• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien turim daugybę produktų, kurie užtikrina, kad kasdienės užduotys būtų lengvai atliekamos. Ar kada pagalvojote, iš kur atsirado kai kurie dalykai? Nustebtumėte sužinoję, kad daugelis buvo išrasti kariuomenėje, o jų pirminis ketinimas buvo pagerinti tarnaujančiųjų gyvenimo kokybę, rašoma „War History Online“.

Šiandien turim daugybę produktų, kurie užtikrina, kad kasdienės užduotys būtų lengvai atliekamos. Ar kada pagalvojote, iš kur atsirado kai kurie dalykai? Nustebtumėte sužinoję, kad daugelis buvo išrasti kariuomenėje, o jų pirminis ketinimas buvo pagerinti tarnaujančiųjų gyvenimo kokybę, rašoma „War History Online“.

REKLAMA

Aviatoriaus“ akiniai nuo saulės pakeitė apsauginius akinius

Pirmuosius „Aviatoriaus“ akinius nuo saulės optikos gamintojas „Bausch & Lomb“ sukūrė 1930-ųjų pradžioje. Jie buvo skirti pakeisti apsauginius akinius, kuriuos dėvėdavo pilotai, kad skrisdami apsisaugotų nuo saulės. Rezultatas – buvo sukurtas lengvesnis ir plonesnis produktas, teikiantis geresnę naudą nei jo pirmtakas. Kas įvyko? Šie akiniai nuo saulės tapo madingais.

„Bausch & Lomb“ netrukus atnaujino šio produkto prekės ženklą į „Ray-Bans“ ir pradėjo pardavinėti juos platesnėje komercinėje rinkoje. Šių akinių populiarumas išaugo tada, kai juos pradėjo dėvėti Holivudo žvaigždės. Šis prekės ženklas vis dar yra vienas iš populiariausių.

REKLAMA
REKLAMA

Lipni juosta

Ar žinojote, kad 1942 m. lipni juosta buvo išrasta kaip būdas JAV kariams susandarinti šovinių dėžes, kad jų nepažeistų vanduo?

REKLAMA

Vyriausybė paprašė įmonės „Johnson & Johnson“ sukurti naują vandeniui atsparią lipnią medžiagą. Gautas rezultatas buvo vadinamas „anties“ juosta („duck tape“). Paplitusi tarp kariškių, ji buvo pritaikyta įvairiems tikslams, įskaitant karinės įrangos remontą.

„Anties“ juostos pavadinimas galiausiai buvo pakeistas į „lipni juosta“, kai ji pateko į komercinę rinką, nes ji dažnai buvo naudojama ortakių remontui. Jos spalva taip pat buvo pakeista, kad atitiktų ŠVOK (šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo) sistemų spalvas.

REKLAMA
REKLAMA

Kompiuterinės technologijos

Iki šiuolaikinių technologijų atsiradimo „kompiuteriais“ buvo vadinami tie, kurie galėjo atlikti skaičiavimus rankomis. Tačiau šis pavadinimas 1940-aisiais atiteko JAV kariuomenės sukurtai programuojamai sistemai, kuri buvo ankstyvas šiandien žinomo kompiuterio variantas.

ENIAC kompiuterio patobulinimas

ENIAC – tai mamuto dydžio mašina, kurią kariškiai naudojo atlikdami balistinius skaičiavimus balistinių tyrimų laboratorijoje. Sistemą tobulino kontradmirolas Grace'as Hopperis, sukūręs pirmąją kompiuterio programavimo kalbą, taip pat Jeanas Bartikas, kuris prisidėjo prie kompiuterio su įdiegtu funkcionalumu išradimo, ir Francesas „Betty“ Holbertonas, pirmosios programinės įrangos kūrėjas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmoji interneto versija – karinis išradimas

Ankstyvoji interneto versija buvo žinoma kaip Pažangių tyrimų projektų agentūros tinklas arba ARPANET. JAV kariuomenė jį naudojo Šaltojo karo metu, kurdama nuotolinę keitimosi informacija sistemą. Jie bijojo, kad centrinė komandavimo lokacija taps sovietų pajėgų taikiniu.

1960-ųjų pabaigoje koledžams buvo suteikta ribota prieiga prie ARPANET – vartotojai galėjo perduoti failus, nuotoliniu būdu prisijungti ir spausdinti dokumentus. Šis tinklas buvo vis tobulinamas, prieš atveriant jį plačiajai visuomenei ir sukuriant interneto naršyklę 1993-aisiais. Tais metais gimė pasaulinis žiniatinklis.

REKLAMA

Jeep“ yra seniausias pasaulyje visureigis

„Jeep“ visureigis buvo išrastas 1940 m., JAV armijai pareiškus, kad jiems reikalinga lengva žvalgybinė transporto priemonė. Išpildydama šį norą, įmonė „American Bantam“ pristatė keturiais ratais varomą transporto priemonę, galinčią pasiekti 104 kilometrų per valandą greitį. Anot tuometinio generolo Dwighto D. Eisenhowerio, JAV be jo nebūtų galėjusi laimėti Antrojo pasaulinio karo. Vėliau buvo parduota šimtai tūkstančių šių automobilių vienetų viešojoje rinkoje.

REKLAMA

O jo ikoninis pavadinimas? Pradinis „General Purpose“ pavadinimas buvo sutrumpintas iki „G.P.“, o vėliau visureigis pradėtas vadinti pravarde „Jeep“.

Kur „būtume“ be GPS?

Dabar neįsivaizduojame keliavimo be GPS pagalbos. O be jo gyventi teko visiems iki 1990-ųjų.

GPS buvo sukurtas Gynybos departamente 1960-aisiais, siekiant užtikrinti, kad karinė artilerija pasiektų savo taikinius. Sovietų Sąjungai numušus kryptį pakeitusį Korėjos lėktuvą, prezidentas Ronaldas Reaganas suprato, kad reikia geresnių navigacijos technologijų ir įgyvendino pirmąsias jų civilines paskirtis. Tai buvo padaryta per selektyvų priėjimą, siekiant užtikrinti, kad priešiškos teritorijos negalėtų priimti signalų, ir tai leido patobulinti regionų žemėlapius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas Billas Clintonas 2000 m. nutraukė selektyvaus prieinamumo naudojimą, kad visi piliečiai galėtų geriau naudotis GPS.

Kareiviško stiliaus kelnės buvo sukurtos dėl patogumo

Nors šiandien jos laikomos netinkamu mados žingsniu, pirmą kartą kareiviško stiliaus kelnes pradėjo dėvėti britų kariai praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje. Jie norėjo, kad būtų patogiau nešiotis įrangą, pavyzdžiui, amuniciją, ir taip pradėjo dėvėti kelnes su daug kišenių.

REKLAMA

Originaliame dizaine buvo numatyta kišenė klubo priekyje ir kita šlaunies šone. Matydama jų efektyvumą, 1940-ųjų dešimtmetyje JAV armija perėmė šį įvaizdį, ir šios kelnės galiausiai tapo pagrindine dešimtojo dešimtmečio civilinės mados detale.

Moteriškos higienos priemonės pateko į komercinę rinką

Šimtmečius moterys pačios gaminosi įvairias higienos priemones, kurias naudojo mėnesinių metu. Tik I pasaulinio karo metu vienas produktas tapo visuotinai prieinamas. Pagal vyriausybės sutartį sukurti pigią tvarsčio formą, „Kimberly-Clark Co.“ iš medienos plaušienos (celiuliozės) pagamino absorbuojančią medžiagą, vadinamą cellucotton.

REKLAMA

Produktas atkreipė Raudonojo Kryžiaus slaugytojų dėmesį, ir jos pradėjo jį naudoti mėnesinių metu. Po karo įmonė medžiagą perdarė į higieninius įklotus ir „Kotex“ paketus, kurie pradėti pardavinėti visoje šalyje universalinėse parduotuvėse ir vaistinėse.

Amžinai dėkingi už aerozolinį purškalą nuo vabzdžių

Tie, kurie reguliariai stovyklauja, žino, koks svarbus yra purškalas nuo vabzdžių. Jis buvo išrastas II pasaulinio karo metu, kai Ramiojo vandenyno pietuose dislokuoti kariai pareiškė, kad reikia greito būdo užmušti maliariją nešiojančius uodus. Dirbdami su Žemės ūkio departamentu, Williamas Sullivanas ir Lyle'as Goodhue'as sukūrė lengvai purškiamą priemonę vabzdžiams naikinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmoji priemonė buvo užpatentuota 1941 m. ir kareivių praminta „vabzdžių bomba“. Pigesnę plastikinę versiją veteranas Robertas Abplanalpas į komercinę rinką paleido 1949-aisiais. Nuo to laiko jis buvo tobulinamas taip, kad kuo mažiau kenktų aplinkai.

EpiPen“ gyvybes gelbsti nuo 1970-ųjų

Aštuntajame dešimtmetyje „EpiPen“ (epinefrino autoinjektorių) išrado Sheldonas Kaplanas. Dirbdamas su „Survival Technology“, jis sukūrė „ComboPen“ autoinjektorių. Jis buvo sukurtas tam, kad kariams, kurie turėjo kontaktą su „nervų agentais“ (cheminėmis medžiagomis, kurios sutrikdo žmogaus nervų sistemos veiklą), būtų saugiai ir lengvai suleidžiami vaistai. Sušvirkštas priešnuodis pasklisdavo kūne per kraujotaką.

Vėliau S. Kaplanas autoinjektorių patobulino, kad būtų galima juo suleisti epinefriną – gyvybę gelbėjantį vaistą tiems, kurie kenčia nuo alergijos sukelto anafilaksinio šoko. Nors būdamas gyvas jis sulaukė nedaug pripažinimo, 2016 m. jis buvo įtrauktas į Nacionalinių išradėjų šlovės muziejų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų