Šiandien J. Damkus – vienas iš nedaugelio Lietuvos nutriciologų, mokančių žmones, kaip sveikai maitinti ląsteles ir keisti požiūrį į mitybą bei sveikatą. Tačiau tam, kad taptų savo srities profesionalu, jis turėjo išgyventi savitą transformaciją.
„2010 metais pradėjau tvarkyti savo sveikatą per mitybą. Tada dar nieko nežinojau apie fermentaciją, insulino kontrolę ar bakterijų svarbą. Tai buvo ilga kelionė, bet ji mane iš esmės pakeitė“, – prisimena J. Damkus.
Per penkerius intensyvių ieškojimų metus jis atrado, kaip mityba veikia ne tik kūną, bet ir gyvenimo kokybę. Pagerėjusi sveikata įkvėpė išbandyti naujus dalykus – sveikuolis pradėjo bėgioti, vaikščioti į fitneso klubą savarankiškai ir po metų laimėjo prezidento taurę „Eurofit“ Lietuvos sveikuolių testuose.
Ten jis bėgo kilometrus, darė atsispaudimus, atsilenkimus, prisitraukimus, kabėjo virš skersinio, ant ekspanderio, vestibiuliarinio aparato bei stovėjo ant buomelio.
„2016 metais laimėjau Lietuvos sveikuolių prezidento taurę, o 2024-aisiais įveikiau pasaulinėse dviračių lenktynėse Hamburge daugiau nei 2000 jaunų sportininkų. Tai buvo milžiniška asmeninė pergalė, nes man jau 60 metų“, – šypsodamasis pasakoja jis.
(Nuotr. asmen. arch.)
Kitokia mityba: kame slypi esmė?
J. Damkaus teigimu, nutriciologijos pagrindas yra insulino kontrolė ir sveikų riebalų svarba. „Kuo daugiau lengvųjų angliavandenių valgysite, tuo greičiau sensite. O jei atsisakysite majonezų, augalinių aliejų, pradėsite valgyti lašinius – jūsų kūnas jums padėkos“, – tikina jis.
Šie principai atsispindi ir paties specialisto mityboje. Jo kasdienis racionas – tai fermentuotas maistas, riebūs produktai ir minimalus valgymų skaičius.
„Dažniausiai mano pusryčiai – riebi kiaušinienė su lydytu sviestu ar lašiniais, šonine ir kryžmažiedėmis daržovėmis. Vakarienei – raugintos daržovės arba salotos su menkių kepenėlėmis ar šiaurės Atlanto žuvimi. Pietų nevalgau, valgau viso 2 kartus dienoje“, – pasakoja nutriciologas.
Specialistas juokaudamas dalinasi savo neįprastu desertų pasirinkimu: „Mano desertas – menkių kepenėlės, fermentuoti gėrimai. Vaisius valgau fermentuotus, o jei ne – tik rūgščias uogas: spanguoles, bruknes, gervuoges.“
Nutriciologija dažnai painiojama su dietologija, tačiau šios dvi sritys kardinaliai skiriasi. Nutriciologas J. Damkus sako:
„Nutriciologas skiriasi nuo dietologo tuo, kad mus moko, kaip sveikai pamaitinti ląstelę, o ne tik kaip skaniai pavalgyti. Tai dažnai būna atvirkščiai, nebūtinai kiekvienam skaniai – raugintas, fermentuotas maistas – kad gerai įsisavintų ir kad nekenktų insulino jautrumui.“
Anot jo, Lietuvoje nutriciologijos profesionalai dar neįtraukti į mokymo programas, todėl profesija ir pati sritis tebėra mažai žinoma. Tuo metu dietologų patarimai jam kelia abejonių:
„Dietų yra milijonai, jų motyvacija dažnai slypi užkulisiuose ir neretai prieštarauja sveikatai. Nutriciologija – tai jau darbas su ląstelėmis ir klientų sveikata, kartais net labai sunkiais atvejais.“
Kelias į profesiją
Vis dėlto, jo požiūris į maistą ir sveikatą sulaukia daug dėmesio. Klientai, dažniausiai 40–65 metų amžiaus žmonės, ateina su įvairiomis sveikatos problemomis – nuo insulino rezistencijos iki autoimuninių ligų.
„Tokių kaip psoriazė ar skydliaukės sutrikimų. Daug kas priklauso nuo mūsų žarnyno bakterijų ir mitybos“, – įsitikinęs sako nutriciologas.
O jaunimas į nutriciologus kreipiasi rečiau. „Jaunesni galvoja, kad viską išspręs tabletė. Tai neteisingas farmacijos paveiktas požiūris“, – tikina specialistas.
Nutriciologas skeptiškai vertina kai kurias dietologų rekomendacijas. Ankstesniais duomenimis, pasak dietologų, du kiaušinius per savaitę valgyti buvo maksimumas. „Aš valgau 3–4 kiaušinius per dieną. Tai yra vienas geriausių baltymų ir riebalų šaltinių“, – paneigia J. Damkus.
Jis pabrėžia, kad subalansuota mityba yra pagrindas sveikatai: „Pirma atstatykite sveikatą, tada galėsite galvoti apie sportą ar kitus tikslus. Sveikata prasideda nuo ląstelės maitinimo.“
Nutriciologija yra daugiau nei profesija – tai gyvenimo filosofija, kuri kviečia suprasti tikruosius sveikatos pagrindus ir keisti mūsų santykį su maistu.
Lietuvoje ši sritis dar tik skinasi kelią, tačiau jos principai turi potencialą tapti nauju sveikos gyvensenos standartu. Jei norite ilgalaikės sveikatos, galbūt laikas pasikliauti nutriciologijos principais.
(Nuotr. asmen. arch.)
J. Damkaus istorija – tai įkvepiantis pavyzdys, kaip per asmeninius pokyčius galima pakeisti ne tik savo gyvenimą, bet ir tapti įkvėpimu kitiems. Šiandien jis padeda žmonėms ne tik numesti svorio, bet ir suprasti, kas yra tikrasis sveikatos pagrindas.
„Sveikata prasideda nuo ląstelės. Atkurkite ją ir jūsų kūnas jums padėkos“, – tvirtina specialistas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!