• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmiausia noriu įspėti, kad nei vienas iš šiame straipsnyje esančių metodų netinka žmogui traumuoti arba kažkokiu būdu žmogaus orumui pažeisti. Šiame straipsnyje pasakojama apie efektyvius būdus, padėsiančius Jums susidraugauti su žmonėmis ir tiesiog pastūmėti juos priimti jums naudingam sprendimą.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, jeigu norite teigiamai ir ilgam nuteikti pašnekovą, galite išbandyti žemiau pateiktas technikas:

REKLAMA

1. Paprašykite paslaugos

Kalbu apie Bendžamino Franklino efektą. Kartą B. Franklinui prireikė pelnyti labai jo nemėgusio žmogaus palankumą. Tuomet Bendžaminas mandagiai paprašė to žmogaus paskolinti retą knygą ir, gavęs ją, dar mandagiau padėkojo. Anksčiau minėtasis žmogus vengė netgi šnekėtis su Bendžaminu, tačiau po knygos skolinimo jie tapo draugais.

REKLAMA
REKLAMA

Ši istorija kartojasi nuolat. Esmė tame, kad tas, kas kartą padarė jums paslaugą, kur kas noriau pakartos tai (lyginant su žmogumi, kuris jums yra kažką skolingas). Paaiškinimas labai paprastas – žmogus nusprendžia, kad jeigu Jūs kažko iš jo prašote, natūralu, kad ir patys pagelbėsite, jeigu jis kažko prašys, todėl jis elgsis taip, kaip elgsitės Jūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2. Reikalaukite daugiau

Šią techniką dar vadina “durimis per kaktą”. Reikia paprašyti žmogaus, kad jis padarytų daugiau negu jūs iš tikrųjų norite iš jo gauti. Taip pat galite paprašyti, kad jis padarytų ką nors neracionalaus, nelogiško, kvailoko (tarkime). Greičiausiai jis atsisakys. Po jo atsisakymo drąsiai prašykite to, ko norėjot nuo pat pradžių – žmogus pasijus nelabai jaukiai, nes atsisakė pirmą kartą, ir, jeigu dabar paprašysite kažko racionalaus, jis jausis privaląs pagelbėti.

REKLAMA

3. Kreipkitės į žmogų vardu

Žinomas Amerikos psichologas Deilas Karnegis (Dale Carnegie) teigė, kad neįtikėtinai svarbu kreiptis į žmogų jo vardu. Vardas bet kuriam žmogui – tai pats maloniausias garsų sąskambis. Vardas – esminė sudedamoji gyvenimo dalis, todėl tariant vardą tarsi patvirtinamas paties žmogaus egzistavimo suvokimas, o tai savo ruožtu priverčia žmogų patirti teigiamų emocijų, siejamų su vardą tariančiu žmogumi.

REKLAMA

Lygiai taip pat veikia titulai, socialiniai statusai arba pati kreipimosi forma. Jeigu Jūs žinosite, kokias technikas naudoti bendraujant su vienu ar kitu žmogumi, dažniausiai jis nevalingai reaguos taip, kaip Jūs norėsite. Pavyzdžiui, jeigu žmogų vadinsite savo draugu, jis gan greitai savyje aptiks draugiškų jausmų jūsų atžvilgiu. Jeigu norite kažkam dirbti, tiesiog vadinkite jį(ją) bosu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Saldžiažodžiaukite, bet nelįskit į š….

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad taktika jau aiški, tačiau yra šiokių tokių “BET”. Jeigu Jūsų saldžialiežuvavimas neatrodo nuoširdžiai, naudos gausite mažiau negu žalos. Na, visi žinot tą frazę: “Lenda į šikną be muilo” ir panašiai…

Mokslininkai nustatė, kad žmonės linkę ieškoti kognityvinio balanso, jie stengiasi, kad mintys ir jausmai visuomet sutaptų. Reikia atidžiai rinktis žmones. Jeigu Jūs saldžiažodžiausite su žmonėmis, kurių savivertė yra gan aukšta bei viskas skambės nuoširdžiai, Jūs jiems patiksite, nes tiesiog patvirtinsite jų pačių mintis, tačiau jeigu pradėsite saldžialiežuvauti su žemą savivertę turinčiais žmonėmis, tai gali sukelti neigiamų pojūčių, kadangi jūsų žodžiai prieštarauja jų nuomonei apie save. Be abejo tai nereiškia, kad tokius žmones reikia žeminti – tokiu būdų Jūs tikrai nepelnysite jų simpatijų.

REKLAMA

5. Atspindėkite, arba “veidrodžio” technika (mimikrija)

Minėtasis “atspindys” dar yra žinomas kaip mimikrija. Daugelis žmonių taiko šią techniką natūraliai, t.y. net nesusimąstydami apie tai: automatiškai kopijuoja svetimą elgesį, kalbėjimo manierą ir netgi gestus, tačiau šią techniką galima naudoti ir sąmoningai.

Žmonės linkę būti geresni panašiems į juos žmonėms. Nemažiau įdomus faktas – jeigu neseniai vykusio pokalbio metu kažkas “atspindėjo” žmogaus elgesį, žmogui kurį laiką bus maloniau bendrauti su kitais žmonėmis, net jeigu jie jokiu būdu nebus susiję su “veidrodiniu” pokalbiu. Priežastis greičiausiai tokia pat, kaip vardo tarimo atveju - pašnekovo elgesys patvirtina asmenybės egzistavimo faktą

REKLAMA

. 6. Pasinaudokite oponento nuovargiu

Kuomet žmogus pavargsta, jis tampa imlesnis žodžiams: tiek prašymams, tiek pareiškimams. Priežastis tame, kad nuovargis veikia ne tik kūną, bet ir mažina psichinės energijos lygį.

Kuomet Jūs paprašysite pavargusio žmogaus paslaugos, tikėtina, kad sulauksite atsakymo, panašaus į, pavyzdžiui: “Gerai, rytoj padarysiu” – nes šiam momentui žmogus nenori spręsti jokių problemų. Kitą dieną jis greičiausiai ištesės pažadą – žmonės, linkę laikytis duoto žodžio, nes priešingu atveju jie patiria psichologinį diskomfortą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Pasiūlykit tai, ko atsisakyti bus nepatogu

Tai yra atvirkštinė 2 punkte nurodytai technika. Vietoj to, kad prašytumėt “milžiniškos” paslaugos, pabandykite pradėti nuo kažko mažesnio. Jeigu žmogus pagelbėjo jums smulkiam reikale, jis noriau įvykdys ir rimtesnį darbą.

Mokslininkai tyrė šią techniką marketingo srityje. Jie pradėjo agituoti žmones pareikšti palaikymą aplinkosaugai ir tropinių miškų apsaugai. Juk tai gan lengva užduotis, taip? Kai žmonės įvykdė tai, ko jų prašė, jų paprašė įsigyti produktų ir, tradiciškai, “visos lėšos bus nukreiptos tų pačių miškų apsaugai” (kas be ko). Dauguma žmonių taip ir pasielgė.

REKLAMA

Tačiau būkite atidūs: nevertėtų pradžioje prašyti vieno, o po to iškart reikalauti kažko kito. Kur kas efektyviau luktelėti dieną, dvi.

8. Mokėkit klausytis (ne girdėti, o būtent klausytis)

Aiškinti kažkam, kad jis neteisus – ne pats geriausias būdas sukelti žmogui teigiamų asociacijų. Greičiausiai efektas kaip tik bus atvirkštinis. Yra kitas būdas pareikšti nepritarimą ir tuo pačiu nepelnyti sau priešo. Pavyzdžiui, paklausykite, ką sako jūsų pašnekovas, ir pasistenkite suvokti, ką jis tuo metu jaučia ir kodėl taip yra. Tuomet Jūs rasite kažką bendro iš pirmo žvilgsnio visiškai priešingose nuomonėse ir jau remdamiesi tuo galėsite paaiškinti savo poziciją. Pradžioje pareikškite pritarimą – tuomet žmogus kur kas atidžiau klausysis jūsų argumentų: “Na, taip, aš suprantu, BET…”

REKLAMA

9. Kartokite pašnekovo žodžius, frazes

Vienas efektyviausių būdų teigiamai nuteikti žmogų bei parodyti, kad jūs išties viską gerai suvokiate – tai tiesiog perfrazuoti tai, ką jis sako. Pasakykite tą patį, tik jau savais žodžiais. Ši technika dar žinoma kaip refleksinis klausymasis – ją dažnai savo praktikoje taiko teisininkai. Taip pat tai yra mėgstama psichoterapeutų gudrybė – žmonės labiau atsiveria, papasakoja apie save ir tarp jų užsimezga praktiškai draugiški santykiai.

REKLAMA
REKLAMA

Šią techniką labai lengva išbandyti pokalbiuose draugų tarpe. Suformuluokite ką tik ištartą frazę ir pateikite kaip klausimą – taip jūs pademonstruosite, kad atidžiai klausėtės ir supratote žmogų, o tai privers jį jaustis komfortiškiau. Jis taip pat kur kas labiau atsižvelgs į Jūsų nuomonę, kadangi jau aiškiai parodėte, kad nesate visiškai abejingas.

10. Linkčiokite galva

Kuomet žmonės linkčioja galva kažko klausydamiesi, tai dažniausiai reiškia, kad jie pritaria pašnekovui (gal geriau būtų pasakyti: sutinka, priima jo nuomonę). Todėl natūralu, kad žmonės mano, jog kai kažkas kalbėdamasis su jais linkčioja – tai reiškia pritarimą. Faktiškai tai tas pats mimikrijos efektas. Linkčiokit galva viso pokalbio metu – galiausiai tai padės jums įtikinti pašnekovą, kad Jūs esate teisus.

Pastaba: aš kalbu apie Lietuvos ir mūsų kaimyninių šalių kultūrą. Japonijoje, pavyzdžiui, žmonės apskritai klausosi seminarų užsimerkę ir linkčiodami galvą, tačiau tai nereiškia nei nepritarimo, nei to, kad jie užmigo iš nuobodulio – tiesiog jiems tai priimtina ir taip geriau įsisavinama informacija.

Tikiuosi Jums pravers šis nepavojingas žmonių sveikatai arsenalas!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų