Šią savaitę veiklą baigia darbo grupė, turinti rasti, kuo padengti dėl už rudens semestrą nerenkamų studijų įmokų universitetams susidariusį lėšų trūkumą. Premjeras Gediminas Kirkilas sako, kad tikriausiai problema bus sprendžiama skolinantis avansu arba perskirstant neįgyvendintų programų lėšas.
„Mes gi nesame stebukladariai, biudžetas yra patvirtintas, ieškome sprendimų kartu su aukštosiomis mokyklomis, daugelis turi viršplaninių lėšų, kai kurios neturi - keletas tokių yra, ieškome sprendimo, kaip šį klausimą išspręsti. Aišku, apsispręsti bus galima kitų metų biudžeto pagalba tikriausiai. Arba leisti pasiskolinti. Yra du variantai. Yra dar trečias variantas, jeigu bus perskirstytos kai kurios programos, kadangi, kaip jūs žinote, neįvyksta konkursai ir panašiai“, - žurnalistams trečiadienį sakė premjeras.
Švietimo ir mokslo ministras Algirdo Monkevičius su studentais rugpjūčio pabaigoje pasirašė ketinimų protokolą, kuriame pasižadama siekti, kad už studijas rudenį visų kursų studentai mokėtų ne avansu, o tik sužinoję to semestro, už kurį moka, studijų rezultatus.
„Tai nėra taip lengva padaryti, metų viduryje nekeičiant biudžeto rasti lėšų gali tik tai magai. Mes nesame magai, mes realiai vertiname savo situaciją. Sprendimą rasime, studentams mokėti nereikės, čia yra svarbiausia“, - teigė G.Kirkilas.
Lėšų trūkumui spręsti premjeras yra sudaręs vyriausybinę darbo grupę, kuri darbą baigia šią savaitę.
Finansų ministerija rugsėjo viduryje teigė, jog dėl už rudens semestrą nerenkamų studijų įmokų universitetams susidariusio lėšų trūkumo padengti biudžeto lėšomis - neįmanoma. Finansų ministerijos atstovai, be to, pažymėjo, jog šią problemą su universitetų vadovais turi spręsti ne kas kitas, o švietimo ir mokslo ministras A.Monkevičius. Tuo metu pastarasis ne kartą anksčiau kartojo, kad lėšų trūkumo problemą turi spręsti Finansų ministerija.
Aukštosios mokyklos dėl A.Monekvičiaus pažadų, kuriuos jis davė motyvuodamas tuo, kad imti įmokas avansu yra ydinga ir taip pažeidžiami studentų teisėti lūkesčiai, iš studentų iki semestro pabaigos negaus apie 30 mln. litų.
Lietuvos studentų atstovybių sąjungos prezidentė Indrė Vareikytė pažymi, kad nepaisant minėto susitarimo kelios aukštosios mokyklos įmokas už studijas rinko pagal senąją tvarką.
„Universitetai sako nieko nevertę mokėti, bet jei studentas gavo kvitą, tai greičiausiai ir susimokėjo. Ypač daug skundų gavome iš Mykolo Romerio universiteto studentų“, - sakė I.Vareikytė, pažymėjusi kad, be minėtosios, skundėsi dar trijų ar keturių aukštųjų mokyklų studentai.