• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Respublikos“ priedas „Pastogė“ skaitytojams pateikia 10 naujausių mokslininkų išaiškintų paslapčių.

REKLAMA
REKLAMA

10 - Epidauro teatro akustika

Antikinis Epidauro teatras, esantis šalia Atėnų (Graikija), buvo pastatytas IV amžiuje prieš Kristų ir yra vienas geriausiai išsilaikiusių antikinių teatrų pasaulyje.

REKLAMA

Šis teatras pasižymi itin gera akustika, tad aktorių be jokių mikrofonų galėjo puikiai girdėti visi 15 tūkst. žiūrovų. Toks teatras, neturintis analogų pasaulyje, daugelį metų buvo paslaptis. Viena iš teorijų, kodėl taip puikiai pasiskirsto garsas, yra vietoje vyraujantys vėjai. Tačiau ši teorija buvo atmesta, nes, pasirodo, visa paslaptis yra sėdimos vietos.

REKLAMA
REKLAMA

2007 m. Džordžijos technologijų universiteto profesoriai išsiaiškino, kad iš kalkakmenio padarytos sėdimos vietos lyg filtruoja žiūrovų keliamą triukšmą ir išryškina aktorių balsus. Tačiau iki šiol yra nežinoma, ar taip buvo projektuota specialiai, ar pavyko netyčia.

9 - krištolinė kaukolė


Daugelis žmonių yra girdėję apie krištolinę kaukolę arba bent jau matę ją filme “Indiana Džounsas ir krištolo kaukolės karalystė”. Ši kaukolė yra apipinta daugybe legendų, pavyzdžiui, kad ji buvo rasta prie Kolumbo, o padaryta buvo actekų arba majų civilizacijų ir turi paranormalių savybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2008 m. Didžiosios Britanijos ir Amerikos tyrinėtojų komanda, naudodama elektroninius mikroskopus ir rentgeno spindulius, ištyrinėjo krištolo kaukolę, dabar saugomą Britų muziejuje. Buvo tiriamas kaukolės paviršius aplink akių, dantų ir kaktos zonas.

REKLAMA

Nustatyta, kad krištolo kaukolei poliruoti naudotas rato pagrindu veikiantis aparatas, o atsižvelgiant į tai, kad actekai nesinaudojo ratu, ši civilizacija atkrenta. Tyrinėtojai nustatė, kad kaukolė buvo pagaminta Europoje iš

Brazilijos kalnų krištolo. Tačiau iki šiol krištolo kaukę tebegaubia daugybė paslapčių.

REKLAMA

8 - Naujosios Anglijos (JAV) tamsioji diena


1780 m. gegužės 19 d. Naujosios Anglijos valstijoje (JAV) ir Kanados dalyje buvo pastebėtas neįprastas užtemimas. Tokį neįprastą reiškinį stebintys žmonės manė, kad tai Dievas siunčia ženklus, kiti – kad tai šventė.

Net ir šiais laikais ši tamsioji diena yra antgamtinis neišaiškintas reiškinys. Spėjimų buvo įvairių - nuo ugnikalnio išsiveržimo iki dangaus katastrofos. Misūrio universitete po beveik 230 metų yra tyrinėjami nuo to įvykio likę apdegę medžiai, ir paaiškėjo, kad Kanadoje degė didžiulis miškas, o vėjas atpūtė baisius, juodus dūmų kamuolius, todėl ir dangus visas buvo pajuodęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7 – veidas Marse

Marse esantis Cydonian regionas sulaukia daug dėmesio dėl vienos iš savo kalvų, kuri labai panaši į žmogaus veidą. Pirmą kartą detali Marse esančio veido nuotrauka buvo padaryta 1975 m. Daugybė žmonių tikėjo, kad tai išnykusios gyvybės Marse palikimas.

Buvo tuo metu ir manančiųjų, kad veido įspūdis susidaro tik dėl šviesos ir šešėlių žaismo, tačiau toks paaiškinimas neretai laikomas Vyriausybės konspiracijos įrodymu. Tačiau 2003 m. “Face on Mars” buvo nufotografuotos detalios šio „veido“ nuotraukos ir padaryta 3D vizualizacija, o ją pamatę net patys didžiausi optimistai turėjo nuliūsti. Praėjus trisdešimčiai metų nuo atradimo buvo sugriauti veido Marse mitai, tačiau ir iki šių dienų yra daug žmonių, kurie tiki jo egzistavimu.

REKLAMA

6 - Barreleye žuvies paslaptis

Barreleye žuvies užburiančio žvilgsnio paslaptis yra cilindrinės akių formos, kurios yra prisitaikiusios prie šviesos trūkumo 2,5 tūkst. metrų gylyje. Įdomiausia, kad žuvies akys yra viršugalvyje. Tai buvo didelė mįslė mokslininkams, kaip žuvis ieško maisto, nes atrodo neįmanoma tokiomis akimis stebėti aplinką.

REKLAMA

Neseniai mokslininkai, naudodamiesi nuotoline povandenine įranga, stebėjo šias žuvis daugiau kaip 600-800 m gylyje.

Paaiškėjo, kad cilindrinės akys yra už permatomos substancijos, kuri dengia žuvies galvą, ir tai leidžia susekti aukas.

Barreleye žuvis pirmą kartą pamatyta 1939 m., ji buvo sugauta tinkluose, tačiau apie permatomą galvos dalį nebuvo žinoma, nes ištraukus žuvį iš vandens ir pasikeitus slėgiui ta kūno dalis susinaikindavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5 – šaškės

Šaškės kaip stalo žaidimas išpopuliarėjo prieš 400 metų. Apskaičiuota, kad šaškėmis galima padaryti 500 milijardų ėjimų, ir 1989 m. kompiuteriui buvo patikėta juos perprasti. 1992 m. kompiuterio vos neįveikė pasaulio čempionas Marionas Tinsley, dabar nuo 2007 m. kompiuterio programa “Chinook” šaškėmis gali žaisti tobulai. Ši programa gali numatyti daugybę ėjimų ir skirtingais būdais. Tad žaidėjai turi puikią galimybę mokytis ir tobulėti šiame stalo žaidime.

REKLAMA

4 - nežinomas „Titaniko“ kūdikis

Kelios dienos nuo :Titaniko: tragedijos buvo rastas nuskendęs kūdikis. Tačiau nepavyko berniuko atpažinti, atrasti jo tėvų, tad jis buvo palaidotas kaip “nežinomas vaikas”.

2001 m. Leiklando universiteto tyrinėtojai gavo leidimą atkasti nežinomą kūdikį ir pagal „Titaniku“ plaukusių žmonių sąrašą, nustatyti berniuko tapatybę. Buvo 4 spėjimai: Gosta Paulsonas, Eino Panula, Eugene‘as Rice‘as ar Sidney Goodwinas. Iš pradžių spėta, kad berniukas yra Eino Panula, tačiau 2007 m. palyginus DNR su Panulos tėvais paaiškėjo, kad tai netiesa.

REKLAMA

Galų gale nustatyta, kad “nežinomas vaikas” yra Sidney Goodwinas.

3 - iššifruota mistinė lentelė

Ši apskrita molinė lentelė buvo rasta prieš 150 metų Asirijos (dabartinis Irakas) sostinėje Ninevijoje. Joje pavaizduoti piešiniai su piktogramos tekstu, kurį naudojo seniausia pasaulyje žinoma šumerų civilizacija. Ištisus dešimtmečius mokslininkams nepavyko iššifruoti šios paslaptingos lentelės.

REKLAMA
REKLAMA

Tik 2008 m. du mokslininkai - Alanas Bondas ir Markas Hempsellas iš Bristolo universiteto - perprato dantiraščių kodus.

Mokslininkai, naudodami kompiuterines programas, galėjo atkurti žvaigždžių danguje išsidėstymą prieš tūkstančius metų.

Dviem mokslininkams pavyko iššifruoti, kad lentelėse šumerų astronomų aprašytas birželio 29 d. naktinis dangus 3123 m. pr. Kr. Ši lentelė dar vadinama Julijaus kalendoriumi.

2 - nekaltas ryklio prasidėjimas

2001 m. kūjagalvė ryklė atsivedė jauniklį Henry Doorly zoologijos sode Nebraskoje, ir viskas būtų buvę natūralu, jei ne faktas, kad akvariume kartu su jauniklio motina visus 3 metus gyveno dar 3 ryklės.

Rykliuko atsiradimas buvo neįmenama mįslė visiems gamtininkams ir mokslininkams. Vieni iš jų manė, kad viena patelė galėjo būti apvaisinta dar prieš pakliūvant į zoologijos sodo akvariumą ir kelerius metus išsaugojo spermatozoidus. Kiti mokslininkai manė, kad šios rūšies ryklės gali apsivaisinti pačios vadinamuoju “parthenogenesis” metodu.

Daug kas skeptiškai vertino šią teoriją, tačiau 2007 m. mokslininkai tai patvirtino DNR tyrimais. Jais nustatyta, kad patelė gali pati apvaisinti savo kiaušinėlius.

REKLAMA

1 - kamanės skrydis

Kamanė šiame dešimtuke užima pirmą vietą. Galbūt ne vienas esame susimąstę, kiek kartų jos sumoja sparnais per sekundę, kaip tokie pagal kūno proporcijas maži sparniukai išlaiko visą kūną. Mokslininkai ilgai bandė įminti, kodėl kamanė skraido, nes jos skrydis neatitinka jokių aerodinamikos dėsnių.

Galiausiai 2005 m., naudojant naujausias filmavimo kameras, buvo nufilmuotas kamanių skrydis. Sulėtinta vaizdo juosta leido daugiau pažinti šį paslaptingą skrydį. Mokslininkai sužinojo, kad kamanė per vieną sekundę savo mažais sparnais suplasnoja 230 kartų.

Vaizdo medžiagos analizė atskleidė, kad kamanės skraido dėl neįtikinamos kombinacijos: trumpi banguotų sparnų mostai, greitų sparnų sukimasis, kai jie apsiverčia ir pakeičia kryptį, kartu su labai greitu sparnų smūgio dažniu.

Parengta pagal „Respublikos“ priedą „Pastogė“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų