Vilniaus dailės akademija (VDA) savo 210 metų jubiliejaus proga pagrindinėse Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos galerijose bei visuose VDA rūmuose rengia 18 parodų.
Kaip pranešė VDA, parodos, pristatančios visuomenei studentų kursinius, kūrybinius, baigiamuosius bakalaurų ir magistrų darbus bei įvertinančios VDA veiklą istorijos, dabarties ir ateities perspektyvoje, bus atidaromos nuo penktadienio, kovo 28-osios, iki birželio 15 dienos.
Parodose bus eksponuojami svarbiausi pastarojo dešimtmečio Akademijos studentų kūrybiniai darbai, sukurti VDA katedrose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Telšiuose.
Penktadienį Šiuolaikinio meno centre Vilniuje atidaroma pirmoji jubiliejinė paroda "Mes ateinam" pristato tapybos, skulptūros, fotografijos ir medijos meno darbus.
Kitą trečiadienį - balandžio 2-ąją - sostinės "Arkos" galerijoje atidaroma piešinių paroda, balandžio 3-iąją Vilniaus gintaro muziejuje-galerijoje pristatomi Telšių taikomosios dailės skyriaus Dizaino katedros Meninio metalo studijos studentų darbai, balandžio 4-ąją galerija "Maldis" parodoje "Prieš 30 metų" eksponuos žymių Lietuvos tapytojų Kosto Dereškevičiaus, Algimanto Kuro, Arvydo Šaltenio ir Algimanto Švėgždos darbai.
Išsamūs katalogai pristatys ne tik jaunųjų tapytojų, skulptorių, fotografų, piešimo, meninio metalo, architektūros, scenografijos, vitražo, freskos-mozaikos, grafikos, paminklotvarkos, dizaino, tekstilės, keramikos, stiklo specialybių studentų darbus, bet ir profesūros programas, požiūrį į šiuolaikinius meno edukacijos uždavinius.
Akademijos jubiliejaus minėjimo metu balandžio 4 dieną bus atidaroma rekonstruota, gerokai išaugusi biblioteka, vyks Baltijos šalių aukštųjų dailės mokyklų tapybos paroda.
Dailininkų profesionalų rengimo tradicija gimė 1793 metais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vyriausiojoje mokykloje, čia įkūrus Architektūros, 1797-aisiais - Tapybos ir Piešimo, 1803 metais - Skulptūros, 1805-aisiais - Grafikos katedras.
XIX amžiuje tradiciją palaikė po Lietuvą pasklidę meno mokyklos mokiniai.
Nepriklausomų Lietuvos ir Lenkijos valstybių gimimas po Pirmojo pasaulinio karo sudarė sąlygas atkurti dailininkus profesionalus rengiančias institucijas dviejuose miestuose - Vilniuje ir Kaune 1919-1922 metais.
Čia buvo suformuotos visų pagrindinių dailės sričių studijos, išugdyta profesūra. Vilniaus universiteto Dailės fakultetas puoselėjo mokslo ir meno jungtį, rengė ne tik dailininkus, bet ir restauratorius, fotografus, architektus.
1941 metais Kaune buvo įsteigtas Taikomosios ir dekoratyvinės dailės institutas, Vilniuje - Vilniaus dailės akademija, vėliau ne kartą keitusi savo pavadinimą.Šios aukštosios mokyklos vėlesniais dešimtmečiais išsaugojo universitetinį dailės istorijos dėstymą ir jos specialistų rengimą. Architektūros katedroje visada buvo stengiamasi ugdyti dailės ir architektūros sąveikos supratimą.
Pastaraisiais dešimtmečiais formuojasi ryški Lietuvos dizaino mokykla, įkurtos Interjero dizaino, Restauravimo (paminklotvarkos), Fotografijos ir medijos meno katedros, animacijos specializacija.
VDA siekia tapti svarbiu centru, formuojančiu Vilniaus miesto meninį ir architektūrinį veidą, išsaugančiu ir restauruojančiu paveldą.
BNS