Nors nėra vieno tam tikro gaminio, kurio suvalgius iškart skelbiama vėžio diagnozė, tam tikri maisto paruošimo, jo auginimo būdai ir ingredientai yra siejami su šios klastingos ir pavojingos ligos vystymusi.
Nereikėtų iškart nustoti valgyti savo mėgstamiausių patiekalų. Čia, kaip ir visose kitose gyvenimo sferose, svarbiausia yra saikas, teigė Luke‘as Bucci, sertifikuotas mitybos specialistas.
Štai 5 maisto produktai, kurių vartojimą reikėtų šiek tiek sumažinti.
Raudona mėsa
Orkaitėje kepta vištiena ir kalakutiena savo sudėtyje turi labai daug raumenis auginti padedančių baltymų, tačiau raudona mėsa, visų mėgstami rūkyti gaminiai, dešros ir dešrelės nesuteikia tiek naudos, kiek norėtųsi.
Daugelis apdirbtų gaminių, tarp kurių ir šoninė bei pieniškos dešrelės, gaminamos naudojant nitratus ir nitritus, o šios medžiagos yra kancerogeninės. Raudonos mėsos vartojimas siejamas su kasos, skrandžio ir gaubtinės žarnos vėžiu, teigia mokslininkai.
Tačiau tai dar nėra blogiausia žinia. Mėsos kepimas ant atviros ugnies padidina vėžinių medžiagų kiekį. Iškart nutraukti raudonos mėsos vartojimo nereikėtų. Amerikos vėžio tyrimų institutas per savaitę rekomenduoja suvalgyti ne daugiau kaip 18 gramų keptos mėsos.
Iš dalies hidrogenizuoti aliejai
Daugelio taip pamėgtų konditerinių kepinių ir apdirbtų maisto produktų sudėtyje yra iš dalies hidrogenizuotų aliejų. Jie naudojami skoniui sustiprinti ir galiojimo laikui pratęsti, tačiau visa tai atsiliepia mūsų sveikatai. Pasak Tarptautiniame vėžio žurnale pateikto straipsnio, iš dalies hidrogenizuoto daržovių aliejaus vartojimas siejamas su krūties ir tiesiosios žarnos vėžiu.
Luke‘as Buccis teigia, jog šį produktą iš savo lentynų pašalina vis daugiau prekybos centrų, tačiau tam ryžtasi ne visi pramoninkai. Skaitydami maisto produkto etiketę ir radę žodžius „hidrogenizuotas“ ar „iš dalies hidrogenizuotas“, tuojau pat dėkite jį atgal į lentyną.
Maistas skardinėse
Didžioji dauguma skardinių yra padengtos bisfenoliu A, o ši medžiaga, kaip teigia mokslininkai, ardo žmogaus DNR ir taip padidina riziką susirgti tam tikromis vėžio rūšimis bei 2 tipo diabetu.
Jei parduotuvėje norite įsigyti skardinėse laikomo maisto, atkreipkite dėmesį ar jis nėra įpakuotas į bisfenoliu A padengtą indą.
Marinuotos gėrybės
Nėra nieko geriau, kaip skanų sumuštinį pagardinti itin traškiu marinuotu agurkėliu. Per daug neįsijauskite ir kontroliuokite suvartojamų marinuotų produktų kiekį, kadangi, kaip teigia Luke‘as Buccis, šitaip laikomas maistas gali sukelti skrandžio vėžį.
Tačiau daugelis kitų marinuotų gėrybių, tokių kaip kopūstai, savo sudėtyje turi skrandžiui ir visam virškinamajam traktui itin reikalingų ir naudingų medžiagų. Jei marinuotus produktus vartojate tik dėl to, jog jie yra skanūs, kitą kartą juos ruošiant žiemai nepamirškite prieskonių.
„Įvairūs prieskoniai yra itin puiki prevencinė priemonė nuo vėžio, tačiau neretai apie juos tiesiog pamirštama“, - pasakojo L.Buccis.
Jis rekomenduoja naudoti daugiau ciberžolės, cinamono, raudonėlio, šalavijų, rozmarino, baziliko, gvazdikėlių, česnako, svogūno, čiobrelių ir muskato riešutų.
Alkoholiniai gėrimai
Kaip teigia Ligų kontrolės ir prevencijos centrai, jei vartojate itin daug alkoholio, padidinate riziką susirgti kepenų, krūties, gaubtinės žarnos ir kitų organų vėžiu.
Per dieną rekomenduojama pasivaišinti ne daugiau kaip vien gėrimu ir tai daryti tik ypatingomis progomis.