• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungos valstybės sutarė dėl naujų sankcijų karą prieš Ukrainą pradėjusiai Rusijai. Jos apima ir dalinį embargą rusiškos naftos importui. Lietuva rusiškos naftos atsisakė jau anksčiau. Tačiau degalinių atstovai skaičiuoja, kad įvedus embargą degalų kainos kils ir viršys 2 ar net 3 eurų ribą. 

Europos Sąjungos valstybės sutarė dėl naujų sankcijų karą prieš Ukrainą pradėjusiai Rusijai. Jos apima ir dalinį embargą rusiškos naftos importui. Lietuva rusiškos naftos atsisakė jau anksčiau. Tačiau degalinių atstovai skaičiuoja, kad įvedus embargą degalų kainos kils ir viršys 2 ar net 3 eurų ribą. 

REKLAMA

Degalų kainos rekordiškai brangsta kone visame pasaulyje. Pagrindinė to priežastis – vėl šoktelėjusios pasaulinės žaliavinės naftos, iš kurios gaminamas benzinas, dyzelinas ir kitoks kuras, kainos.

Šią savaitę jos jau siekė ir 120 JAV dolerių (maždaug 112 eurų) už barelį arba 159 litrus, kai lygiai prieš metus nafta kainavo maždaug 70 dolerių už barelį.

Nuo šių kainų priklauso ir didmeninės dyzelino ar benzino kainos, kurias kuro gamintojams, moka degalinių tinklai.

2 eurai už litrą nebus riba

Degalinių tinklo „Stateta“ vadovas Karolis Stasiukynas paaiškino, kad tolesnė degalų kaina priklausys nuo naftos kainos pasaulinėje rinkoje. 

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu nafta brangs, tada brangs ir degalai. Jeigu rinkoje trūks naftos, paklausa bus didesnė už pasiūlą, kainos irgi kils. 

REKLAMA

Turime ieškoti vidinių rezervų, kaip mažinti kuro kainas. Pavyzdžiui, Čekija atsisakė kuro maišymo su biopriedu ir iš karto sutaupė 0,10 euro litrui kuro. Kitos šalys sumažino akcizus. Dabar gąsdinama, kad Lietuvoje degalų kaina už litrą pasieks ar viršys 2 eurus. Tačiau kitais metais žadama didinti akcizus kurui. Pati valstybė kelia degalų kainas. Jeigu mokesčiai bus didinami, tai kuro kaina ir 3 eurus gali pasiekti“, – piktinosi degalinių tinklo vadovas. 

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, su valdžios pagalba galėtume kurą atpiginti, tiek, kiek norėtume. 

„Štai Vengrijoje dyzelinas kainuoja – 1,20 euro, Lenkijoje – 1,50 euro, o pas mus 1,80 euro ir jau kalbama apie 2 eurų ribą. 

Valdžios sprendimai lemia, kad, pavyzdžiui, Lenkijoje degalai yra pigesni. O jeigu degalai pigesni, tuo pačiu metu pinga ir maistas ar kitos prekės, nes mažėja pervežimo kaštai“, – skaičiavo K. Stasiukynas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kainos toliau augs 

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas irgi prognozavo, kad artimiausiu metu degalų kainos Lietuvoje didės.

„Kiek jos augs, sunku pasakyti. Turbūt negalime atmesti galimybės, kad kaina pasieks ir 2 eurų ribą už litrą. 

Anksčiau net buvo kalbama, kad pasiekus tam tikrą ribą, pavyzdžiui 1,60 eurų, degalų vartojimas ims mažėti. Tačiau dabar matome, kad degalai brangsta, bet jų vartojimas nemažėja“, – sakė T. Povilauskas 

REKLAMA

Anot ekonomisto, embargas Rusijai įtakos Lietuvai nedarys, nes jau anksčiau esame priėmę sprendimą nepirkti rusiškos naftos. 

„Be to, šis sankcijų paketas nėra niekam naujiena ar staigmena. Pats embargo faktas, didesnės įtakos kainoms, negu kad padarė dabar, jau nebeturės. Jau iš anksto žinojome apie šį embargą. Juolab, kad jis buvo numatytas daug griežtesnis nei dabartinis variantas. 

REKLAMA

Vos pasirodžius svarstymams dėl šio embargo, pakilo naftos kainos, jos po truputį didės ir toliau. Apskritai situacija, kalbant apie naftos vartojimą, yra įtempta ir kainos kyla dėl daugelio aspektų. Žmonės nenori mažinti naftos vartojimo“, – komentavo T. Povilauskas. 

Degalų kainos svyruoja visą laiką 

Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos vadovas Emilis Cicėnas irgi sakė, kad rusiškos naftos embargas Lietuvos rinkos beveik nepaveiks. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lietuva jau dabar yra atsisakiusi rusiškos naftos. Taip pat dalis didžiųjų naftos gavybos ir prekybos bendrovių taip pat yra atsisakiusios rusiškos naftos. Tad dabartinis embargas didelės įtakos kainoms nedarys. 

Nebent įtaka bus jaučiama jeigu apskritai keisis žaliavinės naftos kaina pasaulinėse rinkose. Nemažą dalį kuro kainos sudaro žaliavinė nafta. Tad jeigu jos kaina keisis, didės kuro kainos Lietuvoje irgi augs. Tačiau šiuo metu mažai tikėtina, kad pasaulinėse rinkose naftos kainos keisis. Prasidėjus karui rinkos sureagavo ir kainos svyravo. Dabar kainos jau nusistovėjo“, – komentavo E. Cicėnas.

REKLAMA

Lietuviškų degalinių sąjungos vykdantysis direktorius Vidas Šukys taip pat teigė, kad Lietuvos gamintojai jau anksčiau atsisakė rusiškos naftos. Dabartinis embargas nedarys įtakos Lietuvos degalų rinkai. 

„Tačiau bendra energetikos krizė vis dar tęsiasi. Todėl pasitaiko ir kainų svyravimų. Be to, viskas priklauso nuo paklausos ir pasiūlos santykio. Pandemijos metu nebuvo poreikio pirkti degalus, tad jų kaina ir nukrito. O dabar atėjus šiltajam metų laikui kyla degalų paklausa, tad keičiasi ir degalų kainos, jos didėja. 

REKLAMA

Tačiau degalai ir nafta brangsta ne tik Lietuvoje. Mūsų degalinių kainas lemia pasaulinė naftos rinka. Kol kas pirminis šokas prasidėjus karui pasibaigė, tačiau jeigu staiga vėl prisidėtų kažkokie neramumai, rinka sureaguotų per kelias valandas“, – sakė degalinių atstovas. 

V. Šukio teigimu, tai, kad rinka po truputį grįžta į vėžes rodo benzino ir dyzelino kainos. 

„Jeigu prasidėjus karui dyzelinas tapo brangesnis, dabar viskas grįžta kaip buvę. Dyzelinas vėl pigesnis nei benzinas“, – atkreipė dėmesį degalinių atstovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, embargas gali šiek tiek padidinti kainas, tačiau reikia dar palaukti, kol jis bus realiai įvestas. 

„Apskritai degalų rinka visada pulsuoja, kai kuriuos žmonės tai, matyt, piktina, sukelia nepatogumų. Tačiau degalų kainos visad keičiasi ir beveik niekada žmonės nėra jomis patenkinti. Mes nieko negali pakeisti, nesunaudojame tiek degalų, kad darytume kažkokią įtaką pasauliniu mastu“, – pastebėjo V. Šukys. 

Konservai seniai įrodė ,kad nekenčia lietuvių taiutos ir ,patekę valdžion, niekina , žemina ir skurdina ją .Greta to, kad dabartiniu metu
jie nesiima kardinaliai spręsti infliacijos problemos kuri didžiausia ES ( jų ale spendimai primena šildymasi žiemą sysiojant į kelnes), jie dar ruošiasi įvedinėti naujus mokesčius ( visuotinis nekilnojamo turto mokestis).Na ,o tauta tarso mazochistai vis juos išrenka valdžion. Kaip dainuojama vienoj liaudies dainoj - nieks kits čia nekalts...
Piš lauk ta kvailių korumpuota vyriausybė kal ne vėlu. Ką durniai sugalvos tik kainas kelt. Juk reikia Ukraina remt ir eurų reikia. Jau ir taip Lietuva paskolino Idijote.
Šia vyriausybe , ji dar ir į karą mus įtrauks
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų