Ne už kalnų baigiamieji egzaminai ir diplomų gynimas. Kiekvienas absolventas su viltimi žiūri į ateitį. Kažkam pasiseks darant karjerą, kažkam – ne. Kažkas pradės savo verslą, kažkas nuspręs pasišvęsti mokslui, kažkas – šeimai. „Forbes“ atrinko pačius įsimintiniausius patarimus jauniems specialistams, kuriuos davė į „Forbes“ sąrašą įtraukti žmonės, sakydami savo kalbas koledžų absolventams
Stivas Džobsas (Steve Jobs), „Apple“ įkūrėjas: „Praleisk kiekvieną savo dieną taip, tarsi ji būtų paskutinė“
— Kada man buvo 17 metų, aš perskaičiau citatą, kuri skambėjo maždaug taip: „Jeigu tu praleidi kiekvieną dieną taip, tarsi ji būtų paskutinė, vieną kartą tu tikrai būsi teisus“. Ji padarė man įspūdį. Per pastaruosius 33 metus kiekvieną rytą, kada aš žiūriu į save veidrodyje, aš klausiu savęs: „Jeigu šiandieną būtų paskutinė diena mano gyvenime, ar aš norėčiau padaryti tai, ką šiandien planuoju?“ Ir jeigu keletą dienų iš eilės atsakymas būdavo „ne“, aš suprasdavau, kad kažką reikia keisti.
Iš kalbos, pasakytos Stanfordo universitete, 2005 metai
Bilas Geitsas (Bill Gates), „Microsoft“ įkūrėjas: „Iš tų, kam duota daug, daug ir tikimasi“
— Mano motina, kuri didžiavosi tuo, kad aš įstojau čia, niekuomet nenustojo įkalbinėti mane daryti daugiau darbų kitiems. Likus kelioms dienoms iki mano vestuvių, ruošiantis ceremonijai, ji garsiai perskaitė laišką, adresuotą Melindai. Mano motina tuo metu jau sirgo vėžiu, bet vis dėlto nusprendė jį pagarsinti. Laiško pabaigoje ji parašė: „Iš tų, kam duota daug, daug ir tikimasi“.Iš kalbos, pasakytos Harvardo universitete, 2007 metai
Opra Vinfri (Oprah Winfrey), JAV pokalbių laidos „The Oprah Winfrey Show“ vedėja: „Visiems mums reikia kartas nuo karto pakeisti įvaizdį“
— Žmonėms patinka įvaizdžio pakeitimas, kadangi jo realios pasekmės visada stebina. Bet aš keičiu įvaizdį ne tik tam, kad kitaip atrodyčiau. Tokiu būdu galima pakeisti žmonių nuomonę apie save. Vienas vaikinas, kurį mes ką tik matėme, ėjo gatve, užsiauginęs ilgą barzdą, kuri beveik siekė žemę. Atrodė, kad jis slepiasi už barzdos. Ir įsivaizduokite, ją nusiskutęs vaikinas pasakytų: „Aš vėl jaučiuosi gyvas“. Įvaizdžio pakeitimas leistų jam pamatyti save užmirštą. Visiems mums reikia kartas nuo karto pakeisti įvaizdį, todėl, absolventai, aš žinau, jeigu jūs pamatysite galimybę pakeisti savo gyvenimą, pamatyti tai, kuo jūs galite tapti, o ne tik tai, kas jūs esate dabar, tai jūsų laukia didžiulė sėkmė.
Iš kalbos, pasakytos Diuko universitete, 2009 metai
Maiklas Delas (Michael Dell), kompanijos „Dell“ įkūrėjas: „Niekuomet nebūkite protingiausiu vaikinu kambaryje“
— Stenkitės niekada nebūti pačiu protingiausiu vaikinu kambaryje. O jeigu jūs toks ir esate, tai pasikvieskite už save protingesnių žmonių... arba susiraskite kitą kambarį. Profesionalai tai vadina „networking“ („neužsisklendimu savyje“). Kompanijose tai vadinama „team-building“ („komandos subūrimu“). O gyvenime tai vadinama šeima, draugais ir aplinka. Visi mes dovanojame vienas kitam dovanas, ir matydamas savo sėkmę aš vėl ir vėl įsitikinu, kad vertingiausia patirtis gaunama iš mano santykių su artimaisiais.
Iš kalbos, pasakytos Teksaso universitete, 2003 metai
Maiklas Blumbergas (Michael Bloomberg), Niujorko meras: „Niekuomet nepasilikite apačioje per ilgai“
— Mano pirmasis darbas baigus mokslus buvo Volstrite, ir aš šiame darbe išdirbau 15 metų. Tai buvo nepaprasta istorija: linksmi laikai ir viršininkų pagyrimai. Mane mylėjo visi iki pat tos dienos, kai mane atleido. Bet aš išlikau optimistas, kadangi man visada buvo laimė išsikapstyti iš sudėtingų situacijų ir stengtis nugalėti aplinkybes. Todėl tiesog kitą dieną, kai buvau atleistas iš darbo, aš įkūriau naują kompaniją.
Iš kalbos, pasakytos Tuftso universitete, 2007 metai
Džoana Rouling (Joanne Rowling), rašytoja: „Nesėkmė gali būti sėkmės pagrindas“
— Kodėl aš kalbu apie nesėkmės naudą? Tiesiog nesėkmės paprasčiausiai reiškia visų neesminių dalykų atsisakymą. Aš nustojau apsimetinėti nežinia kuo ir nukreipiau visą savo energiją į to vienintelio man svarbaus dalyko užbaigimą. Visos tos abejonės – ar aš galiu pasiekti laimėjimų dar kur nors, o kas bus, jeigu aš nepajėgsiu nieko pasiekti toje srityje, kuri, kaip man atrodo, skirta man? – visa tai prarado reikšmę. Aš tapau laisva, kadangi viskas, ko aš taip bijojau, jau įvyko, o aš vis dar buvau gyva, aš vis dar turėjau karštai mylimą dukrą, seną rašomają mašinėlę ir grandiozinę idėją. Pats dugnas tapo man tuo pačiu tvirčiausiu pamatu, ant kurio aš iš naujo pastačiau savo gyvenimą.
Iš kalbos, pasakytos Harvardo universitete, 2008 metai
Džefri Bezosas (Jeffrey Bezos), „Amazon“ įkūrėjas: „Talentai – tai lengva, o štai sprendimai – sudėtinga“
— Surizikuosiu pabūti pranašu. Kada jums bus 80 metų ir jums pasitaikys gera proga išanalizuoti savo gyvenimą, suformulavus, bent jau sau, savo gyvenimo istoriją, pilniausiai ir tiksliausiai ją atspindės kaip tik pasakojimas apie sprendimus, kuriuos jūs priėmėte. Galų gale, mes – tai mūsų pasirinkimas. Sukurkite savo didžiąją istoriją.
Iš kalbos, pasakytos Prinstono universitete, 2010 metai
Markas Zuckerbergas (Mark Zuckerberg), „Facebook“ įkūrėjas: „Lengviau daryti tai, ką tu mėgsti“
— Kada jūs pareinate namo papietauti ir gaunate lėkštę blogiausių daržovių, jūs galite prisiversti jas suvalgyti, jeigu panorėsite. Bet jeigu jūs užsiimate verslu, net jei jis ir labai sudėtingas, tai jums teks dėti pastangas, kad viską padarytumėte iki galo. Jeigu tai yra verslas, kurį jūs mėgstate, tą padaryti bus žymiai paprasčiau.
Iš kalbos, pasakytos Menlo Park (Kalifornija) mokykloje Belle Haven Community School, 2011 metai
Stivas Balmeris (Steve Ballmer), „Microsoft“ generalinis direktorius: „Neturėk aistros, turėk atkaklumo“
— Aistra duoda tau galimybę kažkuo susidomėti. Tobulybės siekimas ir ryžtingumas duoda tau galimybę su tuo likti. Jeigu jūs pažvelgsite į „startuolius“ mūsų srityje, tai pamatysite, kad dauguma iš jų subankrutuoja. Jeigu jūs pažvelgsite į visas sėkmingai dirbančias IT kompanijas – „Microsoft“, „Apple“, „Google“, „Facebook“, jūs patys galite jas išvardinti – tai pamatysite, kad visos jos išgyveno sunkius laikus. Jūs pasieksite tam tikrų laimėjimų. Jūs susidursite su neįveikiamomis sienomis. Jūs pamėginsite suformuluoti naują idėją, pasiūlyti kažką inovatyvaus, bet tai nesuveiks. Jūsų sėkmę nulems tai, kiek jūs būsite ryžtingas, pagaulus, galų gale, optimistiškai nusiteikęs ir dar kartą ryžtingas savo versle.
Iš kalbos, pasakytos Pietų Kalifornijos universitete, 2011 metai
Laris Peidžas (Larry Page), „Google“ įkūrėjas: „Užsiimk stambiais projektais, tarp jų nėra konkurencijos“
— Aš manau, lengviau pasiekti gerų rezultatų megaambicinguose projektuose. Aš žinau, kad tai skamba visiškai beprotiškai. Bet iki tol, kol maža bepročių, kurie tą padarytų, jūs turėsite ne tiek daug konkurentų. Yra viso labo keletas bepročių žmonių, tokių pat, kaip ir aš. Ir aš žinau visų jų vardus. Jie visą laiką kartu, lyg kokie vieno kinkinio šunys arba lyg būtų vienas prie kito prilipinti. Geriausi žmonės nori atlikti didžias užduotis. Būtent taip atsitiko su „Google“.
Iš kalbos, pasakytos Mičigano universitete, 2009 metai
Erikas Šmitas (Eric Schmidt), „Google“ direktorių tarybos pirmininkas: „Nesivarginkit turėti planą“
— Neklausykite visų tų istorijų apie tai, kad visuomet reikia turėti planą. Paprasčiausiai išmeskite tai iš galvos. Man atrodo, svarbiausia, į ką reikia kreipti dėmesį – tai galimybės, kurios jums suteikiamos, ir sėkmė, kuri turi jus lydėti. Kada jūs žiūrite į pačius sėkmingiausius žmones, jūs matote, kad jie daug dirbo, kad išpeštų dividendų iš tų galimybių, kurios atsivėrė prieš juos visiškai netikėtai. Jūs negalite suplanuoti naujovės arba sugalvoti plano. Visa, ko jums reikia – įdėti maksimumą pastangų, kad atsidurtumėte tinkamu laiku reikiamoje vietoje ir būtumėte pasirengęs veikti. Pavyzdžiui, širdies stimuliatorius buvo išrastas 70 metų iki to laiko, kol jis pirmą kartą sėkmingai buvo pritaikytas praktikoje. Tegul bėdžiui, kuris tapo pirmuoju pacientu, ir nebuvo lengva, tačiau svarbiau yra tai, kad pats išradimas sulaukė savo valandos po šitiek metų. Tad niekuomet neturėkite sumanymų tolimam laikui.
Iš kalbos, pasakytos Karnegio universitete (Carnegie Mellon University), 2009 metai
Eli Brodas (Eli Broad), amerikiečių verslininkas ir filantropas: „Jūs negalėsite dirbti sėkmingai, jeigu būsite drovus“
— Niekas ir niekada neuždirbo milijardo dolerių, būdamas atsargus, neužtikrintas ir racionalus. Man buvo 22 metai, aš buvau ką tik vedęs, kada man į galvą toptelėjo beprotiška idėja, jog man reikėtų mesti buhalterio darbą ir užsiimti statybomis. Ir nors aš nieko neišmaniau apie statybas, kartais būtent pačios beprotiškiausios mintys atneša labiausiai neįtikėtiną pelną. Aš prisiėmiau šią riziką 1953 metais ir pradėjau verslą, kuriuo Vidurio Vakaruose niekas neužsiėmė, kadangi mėnesiniai hipotekos mokėjimai buvo mažesni už nuomą.
Iš kalbos, pasakytos Kalifornijos universiteto Menų ir architektūros mokykloje, 2006 metai
Pjeras Moradas Omidjaras (Pierre Morad Omidyar), „eBay“ įkūrėjas: „Ruoškitės netikėtumams“
— Kad būtumėte pasirengę netikėtumams, jūs turite įsitvirtinti kaip atviras visoms naujovėms žmogus, kad prasivėrus galimybių durims jūs galėtumėte be vargo pro jas prasmukti. Gyvenimas, kaip ir kompiuterių programinė įranga, daugeliu požiūrių yra tiesinis ir nuspėjamas. Mes visuomet savo praeitį mintimis perkeliame į savo ateitį. Bet ateitis toli gražu ne visuomet paklūsta tokiai schemai. Todėl inžinierius visuomet stengiasi sukurti lanksčią programinės įrangos architektūrą, kad netaptų priklausomas nuo vienintelio teisingo sprendimo. Jums reikia suderinti savąją platformą taip, kad ji būtų tinkama iš karto keliems tikslams.
Iš kalbos, pasakytos Tuftso universitete, 2002 metai
Rosas Pero (Ross Perot), amerikiečių verslininkas: „Planuokite dešimtmečiams į priekį“
— Jūsų karta turi daugiau laiko savo ateičiai planuoti, negu jūsų pirmtakai. Jūs turite būti pasirengę tam, kad sulaukę ir 80, ir 90 metų toliau darbuositės. O iki to laiko aš kviečiu jus pagalvoti apie tarnavimą savo šaliai ir skolos grąžinimą Jungtinėms Valstijoms. Kviečiu jus keliauti ir atradinėti pasaulį. Pažinti ir gerbti šios planetos gyventojus. Pasidarykite nuotykį, kad pažintumėte save ir leistumėte atsiskleisti tikrosioms savo aistroms. Ir tada, tikiuosi, jums bus atlyginta už jūsų darbus.
Iš kalbos, pasakytos Pietų metodistų universitete (Southern Methodist University)
Tedas Turneris (Ted Turner), „CNN“ įkūrėjas: „Dirbk kaip jautis ir neužmiršk reklamos“
— Kada manęs eilinį kartą klausia, kur sėkmės paslaptis, aš tiesiog atsakau: „Anksti eikite gulti, anksti prabuskite, dirbkite kaip jautis ir neužmirškite reklamos“.
Iš kalbos, pasakytos Montanos valstijos universitete, 2011 metai
Reidas Hofmanas (Reid Hoffman), rizikos kapitalo investuotojas: „Būkite prieštaraujantis ir būsite teisus“
— Visuomet mąstykite kūrybiškai ir aiškiai. Kame jūs randate geriausią galimybę sau? Kur, jūsų nuomone, yra realus šansas pradėti pakeitimus? Kur jūs matote toliau už kitus? Sėkmei pasiekti versle reikia mokėti būti prieštaraujančiam ir pasirodyti esant teisiam. Šios savybės turi būti suderintos, kadangi, matyt, ta niša, kurią jūs norite užimti, neturi atrodyti patraukli konkurentams, rinkos perspektyvų nebuvimas joje turi būti akivaizdus. Būtent tokiomis sąlygomis jūs turite įrodinėti savo teisumą.
Iš kalbos, pasakytos Berklio universiteto Bibliotekininkystės ir informatikos mokykloje, 2011 metai
Karlas Aikanas (Carl Aikan), investuotojas: „ Galvokite patys“
— Kai baigsite universitetą, prieš jus atsivers daug kelių. Jūs galite tapti jaunuoliu, mąstančiu savo galva. Pagal mane, pasaulis ir mūsų didžiosios korporacijos laukia nesulaukia tokių darbuotojų. Yra kompanijų vadovų, kurie mąsto savarankiškai, kurių mintys nukreiptos į naujoves ir kurie eina prieš bendrą srautą. Jums reikia būti panašiems į juos, tegu tai jums kainuos darbą ir reputaciją. Išlikite savarankiški ir atviri naujovėms iki pat galo. Jeigu jūs turite idėjų, drąsiai eikite į priekį ir nesijaudinkite, kadangi būtent to reikia verslui.
Iš kalbos, pasakytos Drekselio (Drexel) universiteto Verslo mokykloje, 2008 metai
Stivas Keisas (Steve Case), „AOL“ įkūrėjas: „Jus supantys žmonės yra reikšmingi“
— Nesvarbu, kuo konkrečiai jūs užsiimate, galimybė pasiekti laimėjimų didžia dalimi priklauso nuo jūsų sugebėjimo sutarti su žmonėmis. Dažnai sakoma, kad tai, su kuo jūs turite verslo reikalų, svarbiau už tai, kas tai per reikalai. Tie, kurie supa jus, ar tai būtų nuotaka, draugai ar kolegos, gali turėti esminės įtakos krypčiai, kuria vystysis jūsų gyvenimas. Nesutelkite viso dėmesio į darbo aprašymus ar kompanijos, kurioje dirbsite, pavadinimą – pirmiausia atkreipkite dėmesį į tuos, kam ir su kuo jums teks triūsti.
Iš kalbos, pasakytos George Mason universitete, 2009 metai
Džeris Jangas (Jerry Yang), „Yahoo!“ įkūrėjas: „Neleiskite, kad sukrėtimai išverstų jus iš kojų“
— Aš galiu jums suteikti vilčių, kad patys didžiausi sumanymai kyla nuosmukio laikais, panašiais į dabartinį. „Yahoo!“ įsikūrė per praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio ekonominę suirutę. Kitos didžios kompanijos, idėjos, gaminiai ir netgi visuomeniniai judėjimai galėdavo atsirasti tik dėl to, kad žmonės atsisakydavo statuso kvo (status quo) ir darydavo viską naujoviškai. Tam tikra prasme tai puikiausia proga absolventams įsitraukti į šį globalaus atsinaujinimo procesą.
Iš kalbos, pasakytos Havajų universitete, 2009 metai