Mokslo ir technologijų pažanga vis labiau lenkia mokslinės fantastikos kūrėjų vaizduotę: dar visai neseniai stebinę skaitytojus ir žiūrovus pramanytais išradimais jie jau mato, kaip vienas po kito prasimanymai tampa tikrove. Štai 27 fantastų idėjos, kurios 2012 metais tapo realiais gaminiais ar paslaugomis.
1. Paralyžiuota moteris gali savo elektroninį rankos protezą valdyti mintimis
Pitsburgo universiteto (JAV) Neurobiologijos fakulteto mokslininkai daugiau nei 3 mėnesius mokė ranką praradusią 52 metų amžiaus pacientę mintimis valdyti elektroninį protezą. Pacientei į kaukolę buvo implantuoti du 96 kanalų mikroelektrodai. Jie buvo įsodinti už kūno dalių judesių valdymą atsakingoje galvos smegenų srityje. Jau kitą dieną po operacijos pacientė galėjo naudotis savo naująja ranka. Po 3 mėnesių moteris jau galėjo atlikti sudėtingas rankos valdymo užduotis 7 plokštumose. Tai atitinka natūralios rankos judesius. Iki šiol mokslininkai nepastebėjo jokių neigiamų šios operacijos pasekmių.
2. DARPA robotas išmoko įveikti kliūčių ruožą
JAV Priešakinių gynybos tyrimų agentūros (DARPA) užsakytas kovinis robotas jau išmoko įveikinėti kliūtis, ir kai tik inžinieriai jį išvaduos nuo dabartinių kabelių ir laidų, karyba visam laikui pasikeis. Ankstesni DARPA koviniai robotai išmoko bėgioti vos ne gepardo greičiu, o jei būsimieji dar ir mikliai šokinės per kliūtis, žmonės pajus, ką reiškia kovoti su robotais.
3. Genetiškai pakeistas šilkas tapo stipresnis už plieną
Vajomingo universitete (JAV) mokslininkai genetiškai pakeitė šilkverpių vikšrus, kad jų pagaminti siūlai taptų tvirtesni už plieną. Tokio šilko panaudojimo galimybės labai plačios: iš jo galima gaminti itin tvirtus chirurginius siūlus ar naudoti itin lengviems karių šarvams.
4. Pirmąkart nufotografuota DNR vija
Genujos Technologijos instituto (Italija) mokslininkams elektroniniu skenuojančiu mikroskopu pirmą kartą pavyko nufotografuoti garsiąją dvigubą DNR spiralę.
5. Nematomas apsiaustas dar labiau priartėjo
Bendrovė „HyperStealth Biotechnology“ pademonstravo veikiantį savo išrasto technologinio audinio, galinčio juo uždengtus objektus paversti nematomais, prototipą. „Quantum Stealth“ pavadinta medžiaga be veidrodžių, vaizdo kamerų ar energijos tiekimo šaltinių sugeba išlenkti šviesos bangas aplink ja uždengtą objektą ir taip paversti jį nematomu ne tik regimosios šviesos spektre, bet ir infraraudonųjų spindulių ruože.
6. Sukurta purškiama oda
Sunkių odos nudegimų atvejais galės padėti bendrovės „Avita Medical“ sukurta „ReCell“ technologija. Pašto ženklo dydžio paciento odos gabalėlį reikia sumaišyti su iš kiaulės paimtais fermentais, o gautą medžiagą užpurkšti ant nudegusios vietos. Per vieną savaitę kiekvienas transplantuotas odos gabalėlis išauga iki knygos puslapio dydžio. Naudojant paties paciento odos ląsteles atmetimo pavojus yra minimalus.
7. Įveikta vandenyno bedugnė
Tyrinėtojas ir nuotykių ieškotojas Jamesas Cameronas tapo pirmuoju žmogumi, kuris vienas pats pasiekė Marianų įdubos dugną. Povandeninis pasaulis 11 kilometrų gylyje mokslininkams yra dar mažiau pažįstamas, nei kai kurios planetos. Specialus batiskafas giliausią Žemės vietą pasiekė per pustrečios valandos.
8. Kamieninės ląstelės gali prailginti gyvenimą iki daugiau nei 100 metų
Regeneracinės medicinos instituto Pitsburge (JAV) mokslininkus nustebino su laboratorinėmis pelėmis, kurių vidutinė gyvenimo trukmė tesiekia vos 21 dieną, atlikti bandymai. Suleidus joms jaunesnių pelių kamieninių ląstelių netikėtai pailgėjo jų gyvenimo trukmė. Pasirodo, kai pelėms injekcijos buvo daromos likus 4 dienoms iki tikėtinos jų mirties datos, pelės gyvendavo 3 kartus ilgiau - apie 71 dieną. Žmonių atveju tai reikštų, kad 80 metų vidutinis amžius staiga pailgėtų iki 200 metų.
9. 3D spausdintuvai stato namus
3D spausdintuvas „D-Shape“ iš smėlio ir neorganinės rišamosios medžiagos mišinio gali „atspausdinti“ dviejų aukštų namus su visais kambariais, laiptais, pertvaromis ir vamzdynais. Išoriškai ši medžiaga sustingusi primena marmurą, o savo savybėmis artima betonui. Namo statyba trunka vos ketvirtadalį viso laiko, reikalingo namui pastatyti įprastiniu būdu.
10. Įteisinti automobiliai be vairuotojų
Bendrovės „Google“ sukurti automatiškai save vairuojantys automobiliai jau įteisinti JAV. Pirmoji tokiems automobiliams savo keliuose važinėti leido Kalifornijos valstija, jos pavyzdžiu pasekė Nevada ir Florida. Šie automobiliai naudoja kompiuterinę įrangą, GPS imtuvus, radarus ir vaizdo kameras. Kelyje jie yra ne mažiau, o gal net ir labiau saugūs, nei žmonių vairuojami automobiliai.
11. „Voyager-1“ paliko Saulės sistemą
1977 m. NASA paleistas kosminis aparatas „Voyager-1“ tapo pirmuoju žmogaus sukurtu objektu, kuris paliko Saulės sistemos ribas ir pasiekė tarpžvaigždinę erdvę. Iš pradžių jis buvo skirtas Saturno ir Jupiterio tyrimams, tačiau ilgainiui ėmė tolti nuo Žemės ir Saulės į kosminę nežinomybę.
12. Dirbtinis žandikaulis atspausdintas 3D spausdintuvu
83 metų pacientui, pasitelkus 3D spausdinimo technologiją, buvo pagamintas pirmasis pasaulyje specializuotas žandikaulio protezas. Jis buvo pagamintas iš titano miltelių mišinio ir biokeraminės paviršiaus dangos. Sėkminga protezo persodinimo operacija atvėrė kelią individualių 3D spausdinimo būdu gautų dirbtinių kaulų naudojimui.
13. Klajojanti planeta
Iki šiol mokslininkai manė, kad visos planetos skrieja aplink savo žvaigždes, tačiau pernai buvo atrasta egzoplaneta CFBDSIR2149, kuriai savos žvaigždės nereikia. Atrastoji 4 - 7 Jupiterio masių CFBDSIR2149 laikoma pirmąja kosmose laisvai skriejančia planeta, o ne rudąja nykštuke.