• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

14 patikimų būdų, kaip tapti šefo numylėtine

Apsidairyk: kiek protingų, talentingų ir perspektyvių bendradarbių ištisus metus sėdi toje pačioje vietoje be jokių paaukštinimo šansų! Kai tuo tarpu kitos "kobros", ne tokios gabios ir nuovokios, lengvai ir greitai susikuria vertingų darbuotojų reputaciją ir užsitarnauja viršininkų palankumą. Kaip joms tai pavyksta? Jos sugeba pateikti save ir savo darbą.

REKLAMA
REKLAMA

"Kaip tai neteisinga!" – pasakysi. Kažkuria prasme, taip. Tačiau kaip amžinai užsiėmęs šefas gali atspėti apie tavo išskirtinius sugebėjimus, jei tu pati nenori jų parodyti? Juk ne veltui sakoma: talentams reikia padėti, menkystos prasimuša pačios. Jeigu jautiesi neįvertinta profesionale, tapk pagaliau savo talento prodiusere,. Pamiršk nereikalingą kuklumą ir pirmyn – padaryk viską, kad šefas tavyje išvystų savo svajonės įsikūnijimą.

REKLAMA

Nr.1. Bosui pranešk tik geras naujienas

Pakanka tris kartus iš eilės pranešti jam kokias nemalonias naujienas, kai jam tave pamačius išsivystys refleksas: "Ir vėl ji atėjo! Vadinasi, mes vėl turime problemų..." Būk protingesnė – negadink savo reputacijos panašiomis nepalankiomis asociacijomis. Galiausiai, kiekvienas viršininkas turi sekretorę, kurios tiesioginė pareiga – informuoti jį apie visus įvykius biure. Niekuomet nepraleisk progos pranešti šefui ką nors malonaus – taip tu jam tapsi "šviesos spinduliu tamsos karalystėje". Tik prieš bėgdama į jo kabinetą su geromis žiniomis, patikrink informacijos patikimumą, kad nepakliūtum į kvailą padėtį.

REKLAMA
REKLAMA

Nr. 2. Būk matoma

Aktyviai dalyvauk visuose profesiniuose aptarimuose, trumpuose pasitarimuose ir susirinkimuose. Atsisėsk taip, kad šefas tave matytų (pageidautina priešais jį). Uždavinėk klausimus, daryk pastabas, siūlyk, pasverk visus už ir prieš, garsiai analizuok darbinę situaciją... Elkis kaip pilnavertis kolektyvo narys, turintis savo nuomonę. Tokios darbuotojos sunku nepastebėti ir atitinkamai neįvertinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nr. 3. Girk bosą

Ypač jeigu yra už ką. Juk jis taip pat žmogus ir jam reikia, kad už sėkmingą projektą girtų ne tik "aukščiau stovintys kolegos", bet ir jo paties pavaldiniai. Svarbiausia – mokėkite sakyti komplimentus ir neperženkite ribos tarp nuoširdaus pagyrimo ir padlaižiavimo (net užslėpta forma).

REKLAMA

Nr.4. Susidraugauk su jo sekretore

Ji yra dešinioji šefo ranka, todėl gali tau tiek padėti, tiek ir pakenkti. Jei užmegsi su ja kontaktą, būsi pranašesnė: ji tau praneš, kada geriau nesimaišyti šefui po akimis, operatyviai praneš apie tave, jei tau reikės šefo audiencijos, palankiom spalvom nupieš tavo iniciatyvą ir praneš apie gresiančią tavo skyriaus reorganizaciją. Nepamiršk, jog dauguma viršininkų (ypač jeigu jo kolektyvas didelis) savo darbuotojus mato būtent sekretorės akimis. Tai yra, nuo jos dalinai priklauso tavo reputacija!

REKLAMA

Nr.5. Išmok vertinti situaciją

Nereikėtų varginti viršininko savo problemomis (neeilinėmis atostogomis, priedu prie atlyginimo), kai jis užsivertęs darbais. Tokiu metu trukdyti jį savo asmeninėmis bėdomis geriausiu atveju nenaudinga, blogiausiu atveju – pavojinga. Tą, kuris kritiniu momentu neužsiima bendrų reikalų gelbėjimu, o rūpinasi tik savimi, viršininkas gali paprasčiausiai išvyti (žinoma, mintyse, bet argi nuo to lengviau?)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nr. 6. Stenkis neimti biuletenio

Iš tikrųjų, geriausia visai nesirgti. Tačiau jei vis tik pasigavai kokią nors ūmią peršalimo infekciją, kuria gresia užkrėsti visą kolektyvą, nesistenk persirgti eidama į darbą. Žinoma, yra tokių naiviai beširdiškų viršininkų, kurie panašiame heroizme įžvelgia darbuotojų ištikimybės įrodymą, kurie vardan firmos interesų aukoja savo sveikatą. Laimei, tokių mažuma. Protingas viršininkas turi rūpintis ir pavaldinių sveikata, ir savo paties bei suprasti, jog tau reikalingos kelios išeiginės dienos. Tačiau nereikia tuo piktnaudžiauti – pasirašinėdamas nesibaigiančius tavo sirgimo lapus, vargu ar šefas laikys tave patikimu asmeniu, kuriuo visuomet galima pasikliauti. Tad stiprink imunitetą ir visuomet būk geros formos.

REKLAMA

Nr. 7. Siūlyk jam tik puikias idėjas

Idėjos būna vertos dėmesio ir neperspektyvios. O darbuotojai, kurie jas pasiūlo, būna dviejų kategorijų. Jei tu nusprendei pabūti idėjų generatoriumi, jokiu būdu viršininkui nesiūlyk bet ko, kas šauna į galvą, kad tik ką nors pasiūlytum. Netgi dėmesio vertą idėją reikia mokėti pateikti. Svarbu ne šiaip sau mestelti kokią nors idėją eilinio firmos reikalų aptarimo metu, bet aiškiai ir detaliai išdėstyti savo mintį. Be to, tai tave apsaugos nuo plagijavimo, jeigu šefas mėgsta "vogti" pavaldinių idėjas ir pateikti kaip savas. Suprantama, darbuotojas, kurios nereikšmingai pateikia geras idėjas, viršininkai labai vertina, tačiau jų garsiai negiria ir pareigose nepaaukština.

REKLAMA

Nr. 8. Išpildyk jo lūkesčius

Dauguma viršininkų nemoka aiškiai suformuluoti, ko būtent jie nori iš pavaldinių ir tikisi, jog jie patys susipras. Teisingiausia taktika tokioje situacijoje – stebėti jį ir daryti išvadas. Bosas nemėgsta, kai jį trukdo iki pietų? Nesirodyk jo kabinete iki trečios valandos popiet. Jis netenka kantrybės, jei jį pertraukia? Susiimk, sulauk jo monologo pabaigos ir tuomet ramiai išsakyk savo nuomonę. Nepakenčia raudonos spalvos? Pasilaikyk savo skaičiai raudoną kostiumą kitam atvejui. Ir niekuomet nesakyk: "Aš visiškai nesuprantu, ko jūs iš manęs norite!". Šefui iš karto kils įtarimas, jog tai užuomina apie tai, jog jis nesugeba pateikti užduoties, ir atsikirsdamas gali apkaltinti tave neprofesionalumu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nr.9. Imkis sunkių ir nemalonių užduočių

Darbuotoją, kuris "ištemps" nesėkmingą projektą, o ypač jei padarys jį pelningu, vertins kaip auksą. Tad tu pati išloši, jei pasiūlysi savo kandidatūrą bosui, svarstančiam, kurį apdovanoti savo pasitikėjimu. Tik nežadėk daugiau, nei gali padaryti. Neišpildyti pažadai gali panaikinti visus ankstesnius tavo nuopelnus, o susigrąžinti gerą reputaciją tikrai nelengva. Kartais, gerai įvertinus savo galimybes, geriau atsisakyti abejotino triumfo, nei rizikuoti ir patirti visišką fiasko.

REKLAMA

Nr. 10. Pasistenk išpildyti visas boso užduotis

Net pačias sudėtingiausias. Pamiršk tokius argumentus kaip "tai neįmanoma", "tai neįeina į mano pareigas", ištariamus kategorišku tonu. Taip tu parodai savo bejėgiškumą ir rizikuoji prarasti vietą. Po to nepasiduok iš karto! Pasidaryk pertraukėlę ir apgalvok "nerealią" užduotį. Gal ji vis tik įgyvendinama? Jei ne, tuomet ramiu tonu apie tai pranešk šefui, įvardindama konkrečias priežastis, naudodama kuo korektiškesnes formuluotes ir svarius aregumentus. Geriausia – pasiūlyk alternatyvų problemos sprendimo variantą.

REKLAMA

Nr.11. Vertink jo laiką

Nereikia visą laiką sukiotis apie direktoriaus kabinetą. Šefas gali pamanyti, jog tu neturi ką veikti, be to, to gali nelaiku pasimaišyti po karšta vadovaujančia ranka. Net jeigu užsirašei susitikimui ir atėjai su reikalais, būk lakoniška, iš karto eik prie reikalo ir nesistenk vienu metu išspręsti visas tave jaudinančias problemas.

REKLAMA
REKLAMA

Nr.12. Išmok priimti kritiką

Gandai apie tai, jog visi viršininkai maniakiškai nori peikti pavaldinius be jokios priežasties, yra gerokai perdėti. Bet koks normalus viršininkas svajoja tik apie tai, jog darbuotojų nesėkmės nepasikartotų, todėl turi parodyti jų klaidas. Tai vadinama konstruktyvia kritika. Nereikia teisintis, užimti gynybines pozicijas ar, dar blogiau, pradėti verkti! Paprasčiausiai pripažink savo kaltę ir pažadėk, jog ateityje būsi dėmesingesnė savo pareigoms.

Nr.13. Nereikalauk, kad bosas įvertitnų tavo darbą

Tam, kad netektų nusivilti – kas žino, ką gali išgirsti? Jei šefas bus blogos nuotaikos, tai gali tau pasakyti ką nors aštraus, pavyzdžiui: "O jūs niekuomet nesusimąstote apie tai, jog vertėtų pakeisti profesiją?" Toks siurprizas ne silpnų nervų darbuotojams. Ir nereikia prašytis pagyrimo, net jei tu gerai padirbėjai. Reikalas tame, jog dauguma viršininkų nemėgsta girti darbuotojų – kad šie neatsipalaiduotų. Taip kad tegul pats šefas sprendžia, ką mušti, ką myluoti. Reikiamu metu tu sužinosi savo balus už "techniką" ir "artistiškumą".

Nr. 14. Nepersistenk

Dauguma darbuotojų, tvirtai nusprendę patikti bosui, kažkaip nepastebimai peržengia tam tikras etines ribas ir pradeda šokinėti, grasini... Žodžiu, visaip bruzda, nepastebėdami, kaip juokingai ir kvailai atrodo. Visų pirma – šefo akyse. Juk patyręs žmogus iš karto pastebės falšą ir vargu ar apsidžiaugs.

REKLAMA

P.S. jei, keletą mėnesių besilaikydama mūsų rekomendacijų, mažai ką pasiekei ir pavargai suktis, vadinasi, savo karjeros vystymas – ne tavo arkliukas. Aktoriai tam turi asmeninius agentus, dainininkai ir muzikantai – prodiuserius... Tokiu atveju tau gali padėti sumanus vyras ar išradinga patikima draugė.

Ko nedaro šefo numylėtiniai:

• Nereikalauja priėmimo, jei šefas blogos nuotaikos.

Verslo partnerių ir aukštesnės valdžios akivaizdoje nesileidžia į polemiką.

• Neapkrauna jo nebrandžiais, nepatikimais projektais .

• Nesirodo jo kabinete išpurtusiu po nemiegotos nakties veidu (net jei visą naktį dirbo su ataskaitomis).

• Neužeina pas jį "tiesiog šiaip".

• Nesikreipia į jį dėl smulkmenų, kurias galima išspręsti ir be jo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų