Viename Virdžinijos universitete užpuolikas pirmadienį šaltakraujiškai nušovė 32 žmones ir nusišovė pats - tai daugiausiai aukų pareikalavęs toks išpuolis per visą JAV istoriją.
Dauguma žuvusiųjų buvo studentai, klausę paskaitos vienoje auditorijoje Virdžinijos politechnikos institute ir valstijos universitete. Atrodo, kad užpuolikas čia grandinėmis blokavo duris, kad aukos negalėtų pabėgti, sakė universiteto ir policijos pareigūnai.
Dar 15 žmonių buvo sužeisti - į kai kuriuos buvo šauta, o kai kurie susižeidė iššokę pro langus.
Žudynės Virdžinijoje prasidėjo dvi valandos prieš žudiko siautėjimą auditorijoje, viename bendrabutyje už 0,8 km, kur, studentams pradėjus eiti į paskaitas, buvo nušautas vienas studentas ir viena studentė.
Policija tada manė, kad tas incidentas tuo ir pasibaigė ir kad užpuolikas pabėgo iš universiteto miestelio. Dėl to policija sulaukė kritikos, kad neskubėjo perspėti kitų studentų apie pavojų.
Per dvi valandas po pirmojo šaudymo kai kurie studentai vėl išėjo į lauką. Universiteto policija vis dar aiškinosi dėl incidento bendrabutyje, kai sužinojo apie šaudymą auditorijoje.
Kai policija pasiekė antrąjį pastato aukštą, šaudymas liovėsi, o paskui vienoje auditorijoje pareigūnai aptiko negyvą užpuoliką.
Įtariamas atvykėlis iš Kinijos
Vienas studentas "CBS News" sakė, kad žudikas buvo azijietis vyras, maždaug 1,8 m ūgio. Jis atėjo į savo vokiečių kalbos paskaitą, nušovė vieną studentą ir profesorių, o paskui sistemingai iššaudė beveik visus auditorijoje buvusius studentus.
"Tai turbūt buvo vienas blogiausių dalykų, kuriuos mačiau per savo gyvenimą", - sakė universiteto miestelio policijos viršininkas Wendellas Flinchumas (Vendelas Flinčamas).
W. Flinchumas nurodė, kad policija preliminariai žino žudiko pavardę, bet jos kol kas neskelbia.
Pasak W. Flinchumo, policijos pareigūnai surado du ginklus, be to, yra dar vienas su pirmuoju šaudymu susijęs asmuo, dominantis pareigūnus, kurio apklausą policija vykdė kaip tik tuo metu, kai įvyko antrasis incidentas.
"Bandome nustatyti, ar tie du incidentai susiję. (Šio tyrimo) dalis bus balistinė ekspertizė", - sakė jis.
Anksčiau W. Flinchumas sakė, jog užpuolikas tikriausiai buvo vienas. "The Washington Post" pranešė, jog šaltiniai teisėsaugos institucijose teigė, kad už abu incidentus atsakingas vienas ir tas pats asmuo.
Naujausiais duomenimis žudikas galėjo būti atvykėlis iš Kinijos, praneša „Suntimes“.
Įtariamas 24 metų vyras pasinaudojęs studento viza iš Šanchajaus į San Francisko oro uostą atvyko 2006 metų rugpjūtį, praneša šaltiniai. Tyrėjai neturi duomenų, kad šis žmogus būtų susijęs su teroristinėmis grupuotėmis.
Tame pačiame universitete praeitą savaitę buvo paskelbti trys grasinimai įvykdyti sprogdinimus. Ekspertų teigimu, tai galėjo daryti tas pats vyriškis, norėdamas patikrinti apsaugos darbuotojų reakciją.
Universiteto administracija mėgina teisintis
"Tikrai neturiu žodžių paaiškinti ar suprasti šias skerdynes ... mūsų universiteto miestelyje", - per spaudos konferenciją sakė universiteto rektorius Charlesas Stegeris (Čarlzas Stedžeris).
Atsakydamas į klausimus apie pradinę universiteto reakciją, Ch.Stegeris pabrėžė, kad perspėjimas niekaip negalėjo pasiekti tūkstančių žmonių, ryte keliaujančių iš vienos vietos į kitą.
"Neturėjome priežasties įtarti, kad įvyks dar koks nors incidentas", - sakė jis.
Tačiau kai kurie studentai piktinosi, kad elektroniniai laiškai su perspėjimu apie universiteto miestelyje galbūt esantį užpuoliką buvo išsiuntinėti tik daugiau kaip dvi valandos po pirmojo išpuolio.
Kraupiausias įvykis šalies istorijoje
Kasmet Jungtinėse Valstijose dėl šautinių žaizdų miršta daugiau kaip 30 tūkst. žmonių; JAV privatūs asmenys turi ginklų daugiau nei bet kurioje kitoje pasaulio valstybėje. Tačiau dėl įtakingų lobistų ir paramos teisei turėti ginklą bandymai sugriežtinti kontrolę iš esmės buvo nesėkmingi.
"Šiandien mūsų šalis gedi su tais, kurie Virdžinijos (politechnikos institute ir valstijos universitete) ... neteko mylimų žmonių", - sakė prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas).