1. Akių atpalaidavimas (vad. palmingas)
Nauda: pratimas padeda atpalaiduoti akis, mažina įtampą bei suteikia žvalumo. Kaip atlikti? Lengvai užmerkite akis ir įsirėmę alkūnėmis į stalą uždenkite jas delnais. Leiskite, kad delnų šiluma įsiskverbtų į akių obuolius. Akys turi būti gerai uždengtos ir apsaugotos nuo bet kokios šviesos. Kaklas ir stuburas – tiesūs, tačiau neįsitempę. Įkvėpdami ir iškvėpdami pilnuoju kvėpavimu atsipalaiduokite ir „paleiskite“ akis taip, tarsi jos galėtų iškristi. Pabūkite tokioje padėtyje kurį laiką, tada šiltais delnais lengvai pamasažuokite užmerktas akis. Palengva atsimerkite. Iškart pajusite raminamą poveikį, o regėjimas bus aiškus ir aštrus.
2. Figūra „aštuoni“
Nauda: gerina akių raumenų lankstumą, skatina kraujo cirkuliaciją akies obuolio viduje. Kaip atlikti? Stovėdami arba sėdėdami įsivaizduokite trimis metrais nuo jūsų nutolusią didelę aštuoneto figūrą, paguldytą horizontalioje padėtyje (turėtų išeiti begalybės ženklas). „Vedžiokite“ akimis aštuoniukės kontūrus nejudindami galvos į šonus. Pirmiausia iš kairės į dešinę ir atvirkščiai. Pakartokite pratimą 3–5 sykius.
3. Pratimas „arti – toli“
Nauda: stiprina vidinius akies raumenis. Kaip atlikti? Žiūrėdami pro langą, išsirinkite objektą tolumoje. Maždaug 15–20 centimetrų atstumu nuo akių ištiesite rodomąjį pirštą – jis turi būti vienoje linijoje su jūsų pasirinktu objektu už lango. Kelis kartus žvilgsnį nuo piršo nukreipkite į objektą tolumoje ir atgal.
4. Vidinių akies raumenų mankšta
Nauda: reguliariai atliekamas padeda gydyti trumparegystę bei toliaregystę. Kaip atlikti? Laikykite pirštą prieš save ir žiūrėkite į jį. Tuomet artinkite prie akių tiek, kiek tik galite sufokusuoti. Tada pažvelkite į toli esantį objektą. Pratimą pakartokite 5 sykius.
5. Žvalgymasis
Nauda: šis pratimas – priešingybė spoksojimui. Jis gerina kraujo cirkuliaciją akyse, atpalaiduoja raumenis bei padeda akims išlikti energingoms. Kaip atlikti?Atsistokite, kojos pečių plotyje. Ritmingai sukite liemenį taip, kad galva ir pečiai „žiūrėtų“ tai į vieną, tai į kitą pusę. Rankos turi judėti laisvai. Akys atmerktos, turite matyti, kaip viskas „praplaukia“ pro šalį.
6. Taisyklė „10-10-10“
Nauda: šis pratimas – tai puiki atpalaiduojanti bei įtampą mažinanti priemonė prie kompiuterio dirbantiems žmonėms. Kaip atlikti? Dirbantiems prie kompiuterio siūloma laikytis vadinamosios 10-10-10 taisyklės, kuri reiškia, kad kas 10 min. reikia pažiūrėti į mažiausiai 10 metrų nutolusį objektą bent 10 sekundžių. Žiūrėjimas į tolumą atpalaiduoja akis.
7. Akių sukimas
Nauda: stiprinami akių raumenys. Kaip atlikti? Sukite akis pagal ir prieš laikrodžio rodyklę. Pratimą į abi puses kartokite po 5 sykius.
8. Žvilgčiojimas
Nauda:stiprinami akių raumenys, gerina kraujo cirkuliaciją Kaip atlikti? Įkvėpkite ir akimis žvelkite į vidinius antakių kampučius. Šiek tiek palaikykite žvilgsnį ir iškvėpdami grįžkite į pradinę padėtį. Pabūkite užsimerkę. Pakartokite pratimą kelis kartus. Tokiu pačiu principu galite atlikti ir kitą pratimą – viską darykite taip pat, tik žvelkite į nosies galiuką.
9. Natūropatinis akių stiprinimas
Pridėkite delnus prie smilkinių ir masažuokite aukštyn bei žemyn, į šonus, sukite ratu. Pratimą kartokite kuo daugiau kartų. Taip pat uždėkite pirštus ant skruostikaulių po akimis ir masažuokite aukštyn bei žemyn, į šonus, sukite ratu. Tinkamai atliekant masažą galima pagerinti regėjimą.
10. Taškinis akių masažas
Akupresūrinis, arba vadinamasis taškų masažas, žinomas jau nuo senų senovės. Ši masažo rūšis visų pirma atsirado Kinijoje. Aplink akis išsidėstę keturi akupunktūriniai taškai: ant antakio (arčiau nosies), akies kamputyje (šalia nosies), po akimi ant akiduobės krašto (maždaug per vidurį) ir akies kampe (prieš nosį).
Masažuokite kiekvieną tašką po 5 sekundes. Bet koks skausmas masažuojant rodo, kad jūsų akys susilpnėjusio – sveikos nejaučia jokio skausmo. Jeigu jūsų akys silpnos, masažui skirkite daugiau laiko. Vėliau pirštų pagalvėlėmis švelniai spauskite užmerktus akių vokus maždaug 30 sekundžių.
Maistas ir kiti naudingi patarimai akims
• Vartokite maisto produktų, kuriuose gausu vitaminų D ir E, beta karoteno ir sieros turinčių aminorūgštimis. Tai gali būti česnakai, svogūnai, pupos, špinatai, salierai, geltonos ir oranžinės lapinės daržovės, obuoliai, apelsinai ir pomidorai. • Pasmaližiaukite liepų medumi – jame apstu medžiagų, teigiamai veikiančių akių tinklainę. • Gerkite daug vandens, patartina 8–10 stiklinių per dieną. • Valdykite stresą: medituokite, užsiimkite joga ar pasivaikščiokite gryname ore. • Bent 20 minučių mankštos kiekvieną dieną taip pat daro teigiamą įtaką jūsų regėjimui.