„Viduje suvokiama, kad senoji „transatlantinė partnerystė“ – tvirta JAV ir Europos šalių sąjunga – nebeveikia“, – teigė konferencijoje dalyvavusi BBC vyriausioji užsienio reikalų žurnalistė Lyse Doucet.
„Per pastarąsias kelias dienas daugelis Europos lyderių turėjo progą patvirtinti savo didžiausias baimes dėl santykių su prezidento Donaldo Trumpo komanda kūrimo“, – pridūrė ji.
Jiems buvo pasakyta: neturėtumėte tikėtis rasti vietos prie derybų stalo, kur bus sprendžiamas karo Ukrainoje nutraukimas.
Maža to, kitą savaitę numatytose Rusijos ir JAV taikos derybose dėl karo nutraukimo, pati Ukraina nedalyvaus.
„Europa turi pakilti. Turime nuspręsti, ką daryti toliau, kaip leisti Ukrainai pačiai nuspręsti savo ateitį“, – pabrėžė Estijos užsienio reikalų ministras Margusas Tsahkna.
Pirmadienį Paryžiuje jau numatytas skubus kelių Europos vadovų susitikimas, kuriame bus aptartas ES atsakas ir visų pirma tai, kaip sustiprinti savo ryžtą ir kuo veiksmingiau sutelkti turimus išteklius.
Pasak L. Doucet, daugelis Miuncheno saugumo konferencijos delegatų jai prisipažino, kad šiemet juos „tiesiog pribloškė“ daugybė idėjų, kaip užbaigti karą Ukrainoje ir kiti svarbūs klausimai, kylantys iš prezidento D. Trumpo komandos, įskaitant ir tokias idėjas, kurios prieštarauja viena kitai.
Europai tai bus lemiamas momentas, prognozuoja L. Doucet: „Reikia atkurti santykius su Vašingtonu, ir kuo greičiau. Ant kortos pastatyta per daug.“
BBC saugumo korespondentas Frankas Gardneris rašo, kad iš šių metų Miuncheno saugumo konferencijos reikia išmokti šias penkias pagrindines pamokas:
- Baigėsi ankstesnės formos tarptautinių santykių era. Europa nebeturi po Antrojo pasaulinio karo sukurtos saugumo architektūros. JAV vis dar yra NATO narė, tačiau Europa nebegali tikėtis, kad JAV ateis jai į pagalbą išorinio puolimo atveju.
- Didelės pasaulio bendruomenės dalies politika Ukrainos atžvilgiu buvo iš esmės peržiūrėta. JAV ir Rusija ketina sudaryti susitarimą dėl karo Ukrainoje užbaigimo, nepaisydamos pačios Ukrainos ir visos Europos nuomonės šiuo klausimu.
- Reikia didinti išlaidas gynybai. Jei Europos šalys nori ir toliau sulaikyti augančią Rusijos agresiją, jos turės kuo greičiau didinti išlaidas gynybai.
- J. D. Vance'o kalba. JAV viceprezidento J. D. Vance'o išpuoliai prieš Europos politiką daugeliui konferencijos dalyvių pasirodė įžeidžiantys. Tačiau daug žmonių abiejose Atlanto pusėse buvo gana patenkinti J. D. Vance'o kalba, o JAV prezidentas D. Trumpas netgi pavadino kalbą „nuostabia“.
- Bendras ir augantis nesutarimas. Iki šiol akivaizdžiai nesutampa Vašingtono ir Europos pozicijos daugeliu klausimų. Tačiau D. Trumpo komandos nariai dažnai prieštarauja vieni kitiems ir net patys sau.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!