Visame pasaulyje vaikai mėgaujasi cirku: bebaimių akrobatų triukais, dresuotų laukinių gyvūnų pasirodymais, klounais... Tačiau cirko darbuotojų gyvenimas – ne vien sėkmingi triukai ir gebėjimas prajuokinti vaikus. Šis listverse.com sąrašas dar kartą patvirtina, kad cirke niekada netrūko pavojų ir nelaimių.
10. Dramblys Mary
1916 metais rugsėjo 12 dieną dramblys Mary sutrypė savo dresuotoją Redą Eldridge‘ą. Nelaimę bandyta aiškinti įvairiai – tiek kad dresuotojas įsiutino gyvūną baksėdamas lazda, tiek kad Mary paprasčiausiai nuobodžiavo ir ėmė žaisti.
Kingsporto gyventojai (Tennessee) reikalavo, kad gyvūnas būtų nubaustas už žmogaus mirtį – nuspręsta dramblį pakarti. Kitą dieną apytiksliai 2,5 tūkst. žmonių minia susirinko žiūrėti Mary egzekucijos. Dramblį už kaklo pakorė ant industrinio krano. Tačiau neišlaikiusi svorio grandinė nutrūko ir gyvūnas trenkėsi į žemę – jam lūžo klubas. Tada bandyta antrą kartą su storesne grandine. Dramblys buvo laikomas pakabintas visą pusvalandį.
9. Dessi Espana
Dessi Espana buvo kilusi iš bulgarų-amerikiečių artistų šeimos. Ji dirbo cirke daug metų ir dėl akrobatinių sugebėjimų pateko į Guinnesso pasaulio rekordų knygą. Tačiau 2004 metais moters karjera nutrūko dėl techninės klaidos. Dessi šou metu atliko savo pasirodymą ore laikydamasi už kaspinų, tačiau nesuveikė juos laikantis mechanizmas ir žvaigždė žemyn galva krito iš 10 metrų aukščio. D. Espana nuo patirtų sužalojimų mirė.
8. Liūtų dresuotojas Massarti
Massarti (Thomas MacCarte) buvo geras, bet neatsargus vienarankis liūtų dresuotojas. 1872 metų sausio 3 dieną jis, keliaudamas su „Manders’ Menagerie“, surengė pasirodymą Boltone (Anglijoje). Dėl nežinomų priežasčių liūtas Tyrantas staiga jį puolė. Juo pasekė ir dar trys gyvūnai. Dresuotojas buvo sudraskytas kelių šimtų liudytojų akivaizdoje.
7. St Louis nelaimė ant trapecijos
Trapecija, be abejonės, yra vienas pavojingiausių cirko pasirodymų, tam reikia ir jėgos, ir lankstumo. Tačiau nuo techninių klaidų niekas nėra apsaugotas. 1872 metais Fredas Lazelle‘as ir Billy Millisonas, du garsūs trapecijos artistai, krito ant žemės, kai sugedo jų trapecijos mechanizmas. Nukentėjo ir gimnastas George‘as Northas, savo nelaimei, gedimo momentu buvęs po trapecija. Visi trys vyrai patyrė įvairių sužeidimų.
6. Duluth linčo teismas
Kita su cirko darbuotojais susijusi tragedija įvyko tamsiuoju JAV istorijos laikotarpiu. 1920 metų birželio 14 dieną James Robinson cirkas atvyko į Duluth (Minnesota). Devyniolikmetė Irene Tusken ir aštuoniolikmetis Jamesas Sullivanas žiūrėjo, kaip afroamerikiečiai cirko darbininkai krovė cirko vagonus. Mergina vėliau teigė, kad tą pačią naktį šeši iš stebėtų darbuotojų grasindami ginklu ją išprievartavo. Policija greitai areštavo šešis įtariamuosius.
Netrukus po to susirinko 5–10 tūkst. žmonių minia, kuri, įsiveržusi į kalėjimą, surengė pajuokiamąjį teismą ir paskelbė, jog Elias Claytonas, Elmeris Jacksonas ir Isaacas McGhie‘as yra kalti dėl išprievartavimo. Minia vyrus sumušė, nutempė prie elektros stulpo ir nulinčiavo.
5. Skrajojantys Wallendasai
Skrajojantys Wallendasai buvo cirko artistų šeima, kuriai priklausė Karlas, jo žmona Helen Kreis, jo brolis Hermanas ir daug kitų šeimos narių. Karlas Wallendasas vadovaudavo pasirodymui, kuris vadintas septynių asmenų piramide su kėde – jo metu septyni žmonės balansuodavo ant lynų ir kėdės be jokių apsaugos priemonių.
Wallendasai buvo puikūs akrobatai, tačiau 1962 metais jų pasirodymas baigėsi tragiškai. Pasirodymo vadovas Karlas susvyravo ir trys žmonės krito ant žemės. Karlo Wallendaso žentas Richardasas Faughnanas ir sūnėnas Dieteris Scheppas žuvo, o įsivaikintas sūnus Mario paralyžiuotas nuo liemens.
4. Klivlando cirko gaisras
Nors šios nelaimės metu žmonės nenukentėjo, per Klivlando cirko gaisrą 1942 metais žuvo daugiau nei šimtas cirko gyvūnų. Dėl neaiškių priežasčių gaisras kilo „Ringling Brothers ir Barnum & Bailey“ cirke, netoli žvėrių palapinės. Žiūrovai ir cirko darbuotojai lengvai išsigelbėjo nuo liepsnų, tačiau ugnis plito taip greitai, kad buvo neįmanoma išgelbėti visų gyvūnų.
Devyni narvai, pilni liūtų, tigrų ir zebrų, sudegė iš karto. Kai kuriems gyvūnams pavyko išsigelbėti, bet iš jų 26 buvo taip stipriai apdegę, kad nuspręsta juos nušauti.
3. „Wallace Brothers“ cirko traukinio nelaimė
1903 metais susidūrė du atskiri „Wallace Brothers“ cirko traukiniai. Pirmasis traukinys sustojo ant bėgių ir nors antrojo traukinio vairuotojas matė įspėjamąsias šviesas bei stabdė traukinį, stabdžiai nesuveikė ir traukiniai susidūrė. Per susidūrimą žuvo 30 cirko darbuotojų, o 27 buvo sužeisti. Cirkas taip pat neteko kelių gyvūnų – arabiško žirgo, trijų kupranugarių, dogo ir dramblio.
2. „Hagenbeck-Wallace“ traukinio avarija 1918 metais
1918 metų birželio 22 dieną „Hagenbeck-Wallace“ cirkas vyko į Hammond (Indiana). Traukiniui sustojus nakčiai, dauguma artistų miegojo mediniuose jo vagonuose. Apie 4 valandą ryto į cirko traukinį 56 kilometrų per valandą greičiu rėžėsi kareivių traukinys. Pastarojo vairuotojas Alonzo Sargentas užmigo ir nepastebėjo įspėjamųjų ženklų apie sustojusį cirko traukinį. Susidūrimo metu žuvo 86 žmonės ir 127 buvo sužeisti.
1. Hartfordo cirko gaisras
1944 metų liepos 6 dieną gaisras prasidėjo prie „Ringling Brothers“ ir „Barnum & Bailey“ cirko šoninės sienos. Kadangi siekiant palapinę padaryti nepralaidžią vandenui buvo naudojamas parafinas ir benzinas, liepsna labai greitai išplito.
Septynių tūkstančių žiūrovų minia supanikavo ir ėmė veržtis prie išėjimo. Tačiau du iš jų buvo užblokuoti įrangos, naudojamos cirko gyvūnams atgabenti. Susidariusioje spūstyje buvo sutrypta, suspausta ir užduso daug žmonių. Plintant ugniai dalis žiūrovų žuvo liepsnose, kiti užduso nuo dūmų. Nelaimės metu iš viso žuvo 169 žmonės, keli šimtai buvo sužeisti.