• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paauglys vos nemirė nuo elektroninės cigaretės sukeltų katastrofiškų plaučių veiklos sutrikimų, įspėja gydytojai.

Paauglys vos nemirė nuo elektroninės cigaretės sukeltų katastrofiškų plaučių veiklos sutrikimų, įspėja gydytojai.

REKLAMA

Ewanas Fisheris buvo prijungtas prie gyvybės palaikymo aparatų, kai dėl kosulio ir karščiavimo nebegalėjo kvėpuoti, rašoma thesun.co.uk.

Šešiolikmetis gydomas nuo sunkaus kvėpavimo takų veiklos sutrikimo Notingemo miesto Didžiojoje Britanijoje greitosios pagalbos skyriuje. Dabar paaugliu besirūpinantys gydytojai įspėja, kad elektronines cigaretes kaip saugesnę tabako versiją rinktis yra labai pavojinga.

Medikai iš pradžių manė, kad Ewanui – sunki astmos forma, tačiau vėliau jam buvo diagnozuota hipersensityvinis plaučių uždegimas – plaučių audinių uždegimas, kurį sukėlė alerginė reakcija į tai, ką jis įkvėpė. Per 35 ligoninėje praleistas dienas Ewanas prisipažino, kad neseniai pradėjo naudoti elektronines cigaretes, norėdamas mesti rūkyti.

Jo kraujo tyrimas parodė, kad jo ligą sukėlė imuninės sistemos reakcija į elektroninių cigarečių skysčiuose esančius chemikalus. Paauglys taip pat pasakojo, kaip šie sunkumai sugriovė jam gyvenimą – jis buvo priverstas praleisti mokyklos baigiamuosius egzaminus ir dabar kenčia nuo nerimo sutrikimų.

REKLAMA
REKLAMA

Anglijos viešosios sveikatos tarnyba teigia, kad elektroninės cigaretės yra 95 procentais mažiau kenksmingos, nei rūkymas, ir ragina rūkančiuosius pereiti prie jų. Tačiau Ewanu besirūpinantis gydytojas Jayesh Mahendra Bhatt sako, kad jų skysčiuose yra chemikalų, kurie gali išprovokuoti problemas, kurių rūkantieji tabaką nepatiria.

REKLAMA

Jis sako: „Mūsų surinkti įrodymai rodo, kad dėl visko kaltas elektroninės cigaretės vartojimas. Kalbėjau su mažiausiai vienu kolega, kuris yra susidūręs su panašiu atveju. Iš to mums reikėtų išmokti dvi svarbias pamokas. Pirma, susidūrus su atipiškomis kvėpavimo takų ligomis visuomet įvertinti reakciją į elektronines cigaretes. Antra, elektronines cigaretes laikyti daug saugesne tabako versija yra pavojinga.“

REKLAMA
REKLAMA

Ewanas, kuriam dabar 19, šiuo metu studijuoja buhalteriją ir sako, kad jo sveikatos būklė atsistatė maždaug iki 80 procentų, o kitiems jis pataria elektroninių cigarečių nenaudoti.

Jis sako: „Prieš susirgdamas elektroninę cigaretę naudojau keturis – penkis mėnesius. Manau, kad ją naudojau ne daugiau, nei kiti – 10–15 kartų per dieną.

Prieš tai surūkydavau apie 13–14 cigarečių per dieną, tuomet perėjau prie elektroninės cigaretės, tačiau galiausiai norėjau apskritai mesti nikotiną. Perėjau prie elektroninės cigaretės, nes maniau, kad ji yra saugesnė, be to, tuo metu intensyviai užsiėmiau boksu, todėl norėjau būti geros fizinės formos. Važiuodamas į ligoninę dusau nuo kosulio ir nebegalėjau kvėpuoti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Persigandusi Ewano mama jį nuvežė į Notingemo ligoninę. Medikai jį priėmė nedelsdami – paaugliui buvo įstatyti kvėpavimo vamzdeliai, kadangi jo būklė prastėjo tiesiog akyse.

„Galiausiai buvau paguldytas į reanimaciją ir prijungtas prie gyvybės palaikymo aparatų. Vos nemiriau.“ – sako vaikinas. – „Susirgau tikrai dėl elektroninės cigaretės naudojimo.

REKLAMA

Man buvo atlikta daugelis tyrimų, kurie šią versiją patvirtino. Rūkantiesiems patariu kreiptis pagalbos į gydytojus, o ne tiesiog pereiti prie elektroninių cigarečių. O visiems jas naudojantiems paaugliams, kurie mano, kad tai – geras dalykas, sakau, kad jie klysta. Niekam nelinkėčiau to, ką teko išgyventi man – tai sugriauna gyvenimus jums ir jūsų šeimoms ir paveikia jūsų psichinę sveikatą.

Sakyčiau, kad mano sveikatos būklė atsistatė maždaug 80 procentų, tačiau man vis dar pasitaiko nerimo priepuolių. Praleidau baigiamuosius mokyklos egzaminus, mano mama turėjo neiti į darbą, buvo labai sunku finansiškai, kadangi ji dar turėjo rūpintis mano jaunesne sese.“

REKLAMA

Gyd. Nickas Hopkinsonas iš „British Lung Foundation“ sako: „Didžiojoje Britanijoje elektronines cigaretes naudoja 3,6 milijono žmonių, jaunimo tarpe skaičiai nėra dideli. Jei šios problemos būtų paplitusios, tikrai sulauktume daugiau panašių atvejų. Todėl ir toliau galioja patarimas, kad rūkymas labai kenkia sveikatai, todėl visiems rūkantiesiems, jei tik įmanoma, patariama mesti.“

Prof. Johnas Britonas iš Didžiosios Britanijos Tabako ir alkoholio studijų centro sako: „Visiškai neaišku, kas čia atsitiko, bet panašu, kad tai buvo alerginė reakcija į įkvėptas medžiagas. Tokių atvejų visame pasaulyje yra užfiksuota labai nedaug, todėl, manau, galime sutikti, kad taip nutinka, tačiau labai retai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, tai kelia nerimą, ir tokią riziką reikia įvertinti, tačiau absoliučiaisiais terminais kalbant tokia tikimybė yra labai maža, o svarbiausia, daug mažesnė, nei rūkymo keliami pavojai.“

Didžiojoje Britanijoje yra 5,9 milijonai rūkančiųjų ir 3,6 milijonai naudojančiųjų elektronines cigaretes. Per metus nuo rūkymo prie elektroninių cigarečių pereina iki 70 000 žmonių. Šis atvejis aprašytas žurnale „Archives Of Disease In Childhood“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų