Šią vasarą žurnale „Journal of Industrial Ecology“ paskelbtame naujame tyrime buvo lyginamas vienišų vyrų ir vienišų moterų anglies pėdsakas prieš ir po to, kai abi grupės pakeitė savo gyvenimo būdą į tvaresnį, pavyzdžiui, vyko atostogų ne lėktuvu, o traukiniu, ir iškeitė pieno produktus į augalinius.
Mokslininkai padarė išvadą, kad net ir atlikę pakeitimus, siekdami sumažinti išmetamų teršalų kiekį, vieniši vyrai vis tiek išskiria 18 procentų daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų nei moterys.
Tyrimui vadovavusi Annika Carlsson Kanyama iš KTH Karališkojo technologijų instituto Švedijoje sakė, kad išvados rodo, jog rengiant klimato krizės politiką svarbu atsižvelgti į vyrų ir moterų skirtumus.
„Esu nustebusi, kad nėra atlikta daugiau tyrimų dėl lyčių poveikio aplinkai skirtumų. Yra gana aiškių skirtumų ir jie greičiausiai neišnyks artimiausiu metu“, – sakė ji „The Guardian“.
JT anksčiau manė, kad klimato krizė nėra lyčių atžvilgiu neutrali problema, ir nustatė, kad ekonominių galimybių skirtumai, taip pat visuomenės, kultūros ir religijos normos daro moteris labiau pažeidžiamas jos padarinių. Vienoje 2016 m. ataskaitoje nustatyta, kad 80 procentų žmonių, perkeltų dėl klimato krizės visame pasaulyje, yra moterys.
Štai penki būdai, kaip vyrai labiau prisideda prie klimato krizės nei moterys.
Svarbu ne tai, kiek pinigų jie išleidžia, o kaip jie juos išleidžia
Prieš abiem grupės pereinant prie mažiau teršiančių alternatyvų, Švedijos mokslininkai nustatė, kad vyrai vidutiniškai per metus išskiria beveik 2000 kg daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų nei moterys.
Tyrime pažymėta, kad nors tarp grupių nebuvo didelių ekonominių skirtumų – vyrai išleido tik dviem procentais daugiau pinigų nei moterys – vyrų išlaidų modeliai padidino jų anglies pėdsaką 16 proc.
Moterys buvo linkusios išleisti daugiau pinigų mažai teršiantiems produktams ir paslaugoms, tokioms kaip sveikatos priežiūra, baldai ir drabužiai, o vyrai 70 procentų savo pinigų išleido produktams, kurie prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo, pavyzdžiui, degalams.
Jie daugiau atostogauja
Europos transporto ir aplinkos federacijos duomenimis, aviacijos pramonė yra atsakinga už beveik penkis procentus globalinio atšilimo. 2019 metais lėktuvų skrydžiai išskyrė 915 milijonų tonų anglies dioksido.
Tų vyrų ir moterų, kurie dalyvavo naujausiame tyrime, atostogos sudarė maždaug trečdalį abiejų grupių išmetamųjų teršalų, tačiau vyrų atostogos sukėlė daugiau teršalų išmetimo nei moterų, visų pirma todėl, kad jų buvo daugiau.
Vyrai taip pat dažniau keliauja lėktuvu ar automobiliu, o tai yra dvi transporto priemonės, išskiriančios daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Dėl to jie atostogoms išleidžia 35 proc. daugiau nei moterys, tokioms prekėms kaip degalai ir kita automobilių priežiūra.
Jie važiuoja ilgesnius atstumus
Paskutiniai Transporto departamento nacionalinės kelionių apklausos duomenys parodė, kad nors vyrai Jungtinėje Karalystėje keliauja automobiliu mažiau nei moterys, jie važiuoja ilgesnius atstumus. Apskritai vyrai per metus automobiliu nuvažiuoja maždaug 670 kilometrų daugiau nei moterys.
2020 m. atliktas tyrimas, kurio metu buvo tiriama, kaip beveik 50 000 vyrų ir moterų keliauja Naujojoje Zelandijoje, parodė panašius rezultatus.
Otago universiteto Velingtone mokslininkai padarė išvadą, kad nors moterys dažniau važinėja automobiliu nei vyrai, jų kelionės buvo trumpesnės per 11-16 kilometrų. Moterys taip pat dažniau naudojosi viešuoju transportu, kas mažina anglies pėdsaką.
Kai kurie vyrai mano, kad tvaresnio gyvenimo būdo propagavimas yra „nevyriška“
2017 metais Jutos valstijos universiteto ir Notre Dame universiteto mokslininkai atliko septynis eksperimentus su daugiau nei 2 000 amerikiečių ir kinų vyrų ir moterų, siekdami nustatyti, ar ekologiškumas laikomas moterišku dalyku.
Tyrimas parodė, kad dauguma vyrų aplinkai draugišką elgesį sieja su moteriškumu, o tiek vyrai, tiek moterys ekologiškus produktus ir vartotojus vertina kaip moteriškesnius nei tie, kurie nesilaiko tvaraus gyvenimo būdo.
Vieno eksperimento metu tiek vyrai, tiek moterys apibūdino asmenį, naudojantį daugkartinį drobinį maišelį maisto prekių parduotuvėje, moteriškesnį nei tą, kuris naudojo plastikinį maišelį. Taip pat vyrai ir moterys sakė, kad jaučiasi moteriškesni padarę kažką gero aplinkai.
Mažiau vyrų yra veganai
Tarptautinės aplinkos apsaugos organizacijos „Greenpeace UK“ duomenimis, žemės ūkio pramonė ir miškų naikinimas sudaro ketvirtadalį pasaulinio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, o gyvulių auginimas yra atsakingas už 60 proc. emisijų.
2014 metais atlikta 11 000 JAV veganų apklausa parodė, kad vyrai sudaro tik 24 proc. demografijos. Jungtinėje Karalystėje, „Our Sporting Life“ atliktoje apklausoje 2020 m. nustatyta, kad 8,1 proc. moterų JK yra veganės, palyginti su 5,9 proc. vyrų.
Naujausiame tyrime, kuriam vadovavo A. Kanyama, nustatyta, kad kai vyrų ir moterų grupės mėsą ir pieno produktus iškeitė į augalines alternatyvas, jų teršalų išmetimas sumažėjo per 32–38 proc. Kadangi moterys linkusios valgyti daugiau pieno produktų nei vyrai, jų anglies dioksido emisija sumažėjo labiau, kai jos perėjo prie alternatyvų.
Tyrimas parodė, kad visų daržovių, tiek vietinių, tiek ne, išskiriamų teršalų kiekis buvo mažas. „Taigi, augalinių produktų vartojimas vietoj mėsos ir pieno produktų labiausiai prisideda prie išmetamųjų teršalų mažinimo“, – sakė tyrėjai.