Turėkite aiškią viziją
Improvizacija remontuojant būstą tikrai nėra pats geriausias būdas pasiekti džiuginantį rezultatą, tad labai svarbu dar prieš pradedant planuotis konkrečius darbus ar dairytis reikiamų medžiagų nusimatyti, ką konkrečiai norima pakeisti ir atnaujinti.
Visuomet pravartu atsakyti sau į klausimą – ar ėmęsi vieno darbo, vėliau panorėję galėsite pradėti kitą, nesugadindami pirmojo rezultato? Nepatartina vadovautis ir logika, kad neva tik pamačius, kaip atrodys, pavyzdžiui, atnaujintos buto sienos, bus galima spręsti, ar reikia keisti ir lubas bei grindis. Tokiu būdu jūsų pastangos atsinaujinti būstą tik taps chaotiškomis, o tai tikrai neišeis į naudą namams.
Kai tiksliai žinoma, ką norima padaryti ir kokio rezultato siekiama, daug lengviau darbus planuoti, paskirstyti jiems laiko ir pinigines sąnaudas. Kitu atveju rizikuojama patekti į niekaip neužsibaigiančio remonto pinkles, kuomet tam tikri darbai daromi ir perdaromi daugybę kartų, blaškomasi ir išleidžiama gerokai daugiau pinigų nei tuo atveju, kai yra užsibrėžiami aiškūs tikslai.
Susiplanuokite biudžetą
Paradoksalu, tačiau minėtas improvizuoto remonto variantas, dažnai nulemiantis išaugusias išlaidas, neretai pasirenkamas būtent dėl noro sutaupyti ar abejonių dėl savo finansinių galimybių. Dažnai žmonės mąsto, kad iš karto užsibrėžus per daug, ant pečių guls didelė finansinė našta, todėl geriau remonto darbus vykdyti po truputį – pavyzdžiui, pirmiausiai susidėti grindis, po to porą mėnesių pasitaupyti ir imtis sienų ar langų. Toks būsto atnaujinimo būdas pasiteisina tikrai ne visuomet.
Daugeliui, žinoma, gali kilti klausimas – ką gi daryti tokiu atveju, kai pasidaryti remonto vienu ypu neleidžia kišenė? Viena iš išeičių yra skolinimasis. Paskola namams, skirta pasirūpinti būsto remontu, šiandien yra viena populiariausių paskolų, o noras atsinaujinti namus – vienas dažniausių gyventojų motyvų skolintis. Sausio mėnesį specializuoto paskolų banko „Bigbank“ užsakymu atlikta Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 27 proc. lietuvių skolintųsi būtent būsto remontui. Tai dažniausiai gyventojų minėtas motyvas imti paskolą.
Nusprendus imti paskolą namams, reikia apsispręsti ir dėl jo dydžio. Paskolą namams siūlančio banko „Bigbank“ duomenimis, dažniausiai gyventojai namų remontui ar renovacijai skolinasi 3500 eurų, o vidutinė paskolos suma siekia 6800 eurų. Galimų paskolos namams dydžių ribos gana plačios – nuo 3500 eurų iki 15 tūkst. eurų, todėl kiekvienas gali pasiskolinti pagal savo individualius poreikius. Be to, ir laikotarpis, kuriam paskola suteikiama, yra išties lankstus – nuo pusės iki 3 metų.
Nuspręskite, kam patikėsite darbus
Pasirūpinus remonto biudžetu, svarbu jį eikvoti protingai ir efektyviai, o tam reikia remonto darbuose patyrusios galvos ir profesionalių rankų. Nors nemažai gyventojų ryžtasi būsto remonto imtis ir patys, tačiau labai dažnai būsto savininkai neturi pakankamai laiko ar įgūdžių tam, kad galėtų darbus atlikti savomis rankomis. Tenka samdytis remonto meistrus, kurių pasiūla šiandien tikrai nemaža, todėl išsirinkti tinkamus darbų vykdytojus taip pat gali būti nelengva, o juk būtent nuo jų patirties ir gebėjimų priklausys remonto rezultatas.
Ieškant, kam patikėti savo namų atnaujinimo darbus, ekspertai pataria kliautis tik patikimomis rekomendacijomis, o tokias gali suteikti gerai remonto ar statybų sektorių išmanantys pažįstami žmonės.
Be to, nereikėtų manyti, kad brangiausi darbininkai visuomet yra ir geriausi. Šiandien Lietuvoje galima rasti nemažai įgudusių meistrų, atliekančių darbus kokybiškai ir, palyginus, nebrangiai, todėl patartina visuomet gerai pasidomėti potencialiais darbų vykdytojais, paieškoti apie juos informacijos internete, susitikti gyvai, pabendrauti ir tik tuomet spręsti apie juos. Galiausiai, išsirinkus meistrus būtina su jais gerai aptarti savo viziją, kad vėliau nekiltų nesusipratimų.
Nenumokite ranka į smulkmenas ir detales
Remonto darbams prasidėjus paprastai norima juos kuo greičiau pabaigti. Tai suprantama, tačiau per skubėjimą nereikėtų pamiršti kokybės, o ši dažnai slypi smulkmenose ir detalėse.
Geri remonto meistrai tai žino, tačiau neretai pasiduoda užsakovų spaudimui atlikti darbus kuo greičiau, nekreipiant dėmesio į pasitaikančias, kad ir smulkias, bet vis tiek klaideles. Darbininkams reikėtų leisti atlikti savo darbą gerai, net jei tai reiškia, kad remontas pasibaigs savaite vėliau. Priešingu atveju darbams pasibaigus akis dar ilgai gali badyti koks nors sienos nelygumas ar netolygiai nudažytų lubų lopinėlis. Rodos, smulkmena – tačiau būtent ji gali lemti, kad savo atsinaujinusiais namais negalėsite būti iki galo patenkinti.
Renkantis medžiagas remontui taip pat reikėtų prisiminti, kad tai yra investicija į jaukius ir šiuolaikiškus namus bent keletui metų, todėl reikėtų galvoti ne tik apie žemiausią kainą, bet ir kokybę. Remonto darbus atliekantys darbininkai paprastai žino patikrintus gamintojus, su kurių medžiagomis yra dirbę, todėl šiuo atveju verta pasitikėti jų kompetencija ir primygtinai nesiūlyti rinktis pačių pigiausių medžiagų. Pinigų atžvilgiu skirtumas tarp pigiausių ir vidutinio brangumo medžiagų nėra toks didelis, tačiau galutinis remonto rezultatas nuo jų pasirinkimo gali netgi labai priklausyti.