Jeilio universitetas sutiko Peru grąžinti apie 5 tūkst. inkų artefaktų, beveik prieš šimtmetį rastų garsiojoje Maču Pikču tvirtovėje.Reliktai, tarp kurių – akmeniniai įrankiai, keramikos dirbiniai, gyvūnų ir žmonių kaulai – bus saugomi Kusko mieste esančiame naujame centre, praneša BBC.
Šis susitarimas užbaigė ilgai trukusį ginčą dėl artefaktų, kuriuos amerikiečių tyrinėtojas Hiramas Binghamas iš Maču Pikču išgabeno 1912 metais.
Aukštai Anduose esantis Maču Pikču – didžiausias turistų traukos centras Peru.
„Šis susitarimas užtikrina, kad šios Maču Pikču kolekcijos bus plačiau prieinamos tyrimams ir visuomenės įvertinimui“, – teigė Jeilio universiteto prezidentas Richardas Levinas.
Kusko San Antonio Abad universiteto rektorius Victoras Raulis Aguilaras sakė tikintis, kad „visi, aplankę Maču Pikču, praturtins savo patirtį ir žinias apie inkų kultūrą, aplankydami šį centrą“.
JAV ir Peru universitetai taip pat drauge vadovaus Maču Pikču ir inkų kultūros tyrimų centrui.
Kilus ginčui dėl artefaktų, Peru tvirtino, kad jie 1911 metais buvo paskolinti, tačiau niekada negrąžinti. 2008 metais ji padavė Jeilio universitetą į teismą.
Universitetas teigė grąžinęs pasiskolintus reliktus, o visi kiti esą priklauso jam.
Tam, kad artefaktai būtų grąžinti, prireikė ir protesto žygių bei Peru prezidento Alano Garcia savo kolegai JAV Barackui Obamai nusiųsto laiško, iš Limos praneša BBC korespondentas Danas Collynsas
Anot jo, reliktai taps dar vienu masalu šimtams tūkstančių turistų, kasmet aplankančių XV amžiuje inkų gyventą vietovę.