Daugelis mūsų net nesusimąsto apie tai, kad patogiai prisijungus prie bendrovės IT skyriaus maloningai suteiktos vartotojo paskyros, įsijungia visa sekimo, nors dažniausiai ir ne tiesioginio, sistema. Tikriausiai niekas neturi išankstinio nusistatymo sekti jūsų darbą, tačiau, jeigu to prireiktų susikaupus tamsiems debesims virš jūsų galvos, bendrovės vadovai gali be jokių problemų to imtis.
Todėl specialistai perspėja naudojantis darbo kompiuteriu vengti asmeninės veiklos. Nelaikyti asmeninių bylų, nesaugoti asmeninių slaptažodžių ir atsargiai naudotis viešomis Wi-Fi prieigomis.
Beje, daugelis patarimų tinka ir asmeniniam naudojimui, ne tik darbo kompiuteriais.
1. Nesaugokite savo asmeninių slaptažodžių darbiniame kompiuteryje
Daugelis iš mūsų naudoja darbo kompiuterius po aštuonias ir daugiau valandų per dieną. Kartais jei keliauja su mumis į namus, tampa mūsų pagrindiniu įrankiu, kartais juos naudojame daugiau, negu savo asmeninius kompiuterius. Lengva susigundyti naršyklės siūlymu išsisaugoti savo slaptažodžius bendroje paskyroje. Tačiau nereiktų skubėti.
Anot Žmogiškųjų išteklių valdymo bendruomenės (SHRM), daugelis bendrovių pasilieka teisę stebėti ar ištirti bet kokią savo darbuotojo veiklą darbiniame kompiuteryje. Įskaitant ir susirašinėjimą ar kitus asmeninius dalykus.
Labai tikėtina, kad, susipažinus su savo bendrovės privatumo politika, ten aptiksite įrašą, kad bendrovė pasilieka teisę kontroliuoti informaciją esančią darbiniuose kompiuteriuose.
2. „Nepletkinkite“ darbo pokalbių svetainėse
Tokios programos, kaip „Slack“, „Campfire“ ir „Google Hangout“ yra itin patogios suderinti komandinį darbą, funkcionalios bei paprastos naudoti. Tačiau visos žinutės yra išsaugomos serveriuose ir gali būti lengvai pasiekiamos, kaip ir elektroniniai laiškai.
Saugos ekspertai perspėja, kad, pavyzdžiui, „Slack“ turi prieigą prie „visų jūsų pokalbių kambarių“, net jeigu tai yra privatus susirašinėjimas. Derėtų tai prisiminti ir neužsižaisti pokalbių kambariuose darbe.
3. Nesinaudokite viešomis WI-FI prieigomis dirbant su jautria informacija. Daugelis mūsų šiais laikais dirba nuotoliniu būdu arba siunčiant kelis laiškus iš kavinės savaitgalį. Tokiais atvejais dažnai tenka naudotis viešomis interneto prieigomis.
„Nebandykite jungtis prie savo pašto, internetinės bankininkystės ar kredito kortelės duomenų, kai esate prisijungęs prie viešos Wi-Fi prieigos, – leidiniui pareiškė ekspertas Frankas Abagnale’as. – Taip yra todėl, kad galite pakliūti ant programišių sukurto ar perimto tinklo, kuris atrodys kaip tikras, tačiau iš tiesų pavogs jūsų duomenis“.
4. Neleiskite draugams ar ne įmonės IT specialistams nuotoliniu būdu prisijungti prie jūsų darbinio kompiuterio
„Nuotolinio kompiuterių prisijungimo programos dabar yra lengvai prieinamos, jūs turite galimybę iš esmės bet kam pasiekti jūsų kompiuterį už ofiso ribų, – pasakoja Joe Rejeskis, „X group“ įkūrėjas. – Jūs neleistumėte savo draugui užeiti į ofisą ir prisėsti prie savo kompiuterio prieš tai neatsiklausus savo viršininko. Lygiai taip pat reikia elgtis ir virtualioje realybėje“.
5. Nesandėliuokite savo asmeninės informacijos
Labai lengva susikurti „personal“ aplanką jūsų ekrane, į kurį susidėsite visas tas mielas nuotraukas, kurias atsiuntė giminaitė ar išsisaugoti gautą sąskaitą, tačiau būtina prisiminti, kad darbo įrankis yra ne jūsų nuosavybė – jis priklauso bendrovei.
„Esu susidūręs su tokius atveju, kai bendrovė bankrutavo, o keli jos darbuotojai sunerimo dėl asmeninių duomenų, kurie liko jos kompiuteriuose, – pasakojo J. Rejeskis. – Kai bendrovės užsidaro, saugiai pašalinami asmeniniai duomenys tikrai nėra prioritetinė veikla. Niekas nežino, kas nutiko tiems kompiuteriams ar asmeniniams duomenims, kurie buvo juose.“
Kita priežastis yra ta, kad diena, kai jus atleis, jeigu taip netyčia nutiktų, dažniausiai ateina „kaip perkūnas iš dangaus“, o praktika rodo, kad kai kurios bendrovės pareikalauja ir iškart palikti darbo vietą. Anot J. Rejeskio, „jūs galite ir neturėti laiko persikelti jums reikalingas bylas į kitą vietą“. Anot saugos eksperto, asmeniniams duomenims saugoti reiktų naudoti USB raktą.
6. Niekada, niekada neužsiimkite pašaliniais uždarbiais savo darbe
Daugelis šiais laikais turi du ar net tris darbus, kuriais užsiima kaip hobiais ar dėl papildomo uždarbio, tačiau šios veiklos neturėtų paminti darbo slenksčio, kitaip galite sulaukti bėdos.
Jau anksčiau buvo minėta, kad viskas, ką jūs darote darbo kompiuteryje yra (ar gali būti) teisėtai įrašoma jūsų darbdavio serveriuose, ir IT specialistams neužtruktų surasti, ką ir kada jūs veikiate darbe.
„Net jeigu jūsų bendradarbiai užsiima beprotiškais dalykais darbo kompiuteriais, jūs tikrai nenorėsite būti tas, kurį nuspręs pateikti kaip pavyzdį,“ – pasakoja leidiniui J. Rejeskis.