Šį kartą į viską kviečiame pažvelgti kitu kampu. „Balsas.lt“ svetainės straipsniai visąlaik siekė įkvėpti ir motyvuoti skaitytojus naujoms kelionėms. Bet kaip ir kiekvienas socialinis reiškinys, turizmas neišvengia tamsiųjų dėmių. Įvairovės dėlei pristatome nepopuliarųjį požiūrį į turizmą.
1. Kelionės teršia aplinką
Kelionės iš prigimties yra žalingos aplinkai. Net jei nuspręsite Vidurinius Rytus apžiūrėti jodami ant arklio kupros, pirmiausia reikės ten kaip nors patekti. Apskaičiuota, kad vienas tarpžemyninis skrydis, pavyzdžiui, iš Niujorko į Stambulą, sukuria per dvi tonas anglies dvideginio. Tai 10 proc. vieno asmens vidutinės metinės šios cheminės medžiagos taršos.
Žalą aplinkai dar labiau paaštrina faktas, jog daugeliui šalių aplinkosaugos standartai nė motais. Tad jei nesate pasiryžęs Atlantą perskrosti buriniu laivu ir iš tiesų norite tausoti aplinką, geriausia išeitis – pasilikti namie.
2. Kelionės paverčia šalies įžymias vietoves komercinėmis
Topkapi rūmuose Stambule yra kambarys, į kurį senovėje patekti galėdavo tik sultonai. Net ir jiems tą padaryti buvo leidžiama vieną kartą metuose. Kambaryje sukauptos visos švenčiausios islamo pasaulio relikvijos už Mekos ribų: Mahometo mantija, jo kardai, plaukas iš barzdos, jo pėdsakai. Osmanų laikais kambarys buvo absoliučiai šventas. Dabar šimtai turistų trypia jo grindis kasdien.
Natūralu, kad turistai istorinius stebuklus siekia išvysti savomis akimis. Tačiau kai per 10 000 žmonių aplanko, pavyzdžiui, Egipto piramides, jie patys tą stebuklą ir naikina.
Žemės plotai aplink piramides jau nebėra tinkami senoviniams kapams laikyti. Tai labiau panašėja į sutryptą šiukšlių krūvą. Metų metai beatodairiško turistų ir vietinių elgesio suteršė pirmykštį vietovės grožį.
3. Gležnos ekonomikos šalys tampa priklausomos nuo turizmo
Dauguma mažesnių pasaulio šalių, ypač Karibų ir Ramiojo vandenyno salos, yra visiškai priklausomos nuo turizmo įplaukų. Tiek šalies žmonės, tiek valdžia gyvena iš turtingų lankytojų pinigų.
Kaire mažamečiai vaikai stveria lankytojus už marškinių ir primygtinai siūlo ką nors įsigyti. Šimtai sumanių vietos verslininkų pasiryžę sukurti turizmo industriją bet kuriame pasaulio taške. Juk keliautojai atneša valstybei tokius lengvus pinigus.
Kas čia blogo, stebitės? Visos bėdos prasideda tuomet, kai šalį ištinka katastrofa. Tuomet visa ši industrija subyra it kortų namelis. Galingas uraganas, teroristinis išpuolis, valiutos devalvacija, naftos kainų pokytis – visi šie faktoriai pajėgūs išsekinti šalies ekonomiką pernakt. Tai atsitiko, pavyzdžiui, Indijai, kai 2006 m. jos pakrantes nusiaubė pražūtingas uraganas.
Be turizmo, daugelis šalių neturi kitų atsarginių resursų. Nesvarbu, kaip apgalvotai jūs leidžiate pinigus užsienyje, tai tik padidins šalies priklausomybę nuo vieno ekonomikos sektoriaus.
Kaip bebūtų, kai kurios šalys sėkmingai randa išeitį iš padėties. Dubajus savo ekonomiką nusprendė diversifikuoti į kitas šakas. Fidžis pradėjo eksportuoti prabangų geriamąjį vandenį. Tuo tarpu kitos šalys vis dar miega ant turizmo laurų, sudarydamos sąlygas vienai nelaimei paskandinti šalį skurde.
4. Kelionės skatina nusikalstamumą
Nesvarbu, kaip atidžiai jūs stebite savo piniginę. Sąlyginai turtingų turistų antplūdis niūrios ekonomikos šalyse savaime garantuoja, kad nusikalstamumas tarps. Žmonės bet kur linkę pasinaudoti galimybe gauti naudos iš turistų, o jų apgaudinėjimas daugeliui toks pats priimtinas būdas tai pasiekti, kaip ir jų aptarnavimas.
Susimąstykite, ar tikrai muziejui Egipte reikia tiek pareigai atsidavusių tualetų prižiūrėtojų? Ar bekraštės eilės prie bistro įvairiuose „karštuose“ turistų taškuose tikrai pelnytos?
5. Ilgalaikės kelionės nesukuria autentiško gyvenimo patirties
Jei jums nerūpi, jog keliaudami sukuriate uždarą skurdo ir priklausomybės ratą, tuomet pamąstykite apie save. Viena teorija teigia, kad neįmanoma įgyti autentiškos gyvenimo patirties užsienyje, net jei savanoriaujate ar dirbate kur nors tradicinėje fermoje toli nuo miesto.
Užsienyje jūs pasmerktas būti stebėtoju. Imigrantu, vėlyvu metu pasakojančiu apie savo šalį. Juk kai jūsų namus aplanko svečiai, elgiatės skirtingai. Net amerikietis, persikeliantis gyventi į Britaniją ar Australiją, niekada nesijaus savas. Reikia toje šalyje gimti ir užaugti.
Tad jei norite išskirtinės kultūrinės patirties, įleiskite šaknis savo gimtojoje žemėje ir džiaukitės vietinės kultūros įvairove. Juk keliaudami žmonės keičia tik dangų, bet ne sielą.