jos gyvenime atsirado kone po kiekvieno vaiko gimimo, o šiandien ji stengiasi produktyviai išnaudoti visą turimą laiką ir galimybes.
„Tik šeimoje atsiradus šeštam vaikui, aš supratau, kad galiu trigubai daugiau, atsižvelgiant į viską – sportą, mitybą, darbą, verslo kūrimą. Taip, laikas pas mane yra labai minimalus, bet aš sugebu padaryti viską“, – šypsosi Kristina ir pažada atskleisti, kaip tai pavyksta padaryti.
Tiesa, šiuo metu Airijoje dėl karantino yra uždarytos mokyklos ir darželiai, todėl su visais vaikais moteris laiką leidžia namuose ir jos dienotvarkė yra kiek kitokia:
„Tikrai nėra lengva, kai visi vaikučiai namuose. Jei kažkada turėjau keletą valandų tik su dviem vaikais namuose, tai dabar tokios prabangos nebeturiu. Tenka ir šaltą kavą išgerti, ir ko tik nebūna, bet šiaip laikomės gerai.“
Su kiekvieno vaiko gimimu paaugo kaip žmogus
Moteris atvira – daug vaikų auginančios šeimos jai visada buvo labai gražus pavyzdys, tačiau ji pati panašaus noro niekada neturėjo.
„Tai atėjo su laiku, nes viskas susidėliojo tarsi savaime. Tarp vyriausio sūnaus ir antro vaiko yra 8-nerių metų skirtumas, todėl nesinorėjo, kad dukra augtų viena, vis tiek tas amžiaus skirtumas jautėsi, broliui sesuo nebuvo labai įdomi, todėl norėjosi jai sesės.
Tada natūraliai atsirado pamąstymas apie dar vieną vaiką namuose, kai atsirado broliukas, norėjosi dar vieno broliuko, taip kažkaip ir išėjo (šypsosi).
Meilė vaikams ateina su kiekvienu vaiku, mokėjimas pasirūpinti dar ir dar vienu vaiku savaime užauga. Aš matau, kaip jie vienas kitą myli, kaip rūpinasi, gal dėl to tas noras ir atsirado“, – šiltai kalba pašnekovė.
Ji sako, kad su kiekvieno vaiko gimimu paaugo ne tik kaip mama, bet ir kaip žmogus, mat labai keitėsi pasaulio suvokimas. Pavyzdžiui, gimus trečiajai atžalai, šeima ėmė dar labiau rūpintis gamta, rūšiuoti šiukšles, o, susilaukus ketvirto vaikučio, Kristina pradėjo itin daug dėmesio skirti sportui ir sveikai mitybai.
„Su kiekvienu vaiku atsirado tikslas, svajonės, tai mane įkvėpė veikti. Mūsų mažajai dabar yra 6 mėnesiai ir aš vėl pradėjau naują dalyką – maudytis ir grūdintis šaltoje jūroje. Kiekvieną mėnesį išsikeliu sau kokį nors tikslą ir stengiuosi jį įgyvendinti“, – dalijasi moteris.
Planuoja laiką ir skiria jo tik sau
Aplinkiniams nemažą nuostabą kelia tai, kad Kristina spėja ne tik pasirūpinti vaikais ir namais, bet ir beveik kasdien randa laiko sau ir savo pomėgiams. Ji sako, kad sėkmės paslaptis čia yra labai paprasta – laiko planavimas:
„Tai atsirado po ketvirto vaiko gimimo, nes tada pradėjau galvoti, kad bus labai sunku, kad galiu palūžti. Tiesą sakant, po antro vaiko jau buvo tokia depresija, kai net negalėjau žiūrėti į veidrodį, tačiau iš to išlipau sporto pagalba.
Man visada atrodė, kad aš turiu daug laiko ir nesusimąstydavau, kaip jį išeikvoju. Baigdavosi diena, o aš realiai nieko nenuveikiau. Dabar viskas yra planuojama – laikas, maisto gaminimas, pirkinių sąrašas, finansai. Jei neplanuoji, visas kortų namelis sugriūna.
Pavyzdžiui, jei važiuoju fotografuoti klientų, apsiskaičiuoju viską – kiek laiko važiuosiu, kiek fotografuosiu, nes aš privalau įsitekti į laiko rėmus, kitaip nieko padaryti nepavyktų.“
Pervargimų pastaruoju metu nebūna
Kristina pasakoja, kad stengiasi kasdien laikytis tokios dienotvarkės – keltis apie pusę šešių ryte ir ramiai paskaityti, atlikti kokią nors meditaciją, tada dieną praleisti su vaikais, sportuoti, gaminti maistą ir atlikti kitus būtinus darbus.
„Jei vakare mane dar išleidžia vieną pabėgioti, tai man būna geriausias poilsis. Net ir tokios smulkmenos, kaip pabūti vienai kambaryje su knyga, važiuoti vienai mašina, maudytis jūroje man labai padeda nuo visko atitrūkti, atsipalaiduoti.
Galbūt dėl to dabar nebūna pervargimų ir perdegimų, nes aš pasidarau tokias mini pauzes, estafetę perduodu tėčiui ir vėl grįžtu į ritmą. Su laiku atsirado tas pojūtis, kada gali stabtelėti, palūkėti, atgauti jėgas ir vėl iš naujo viską daryti.
Bet pastaruoju metu man nebereikia tiek laiko atitrūkti nuo šeimos. Anksčiau laiko sau norėdavosi labai daug, atrodė, vis maža ir maža, nors vyras ir išleidžia. Dabar gal dar labiau norisi pabūti su šeima nei vienai. Apsivertė viskas, persisuko į kitą pusę“, – sako pozityvumu trykštanti moteris.
Nori, kad vaikai būtų aktyvūs
Jei paklaustume Kristinos vaikų, koks žodis jiems labiausiai apibūdintų mamą, jie greičiausiai pasakytų „susitvarkyk“. Pašnekovė juokdamasi pasakoja, kad jai tikrai labai patinka tvarka, todėl vaikams nuo mažų dienų skiepija tai, kad po savęs reikia viską sutvarkyti, nemėtyti žaislų, kur papuola.
„Tikrai nesakau, kad jie viską ir susitvarko, bet stengiasi, nes žino, kad mama labai nemėgsta išmėtytų daiktų“, – juokiasi moteris.
Taip pat Kristina sako, kad vienas iš svarbiausių jos tikslų yra vaikams įdiegti aktyvaus ir sveiko gyvenimo būdo propagavimą bei skatinti jų sąmoningumą.
„Mes kartu daug vaikštome, aš iš viso sakau, kad jei per dieną nenueinu 10 tūkst. žingsnių, man diena būna nevykusi. Taip pat atliekame tempimo pratimus, nes aš labai noriu, kad jie suprastų, kaip svarbu yra sportuoti, rūpintis savo sveikata.
Mokau juos žiūrėti į produktų etiketes, rinktis sveiką maistą. Labai noriu, kad jie būtų aktyvūs, grūdintųsi, sveikai gyventų.
Bandau įskiepyti ir meilę knygoms, ribojame laiką prie kompiuterio, planšečių, televizoriau. Bandau juos auklėti taip, kad jie neturėtų baimių, kad perliptų per save ir jas nugalėtų.
Visada kartoju, kad jie sau sakytų: „Man viskas išeis, viskas pavyks“ – tokiais žodžiais bandau juos palaikyti, kad jiems būtų kuo mažiau streso gyvenime. O jo juk tikrai netrūksta“, – savo auklėjimo filosofija dalijasi Airijoje gyvenanti lietuvė.
Ji sako, kad dėmesį ir laiką pavyksta paskirstyti visiems vaikams, kad niekas nesijaustų nuskriaustas. Įvairūs stalo žaidimai, dėlionės, kelionės į gamtą ir kitos veiklos padeda jiems stiprinti šeimos tarpusavio ryšį ir džiaugtis vienas kitu.
Vaikai – stipri ir vieninga komanda
Nors jau 9-erius metus Airijoje gyvenanti Kristina per dieną kartais nuveikia daugiau nei kiti padaro per savaitę, ji sako, kad pagrindinė jos veikla, teikianti daugiausiai palaimos ir džiaugsmo, yra buvimas mama.
„Tai yra kasdienis nenutrūkstamas darbas, būti mama yra tavo kasdienybė. Vaikams prireikia mamos, jie negali užmigti ar ko nors neranda ir bėgi – tai darbas be išeiginių“, – šypteli moteris, kuri vaikus augina be auklės pagalbos.
Bene didžiausias ir svarbiausias atlygis už šį nenutrūkstamą darbą jai yra galimybė matyti, kad vaikai pirmieji skuba vienas kitam į pagalbą ir kartu visko mokosi. 16-metis Aidas, 8-metė Amelija, 5-erių su puse metukų Estėja, 3-ejų su puse Benediktas, 2-ejų Simonas ir mažoji Uma auga kaip stipri ir vieninga komanda, o tai moteriai teikia didžiulį džiaugsmą.
„Jie visada eina vienas už kitą. Jei kažką perki vienam vaikui, jis visada ateis ir pasakys, kad reikia ir tam, ir tam nupirkti. Jeigu, pavyzdžiui, yra vienas paskutinis sausainukas, jis bus padalintas taip, kad visiems kliūtų.
Man be galo gera tai matyti. Jie vienas pas kitą bėga, jei kas nors nutinka, vienas kitą prižiūri, padeda, didesnė mergaitė pakloja lovas už mažesnius. Aš ką nors pasakau vienam, jis kitam ir taip visi sužino, kad, pavyzdžiui, negalima šiukšlinti. Gal dėl to ir nėra sunku juos auginti, nes jie vienas kitą pamoko“, – šiltai pokalbį užbaigia Kristina.