Žemėlapiai gali būti labai galingas įrankis pažinti pasaulį ir suprasti, kaip jis veikia. Tiesa, jie rodo tik tai, ko jų paprašome. Visas jų rinkinys ne tik sudomins, bet ir pagilins jūsų žinias apie pasaulį, nes kiekvienas čia gali rasti ką nors įdomaus, rašo Maxas Fisheris savo Washingtonpost.com bloge.
1. Žmonių gyvenamoji vieta ir ekonominis statusas
Taškeliai reprezentuoja žmones – kuo ryškesnis taškelis, tuo daugiau čia gyvena žmonių. Spalvos nurodo vidutinį pajamų lygį – mėlyna reiškia turtingiausius, o geltona – neturtingiausius. Šis žemėlapis tikrai labai tinka sąrašo pradžiai, kadangi pirmiausia svarbūs yra žmonės, o ne ekonomika ir politika.
2. Kaip žmonės paplito po pasaulį
Žmogus iš Afrikos išsikraustė ir per kelias bangas apytiksliai prieš 60 tūkst. metų paplito visame pasaulyje. Aiškiai matyti, kad ilgiausiai žmonės yra pragyvenę Viduriniuosiuose Rytuose, Indijoje ir Afrikoje (65-60 tūkst. metų). O štai į Amerikas žmonės atvyko palyginti neseniai – tik prieš 15-16 tūkst. metų.
3. Kai mongolai užkariavo visą tuomet žinoma pasaulį
Mongolų užkariavimus suprasti nėra paprasta. Nors pagrindinė jų naudojama „technologija“ buvo žirgas, jie užkariavo didžiąją dalį tuomet žinomo pasaulio nuo Kinijos iki Europos. Tiesa, kariauta daug karų, kuriuose žuvo daugybė žmonių. Net šešis amžius mongolams priklausė didžiausios istorijoje sukurtos imperijos rekordas – po to jis atiteko britams. Šiandien labai sunku įvertinti, kiek jų įtakos patyrėme. Pavyzdžiui, šalis, kuri dabar žinoma kaip Irakas, niekada taip ir neatsigavo po 1258 metais vykdyto Bagdado plėšimo, kuris prieš tai buvo pasaulinis turto ir žinių centras.
4. Kai Ispanija ir Portugalija dominavo pasaulyje
Čia matome Ispaniją ir Portugaliją tuo metu, kai jos buvo pasiekę savo galybės viršūnes. Galingiausios jos buvo nuo 1580 iki 1640, kai buvo politiškai suvienytos. Vėliau Portugalijai atiteko daugiau teritorijų Afrikoje (žemėlapyje jos neparodytos). Mes taip pat dažnai pamirštame, kad Ispanija kontroliavo dideles dalis Europos Italijoje ir Olandijoje. Viduramžiais Ispanija ir Portugalija buvo tokios galingos, kad pasirašė sutartis, kuriomis tarpusavyje pasidalino pasaulį. Jos buvo tokios turtingos, kad prekiaudamos su Osmanų imperija taip užpildė jos rinką auksu, kad pastaroji negalėjo tinkama funkcionuoti ir patyrė infliacinę krizę, po kurios niekada pilnai taip ir neatsigavo.
5. Pagrindiniai laivybos keliai kolonijų eroje
Žemėlapyje matyti Didžiosios Britanijos, Olandijos ir Ispanijos laivybos keliai nuo 1750 iki 1800. Šios linijos gali būti laikomos Europos kolonializmo ir imperijos kontūrais ir tuo pačiu metu informacija apie pasaulinę prekybą ir transporto sistemą.
6. Tikrieji Europos atradimai
Dauguma amerikiečių jau sutinka, kad Amerika buvo atrasta ne europiečių, o tų, kurie atvyko kur kas anksčiau – maždaug prieš 15 tūkst. metų. Tačiau europiečiai vis tik atrado labai daug žemių, kurių anksčiau žmogaus akis nebuvo mačiusi. Žemėlapyje pavaizduotos sėkmingų atradimų bangos: pirmoji – portugalų, tada – ispanų, oo jų – britų ir galiausiai – amerikiečių.
7. Šalių lyginimas pagal socialinę nelygybę
Mėlyna spalva žymi mažesnę, o raudona – didesnę pajamų nelygybę. Taip, pajamų nelygybė JAV yra didesnė nei Nigerijoje.
8. Jei poliarinės ledo kepurės visiškai ištirps
Nėra aišku, kada poliarinės ledo kepurės visiškai ištirps. Tačiau jei/kai tai nutiks, jūros lygis turėtų pakilti beveik 65 metrais. Žemėlapyje matyti, kaip tokiu atveju atrodytų pasaulis.Turint omeny, kiek daug žmonių šiuo metu gyvena pakrantėse, tai nėra labai gera prognozė.
9. Kur gyvena 30 milijonų vergų
Nekalbame apie kokią nors lengvą, modernią vergovę...30 milijonų žmonių šiuo metu priverstinai dirba įvairius sunkius darbus, užsiima prostitucija, tampa vaikais-kariais, vaikais-nuotakomis... Manoma, kad JAV yra 60 tūkst vergų. Žemėlapis rodo, kokia šalies populiacijos proporcija vergauja. Daugiausiai vergų yra Mauritanijoje – net 4 procentai. Taip yra dėl socialinių normų ir įsigalėjusios praktikos toleravimo. Vergijoje yra ir tik šiek tiek mažiau nei vienas procentas Indijos gyventojų arba apytiksliai 14 milijonų indų.
10. Globalizuota ekonomika: ko reikia pagaminti „Nutella“.
Palyginkite šį žemėlapį su žemėlapiu nr. 5 – tai galutinis produktas šiandien klestinčios superglobalios ekonomikos. Paprasto „Nutella“ šokoladinio kremo gamybai reikia 4 kontinentų bendradarbiavimo, daugelio gamybos vietų įvairiose šalyse ir tiekimo bei paskirstymo linijų visame pasaulyje.
Laukite tęsinio.