Ai Weiwei, Kinija, dailininkas ir architektas, kaltino valdžią korupcija
A. Weiwei (nuotr. blogspot.com)
Dailininkas-konstruktyvistas, architektas, „China Art Archive & Warehouse“ įkūrėjas ir direktorius Ai Weiwei buvo suimtas 2011 metų balandį po to, kai buvo apkaltintas „ekonominiais nusikaltimais“. Iki tol per trejus metus jis įgijo politinį žinomumą, vykdydamas savo asmeninį 2008 metų Sičuano žemės drebėjimo tyrimą ir prieidamas išvadą, kad aukų, ypač vaikų, skaičius buvo nuslėptas, o staigaus daugelio mokyklų regione sugriuvimas įvyko dėl nekokybiškų statybų, paaiškinamų korupcija Kinijoje. Po didžiulių protestų 2011 metų birželį jis buvo paleistas su formuluote „paleistas, nes pripažino kaltę ir dėl sveikatos būklės“.
George'as Clooney, JAV, aktorius, protestavo prieš Sudano valdžią
M. Clooney (nuotr. SCANPIX)
Žymus kino aktorius, „Oskaro“ ir „Auskinio gaublio“ laureatas G. Clooney buvo suimtas 2012 metų kovo 16 dieną Vašingtone, kai protestavo prie Sudabo atstovybės. Akcijos dalyviai kaltino Sudano prezidentą Omarą al-Bashirą provokuojant humanitarinę krizę šalyje. Kai akcijos dalyviai peržengė policijos užkardas, juos iš karto suėmė. Tarp jų ir buvo G. Clooney. Kitą dieną jį paleido, kai sumokėjo 100 dolerių baudą.
Artiomas Loskutovas, Rusija, dailininkas, apkaltintas religinių jausmų įžeidimu
A. Loskutovas (nuotr. blogspot.com)
Novosibirsko monstracijų organizatorius dailininkas Artiomas Loskutovas buvo suimtas 2009 metų gegužės 15 dieną kovos su ekstremizmu centro pareigūnų. Jis apkaltintas marihuanos laikymu. Teismas gegužės 20 dieną pratęsė suėmimą, tačiau birželio 10 dieną sprendimą atšaukė. Nuteistas 20 tūkstančių rublių bauda. Gruodžio 14 dieną užvesta nauja byla. Šįkart A. Loskutovas apkaltintas valdžios atstovo įžeidimu. 2012 metų birželį jis buvo nubaustas 500 rublių bauda už žmonių religinių jausmų įžeidimą. Viso šio persekiojimo priežastis yra A. Loskutovo piešiniai, stilizuoti pagal stačiatikių ikonas. Juose pavaizduotos suimtosios grupės „Pussy Riot“ atstovės, ir raginama jas išlaisvinti.
Anisas Mrabtis, Tunisas, reperis, dainos apie policijos savivaliavimą autorius
A. Mrabtis (nuotr. blogspot.com)
Tuniso reperis Anisas Mrabtis buvo suimtas savo tėvų namuose 2012 metų sausio 25 dieną. Po kelių dienų, jam būnant kalėjime, jis buvo apkaltintas narkotikų saugojimu ir vartojimu. Kaip tvirtino Tuniso žmogaus teisių ministras Samiras Dilu, jokio politinio kontekste reperio suėmime nėra. Tačiau muzikanto draugai, tėvai ir opozicinės jėgos yra įsitikinusios, kad vaikino suėmimo priežastimi tapo daina „Niekas nepasikeitė“, kurioje Anisas tvirtina, kad po režimo nuvertimo žmonių padėtis šalyje nė kiek nepagerėjo, o policija visas demokratines pastangas sulygina su žeme.
Aleksandras Volodarskis, Ukraina, dailininkas, protestuodamas imitavo lytinį aktą
A. Volodarskis (nuotr. blogspot.com)
Kairiųjų radikalų atstovas, dailininkas ir akcijų organizatorius A. Volodarskis buvo suimtas 2009 metų lapkričio 2 dieną prie Aukščiausiosios Rados sienų. Jis apkaltintas chuliganizmu. Protestuodamas prieš cenzūrą ir žodžio laisvės ribojimą menininkas su savo partnere imitavo lytinį aktą, o šalia stovėjęs žmogus skaitė pranešimą apie moralės dviprasmiškumą. Kalėjime jis praleido pusantro mėnesio, vėliau dėl visuomenės spaudimo buvo paleistas. 2010 metais buvo nuteistas vieneriems metams lygtinai. Pusę metų praleido kolonijoje. Reikalauja nuosprendžio panaikinimo.
Gilalas Mamedovas, Azerbaidžanas, vyriausiasis redaktorius
G. Mamedovas (nuotr. blogspot.com)
Vyriausiasis laikraščio „Talašo balsas“ redaktorius G. Mamedovas buvo suimtas šiais metais birželio 22 dieną. Apkaltintas narkotikų laikymu. Teisėsauga patikino, kad suėmimas niekaip nesusijęs su G. Mamedovo profesine veikla, tačiau žmogaus teisių gynėjai mano kitaip. Jų manymu, suėmimo priežastimi galėjo tapti jo asmeninis praėjusio laikraščio redaktoriaus nužudymo tyrimas arba griežta valdžios kritika.
Kanatas Ibragimovas, Kazachstanas, dalyvavo nesankcionuotame mitinge
K. Ibragimovas (nuotr. blogspot.com)
Aktyvus opozicinio judėjimo dalyvis, dailininkas K. Ibragimovas suimtas šių metų kovą dėl dalyvavimo nesankcionuotame mitinge Almatoje. Tokia buvo oficiali teismo formuluotė. Iš tiesų jis buvo suimtas dar prieš akcijos pradžią. Iš karto po teismo jis paskelbė bado akciją, kurią tęsė iki tol, kol jį paleido.
Noize MC, Rusija, reperis, suimtas po konflikto su policija
Noize MC (nuotr. blogspot.com)
Muzikantas Noize MC (Ivanas Aleksejevas) buvo suimtas 2010 metų liepą po koncerto Volgograde. Apkaltintas chuliganizmu. Suimtas po konflikto su milicija. Nuteistas 10 parų suėmimu. Muzikantą ginti puolė daugybė kultūros veikėjų.
Noah Wyle, JAV, aktorius, suimtas prieš protestą
N. Wyle (nuotr. blogspot.com)
Kino aktorius N. Wyle, populiarumą įgavęs po daktaro Johno Carterio vaidmens seriale „Greitoji pagalba“, suimtas šių metų balandį už dalyvavimą protesto akcijoje prieš nemokamos medicininės pagalbos apkarpymą.
Jafaras Panahis, Iranas, režisierius, pasiųstas į kalėjimą už protestus prieš rinkimus
J. Panahis (nuotr. blogspot.com)
Kino režisierius, Kanų, Venecijos ir Berlyno kino festivalių laureatas J. Panahis buvo suimtas 2010 metų kovą. Gruodį jis nuteistas 6 metų laisvės atėmimo bausme dėl antivyriausybinės veiklos ir dalyvavimo protesto akcijose. Jam uždrausta užsiimti režisūros veikla ir palikti Irano teritoriją 20 metų. Nepaisant daugybės protestų, teismas sprendimo nepakeitė.
Igoris Simbirevas, Baltarusija, muzikantas
I. Simbirevas (nuotr. blogspot.com)
Muzikantas, aktyvus demokratinio judėjimo dalyvis I. Simbirevas ne kartą buvo sulaikytas dėl dalyvavimo opozicijos akcijose. Paskutinį kartą jis suimtas, kai atvažiavo į Minską ir dalyvavo akcijoje „Černovylio šliachas“.
Martinas Sheenas, JAV, aktorius, per 20 metų suimtas 65 kartus
M. Sheenas (nuotr. blogspot.com)
Šis amerikiečių aktorius gali būti laikomas rekordininku pagal suėmimų skaičių dėl dalyvavimo protesto akcijose: per 20 metų jis suimtas 65 kartus. Pastarasis kartas buvo 2007 metais, kai 67 metų M. Sheenas protestavo prieš branduolinio poligono veiklos atnaujinimą. Pirma kartą M. Sheenas suimtas dar prezidento Ronaldo Reagano laikais, kai kritikavo prezidento branduolines iniciatyvas.