• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgą laiką įvairiose kompanijose karjeros instruktoriumi dirbęs Davidas Couperis išskyrė 10 sričių, kuriose ieškančiųjų darbo lūkesčiai smarkiai prasilenkia su tuo, kas vyksta realybėje, rašo CNN.

REKLAMA
REKLAMA

Štai 10 mitų apie darbo pokalbius ir patarimai, kaip reiktų juos spręsti:

10. Žmonės, rengiantys darbo pokalbius, yra tam pasiruošę.

Ne visada. „Žmogus, su kuriuo jūs susitinkate, greičiausiai bus persidirbęs ir įsitempęs dėl to, kad turės kažką priimti į darbą, – teigia D. Couperis.– Atsakinėdami į tokį bendrą klausimą: „Papasakokit apie save“, papasakokite viską, kodėl jūs esate tinkamas šiam darbui. Jei pasidaro akivaizdu, kad jie nėra perskaitę jūsų gyvenimo aprašymo, glaustai atpasakokite jį ir susiekite su norimu darbu. Papasakokite jiems viską, ką jie turi žinoti, kad pokalbį vykdantiems darbuotojams nereikėtų daugiau uždavinėti papildomų klausimų.“

REKLAMA

9. Daugelis darbo pokalbius vykdančių asmenų yra specialiai tam paruošti.

Ne visada. Personalo atrankos profesionalai dalyvauja įvairiose treniruotėse apie darbo pokalbių technologijas, tačiau vidutinis vadybininkas darbo pokalbius vykdo ekspromtu. „Būkite pasiruošę tiksliai atsakyti neaiškius klausimus, net jei jie ir nebus užduoti, – teigė D. Couperis. – Pasiruoškite du ar tris konkrečių savo įgūdžių ir patirties pavyzdžius, kurie pabrėžtų tai, kodėl jūs turėtumėte būti priimtas į darbą.“

REKLAMA
REKLAMA

8. Yra tiesiog mandagu priimti siūlomą užkandį ar gėrimą.

Netiesa. „Jie paprastai stengiasi būti mandagūs ir pasiūlo jums atsigerti, tačiau iš tiesų jie nenori su tuo prasidėti, – sako D. Couperis. – Nebent gėrimas yra visai šalia ir neužtruks daug laiko jį jums paduoti, priešingu atveju tiesiog mandagiai atsisakykite.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Couperis kartą ėmė interviu iš vienos kandidatės, kuri teigė mielai išgersianti puodelį arbatos. Jis pamena, kad pusę darbo pokalbiui skirto laiko jam atėmė arbatos ieškojimas, vandens užkaitimas ir panašiai. „Tai buvo taip nemalonu“, – prisimena D. Couperis.

REKLAMA

Kita svarbi priežastis atsisakyti kavos, jo teigimu, yra ta, kad ilgai trunkančio interviu metu jūs nenorėtumėte atsiprašyti į tualetą viduryje pokalbio.

7. Jie tikisi, kad galėsite jiems tuojau pat pateikti rekomendacijas parašiusių žmonių kontaktus.

Ne visada. D. Couperis pataria laukti tol, kol jūsų konkrečiai paprašys, ir netgi tada galite sutaupyti šiek tiek laiko pasiūlydamas atsiųsti informaciją elektroniniu paštu per kelias dienas. Jis išskiria mažiausiai dvi priežastis, dėl ko nereiktų skubėti šiuo atveju. „Pirma, jūs iki galo nežinote, kieno rekomendacijos geriausiai tiktų šiam darbui, – teigia jis. – Jei pastebite, kad darbdaviui labiausiai rūpi jūsų gebėjimas dirbti komandoje, tuomet jums tiktų kas nors, kas galėtų patvirtinti šiuos jūsų sugebėjimus.“

REKLAMA

„Antra, tačiau ne mažiau svarbu turėti šiek tiek daugiau laiko paruošti rekomendacijas apie jus pateikusius asmenis, kad darbdavys iš jų išgirstų tai, ką jūs norite“, – pabrėžia D. Couperis.

6. Yra teisingas atsakymas visiems darbo metu uždavinėjamiems klausimams.

Svarbu, kaip atsakote. „Kartais tai, kaip jūs atsakinėjate klausimus yra daug svarbiau už patį atsakymą“, – sako D. Couperis. Jei jums yra pateikiama hipotetinė problema ir yra prašoma ją išspręsti, pamėginkite prisiminti panašią situaciją iš praeities ir papasakokite, kaip tuomet elgėtės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Visuomet reikia pateikti trumpus atsakymus.

Nebūtinai. Šioje vietoje geriausiai atsiperka jūsų prieš tai atliktas tyrimas. „Kuo daugiau jūs būsite susipažinę su kompanijos veikla ir jų siūlomu darbu, tuo geriau jums pavyks papasakoti, kodėl jie turėtų įdarbinti būtent jus“, – kalba D. Couperis.

REKLAMA

Nebijokite apie tai pasakoti ilgai, nes tuomet darbo pokalbį vykdančiam asmeniui nebeliks daug laiko užduoti jums kitus klausimus. Be to, gerame darbo pokalbyje du trečdalius laiko turėtumėte kalbėti jūs.

4. Jei turite gerą kvalifikaciją, jūsų išvaizda nėra svarbi.

Tikrai ne. Daugybė tyrimų šiuo klausimu įrodė, kad fizinis jūsų patrauklumas vaidina svarbų vaidmenį priimant jus į darbą. „Visi, kurie teigia priešingai – meluoja“, – teigia D. Couperis. – Žmonėms rūpi jūsų išvaizda, taigi būkite nepriekaištingai tam pasiruošę.“

REKLAMA

3. Paklausus, kur jūs save matote po 5 metų, reikia pademonstruoti didžiules ambicijas.

Nebūtinai. Šis klausimas dažnai yra labai sudėtingas. „Darbdaviai tikisi, kad turėsite savo tikslų, tačiau jie baiminasi, kad galite tapti nenustygstančiu vietoje, jei pernelyg greitai kopsite karjeros laiptais. Taigi, turėtumėte pateikti įvairiapusišką atsakymą, tarkim: „Būčiau laimingas galėdamas likti šiame darbe ir išmokti naujų dalykų bei svariai prisidėti prie įmonės veiklos“, – teigė D. Couperis.  – Taip pat galite perklausti: „Kur jūs mane matote po 5 metų?“. Tokiais atvejais atsakymas: „Na, mes tikimės, kad atliksi tą patį darbą, dėl kurio mes tave priimsime“ leistų jums išvengti neperspektyvios darbovietės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2. Jei kompanija jus kviečia į darbo pokalbį, tai reiškia, kad darbo vieta vis dar laisva.

Deja, ne. Tiesą sakant, darbo vieta gal niekada ir nebuvo sukurta. „Kai kurios kompanijos organizuoja „darbo pokalbius“ norėdamos pigiai atlikti rinkos tyrimą. Jie klausinėja apie jūsų turimas ar buvusias pareigas, jūsų užmokestį ir panašiai, kad sukauptų daugiau informacijos“, – sako D. Couperis.

REKLAMA

Kita galimybė, jo teigimu, yra ta, kad jie jau turi galvoje tvirtą kandidatą kompanijos viduje, tačiau nori įsitikinti, kad nėra nieko geresnio.

Jei į darbo vietą jus pasiūlė jūsų pažįstamas, darbdavys gali atlikti interviu su jumis iš mandagumo ir nenorėdamas pakenkti santykiams su jus rekomendavusiu asmeniu.

REKLAMA

Vis dėlto, net jei darbo vieta atrodo įtartinai, dalyvauti darbo pokalbyje svarbu. „Kartais darbdavys gali pastebėti, kad jūs esate tinkamas į kitą darbo vietą, kuri realiai gali egzistuoti“, – teigia D. Couperis.

1. Labiausiai kvalifikuotas kandidatas bus priimtas į darbą.

Ne visada. „Kandidatas, turinti mažesnę kvalifikaciją, tačiau pasižymintis organizacijai tinkamomis asmens savybėmis ir sugebėjęs jas perteikti darbo pokalbio metu, beveik visuomet turės daugiau šansų būti priimtas į darbą nei tas, kuris tiesiog gerai atrodo ant popieriaus“, – pasakoja D. Couperis.

REKLAMA
REKLAMA

„Darbo pokalbio metu jūsų greičiausiai paklaus, ar neturite kokių nors klausimų, – teigia jis. – Jei manote, kad asmuo turi išankstinių nusistatymų dėl jūsų stiliaus, paklauskite, koks būtų idealus kandidatas šiam darbui.“

Kviečiaame Jus pasidalinti savo įspūdžiais apie darbo pokalbius. Jei esate darbdavys papasakokite, ko reikalaujate iš savo kandidatų?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų