• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi šiaulietė Viktorija (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.). 17-metį sūnų auginanti moteris nebežino, kaip jam padėti. Vaikinas ne pirmą kartą patenka į ligoninę stipriai apsvaigęs. Visai neseniai jis už tai gavo baudą, tačiau sumokėti neturi iš ko. 17-metis lankėsi pas psichologą, bet rimtesnės pagalbos ketvirtame pagal dydį Lietuvos mieste negauna.

Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi šiaulietė Viktorija (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.). 17-metį sūnų auginanti moteris nebežino, kaip jam padėti. Vaikinas ne pirmą kartą patenka į ligoninę stipriai apsvaigęs. Visai neseniai jis už tai gavo baudą, tačiau sumokėti neturi iš ko. 17-metis lankėsi pas psichologą, bet rimtesnės pagalbos ketvirtame pagal dydį Lietuvos mieste negauna.

REKLAMA

Viktorija pasakoja, kad problemos prasidėjo po karantino, kai sūnus iš progimnazijos perėjo į gimnaziją ir, anot šiaulietės, susidėjo su nauja draugų kompanija. Tuomet ir pasikeitė jo elgesys.

„Jis, būna, pareina namo – jo akys raudonos. Aš kaip nesusidūrusi gyvenime su šituo, nieko nežinau... Jis pareina ir iškart į lovą miegoti. Ryte atsikelia ir vėl viskas gerai. Atrodo, bendraujam normaliai, neskriaudžiam vaiko, ką perki mažiukui, perki ir dideliam – neskirstom vaikų. O dabar kažkokia katastrofa. Noriu – einu namo, noriu – neinu, noriu – grįžtu ir parą pabūnu namie, noriu – visai negrįžtu 6–7 paras. Skambink neskambinęs, sako, čia mano reikalas“, – sako Viktorija.

REKLAMA
REKLAMA

Moteriai sūnus tvirtina, kad būna pas draugus, bet praeiviai jį jau tris kartus rado gatvėje. Pirmąsyk jį pastebėjo susmukusį ant suoliuko. Antrą kartą 17-metį rado kaimynai, kurie jį parvežė namo ir iškvietė greitąją. Trečią kartą nepilnametį nuvirtusį rado praeiviai, jie ir vėl iškvietė pagalbą.

REKLAMA

Atlikę tyrimus gydytojai vaikino kraujyje rasdavo kokaino, amfetamino ir kitų narkotinių medžiagų pėdsakų. 

Šiaulietei pasiūlyta kreiptis į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamentą. Tačiau vasarą dalis centro darbuotojų atostogauja, todėl pirmas Viktorijos ir jos sūnaus vizitas bus tik liepos 11 dieną.

„Labai sunku rasti pagalbos. Jeigu vaikas rūpi, tėvai yra dirbantys, negeriantys, tikrai nėra lengva. Buvo ir vaikų teisės atvažiavusios, matė tą problemą, kad vaikas bėga iš namų. Bet niekas nieko: jūsų vaikas, jūs ir darykite su juo, ką norit, tik nemuškit“, – vaiko teisių specialistų vizitą prisimena Viktorija.

REKLAMA
REKLAMA

Šiauliuose vaikinas lankėsi pas psichologus. Kaip pasakoja Viktorija, sūnui kažkodėl nepatiko vizitai pas psichologes moteris, tačiau kai jis perėjo pas specialistą vyrą, situacija pasikeitė. 17-metis noriai ėjo į konsultacijas, kartais pats mamos paprašydavo užregistruoti jį vizitui.

Vis tik noras svaigintis nedingo. Vaikinui ir vėl atsidūrus ligoninėje, Viktorijai rekomendavo sūnų atvežti į Priklausomybės ligų centrą Kaune, mat Šiauliuose nėra Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus. Tai reiškia, kad priklausomybių turintys nepilnamečiai iš Šiaulių, Telšių, Kelmės ir kitų rajonų konsultuotis bei gydytis turi važiuoti į kitus didžiuosius miestus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Deja, šiuo metu, nėra galimybių turėti atskiro Vaikų ir jaunimo skyriaus Šiaulių priklausomybės ligų centro filiale. Esant poreikiui ir galimybei, yra teikiamas nuotolinis konsultavimas, o gydymo paslaugas galima gauti Panevėžio, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos filialuose. Jeigu nėra galimybės vykti į kitą miestą – kreipiame į Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko kliniką, kurioje galima gauti Vaikų ir paauglių psichiatro paslaugas“, – teigia Respublikinio priklausomybės ligų centro atstovė Dovilė Mačiulytė.

REKLAMA

Viktorija tikėjosi, jog gydytis nuo priklausomybių jos sūnui padės psichiatras, tačiau jai buvo pasakyta, kad į ligoninę Šiauliuose guldomi depresiją ir kitų problemų turintys mažesni vaikai, o jos sūnus esą per didelis ir jam pagalbą suteiks kiti specialistai.  

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos Vaikų ir paauglių psichiatrijos skyriaus vedėja, vaikų psichiatrė Silvija Gauronskytė patvirtino: nors skyriuje gydomi vaikai ir paaugliai iki 18 metų, pagalba teikiama nepilnamečiams, turintiems:

REKLAMA
  • elgesio ir emocijų sutrikimų ( hiperaktyvumas, pykčio ir agresijos protrūkiai ir kt.);
  • nuotaikos sutrikimų (depresijos, manijos ir kt.);
  •  neurozinių ir somatoforminių sutrikimų (nerimas, baimės ir kt.);
  • valgymo sutrikimų (anoreksija, bulimija);
  • įvairių raidos sutrikimų;
  • ūmių psichozinių sutrikimų (šizofrenija, šizoafektinis sutrikimas ir kt.).

Vaikų ir paauglių psichiatrijos skyrius teikia krizių intervencijos paslaugas (skubią psichiatrinę – psichologinę pagalbą vaikams ir paaugliams, išgyvenantiems krizę), stacionarines paslaugas (psichiatrinė pagalba vaikams ir paaugliams teikiama stacionare) ir dienos stacionaro paslaugas (psichikos sveikatos priežiūros paslaugas vaikams ir paaugliams, varginamiems lengvesnių psichikos ir elgesio sutrikimų (raidos, emocijų ir elgesio sutrikimų, bendravimo ir mokymosi sunkumų ir kt.). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Priklausomybėmis sergantys vaikai į skyrių gali patekti po suicidinių bandymų, apsinuodijimų, tačiau jiems teikiama pagalba, susijusi su jam diagnozuotu psichikos sutrikimu. Nuo alkoholio, narkotikų ir kitų priklausomybių pacientai šiame skyriuje negydomi. Dėl priklausomybių ligų vaikai  nuo 14 metų gydomi Kaune ir Vilniuje esančiuose priklausomybių ligų centruose“, – komentuoja S. Gauronskytė.

REKLAMA

Šiuo metu Viktorijos sūnus yra Kauno Priklausomybės ligų centre ir pasak, Viktorijos, noriai lanko specialius užsiėmimus. Deja, egzistuoja dar viena problema.

Gavo baudą – negali sumokėti

Birželio mėnesį Viktorijos sūnus gavo baudą už narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimą be gydytojo paskyrimo ir alkoholinių gėrimų vartojimą neturinties 20 metų. Šie nusižengimai buvo padaryti pakartotinai. 

REKLAMA

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą 17-mečiui skirta 75 eurų bauda, tačiau jis negali pats susimokėti, nes niekur nedirba ir savo pajamų neturi.

„Daug kur priima dirbti tik nuo 18 metų, o Šiauliuose nepilnamečiui išvis sunku rasti darbą“, – sako Viktorija.

Vis dėlto išeičių yra. „Visa asmeniui paskirta bauda ar jos dalis LR ANK 675 ir 676 straipsniuose nustatyta tvarka gali būti keičiama viešaisiais darbais, atsižvelgiant į asmens sunkią materialinę padėtį, kitas reikšmingas aplinkybes ir į tai, ar bus įgyvendinta administracinės nuobaudos paskirtis“, – primena Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gailutė Smagriūnienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ši situacija kitokia – asmuo jau gavo baudą, todėl jos pakeitimas viešaisiais darbais šioje stadijoje negalimas.

Dėl baudos išdėstymo dalimis G. Smagriūnienė pataria kreiptis į VMI, o jei asmuo nesutinka su paskirta nuobauda, nutarimą gali skųsti LR ANK 621–626 straipsniuose numatyta tvarka. 

Tai kad jis jau ant stiprių perėjo kokaino, amfetamino. Jis jau narkomanas, o gydytis nenori, paauglys nesusiformavo atsakomybė pas jį. Tuoj bus suaugęs, be jo paties valios negydys. Užuojauta mamai, tik jis pats turi norėti keistis, jeigu ne, tai tik į bedugnę, bet mama nekalta, jis pats priėmė sprendimus. Gal nebent mokykla reiktų keisti, jei draugai tokie šalia atsiranda, kitaip nenutrauksi tos draugystes
Dekokite seimunei morganai uz jos supratima kad cia nieko tokio
Jis nuo kanapių pradėjo, vištagalve tu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų