Visada svajojate apsilankyti Italijoje? Štai 26 įdomūs faktai apie šią šalį.
1. Kai kurios Florencijos gatvės vadinamos dviem vardais – viename gatvės gale pavadinimas vienoks, kitame – kitoks. Pavyzdžiui, gatvė Via Martelli pabaigoje jau vadinama Via Cavour.
2. Via Chiantigiana – gražiausias kelias visoje Italijoje, vingiuojantis per vynuogynus ir miškingas vietoves, supančias Florenciją, iki Sienos provincijos.
Florencija, Italija (nuotr. Makalius.lt) (nuotr. Gamintojo)
3. Itališkas žodis „fiasko“ reiškia stiklinį butelį arba plokščią butelį su ilgu kakliuku, o anglų kalbos žodynuose šis italų kilmės žodis aiškinamas kaip „visiška nesėkmė“. Niekas iki šiandien nežino kaip „fiasko“ pateko į anglų kalbą.
4. 1339 metais Florencija tapo pirmuoju miestu Europoje su grįstomis gatvėmis.
5. Anglų kilmės Florence Nightingale, galima sakyti „išradusi“ šiuolaikinę seselės profesiją, buvo pavadinta Florence miesto, kuriame gimė, garbei.
Florencija, Italija (nuotr. Makalius.lt) (nuotr. Gamintojo)
6. Iš Florencijos kilo daugybė italų menininkų ir kitų iškilių asmenybių, pavyzdžiui, Leonardo da Vincis, Niccolò Machiavellis, Galileo Galileiʼus, Amerigo Vespuccis, Donatello, Raphaelis, Roberto Cavallis, ir Guccio Guccis. „Gucci“ mados namai buvo atidaryti Florencijoje 1921 metais.
7. Ufiči galerija (Galleria degli Uffizi) – vienas garsiausių ir turtingiausių pasaulio muziejų, bene žymiausias visoje Italijoje ir lankomiausias Florencijoje. Šiuos rūmus, pastatytus dar XVI amžiuje, užsakė įtakingiausia italų šeima Medičiai.
Florencija, Italija (nuotr. Makalius.lt) (nuotr. Gamintojo)
8. Nė vienoje Europos šalyje nėra tiek ugnikalnių, kiek Italijoje. Taip yra todėl, kad šis pusiasalis susidarė ant tektoninių plokščių sandūros. Per pastaruosius šimta metų čia buvo išsiveržę trys pagrindiniai ugnikalniai: Etna, Strombolis ir Vezuvijus.
9. Sakoma, kad viename kvadratiniame Italijos teritorijos kilometre yra daugiau meno šedevrų nei tokiame pačiame bet kurios kitos pasaulio šalies plote.
10. Italijoje yra daugiau nei trys tūkstančiai muziejų.
11. Kai 1986-aisiais Romoje pradėjo veikti pirmasis „McDonald's“ restoranas, priešiškai nusiteikę italai prie jo durų praeivius vaišino nemokamais makaronais, kad primintų apie šalies kulinarinį paveldą.
12. Italijoje visi vėluoja. Net į rimtus darbus čia normalu vėluoti pusvalandį. Nieko nuostabaus ir vėluojantis arba visai neatvykstantis autobusas.
13. Dauguma italų drąsiai eina per gatvę degant raudonai šviesai. O vairuotojai kartais net nespaudžia garso signalo ir sustoja arba ramiai pravažiuoja. Jei nesustoja, nedrausmingi pėstieji tiesiog palaukia viduryje gatvės.
14. Italijoje nerašytos griežtos taisyklės draudžia gerti pieno kokteilį ar ką nors saldaus pusryčiaujant. Čia galima sočiai valgyti tik per pietus arba vakarienę.
15. Italai naudoja medines žaliuzes, įtaisomas namo sienoje iš lauko pusės. Naktį gyventojais jas visiškai užtraukia, todėl kambaryje būna tamsu ir daug vėsiau.
16. Italijoje buvo išrastas termometras, elektros baterija, pianinas, akiniai ir vaflinis indelis ledams.
17. Italai per dieną spėja išgerti 3–10 espreso kavos puodelių.
18. Pirmadieniais darbo diena prasideda nuo 15 valandos.
19. Vidutinis italių ūgis – 150–160 centimetrų, todėl retai sutiksite modelį italę.
20. Venecijoje egzistuoja „šešėlio mokestis“ – mokestis už šešėlį, kuris sukuriamas lauko kavinių skėčiais (priklauso nuo skėčių ploto). Venecijos gyventojai labai rūpinasi, kad jiems užtektų saulės ir vitamino D.
21. Italijoje skaičius 17 laikomas nelaimingu (visai kaip pas mus 13).
22. Per metus vienas italas išgeria apytiksliai 100 litrų vyno.
23. Per metus vienas italas vidutiniškai suvalgo 25 kilogramus makaronų.
24. Italai turbūt ilgiausiai studijuojanti tauta Europoje. Dažnai jie studijuoja iki 30 metų. Nors šeima italams labai svarbi, vyrai neretai veda tik 30–35 metų. Iki tol italai dažniausiai gyvena su tėvais.
25. Šiaurinėje dalyje gyvenančių italų pavardės dažniausiai baigiasi raide „i“, o pietiečių – „o“. Populiariausia itališka pavardė – Russo.
26. Kasmet Italiją aplanko 50 milijonų turistų. Turizmas – svarbi Italijos ekonomikos dalis, iš kurios šalis užsidirba 63 procentus pajamų.