• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jauni žmonės mažiausiai nori, kad jiems būtų taikomos kokios nors taisyklės, bet socialiniai tinklai jiems perša šiokį tokį atsakomybės jausmą, nepaisant to, ar jie mokosi vidurinėje, ar baigia universitetą, rašo JAV leidinys „Mashable“.

REKLAMA
REKLAMA

Neatsakingas elgesys socialiniuose tinkluose gali sugriauti jūsų perspektyvas įgyjant išsilavinimą ir turėti neigiamos įtakos jūsų ateities karjerai, nekalbant jau apie žalą, kurią galite padaryti kitiems. Tačiau daugelio tų negatyvių padarinių galima išvengti ir padaryti tai nėra labai sudėtinga.

REKLAMA

„Mashable“ išskyrė 10 elgesio socialiniuose tinkluose klaidų, kurių studentams reikia išvengti. Turima omeny ne tik tai, kad nereikia savo dėstytojų kviesti į draugus „Facebooke“. Bendravimo aplinkybės socialiniuose tinkluose turi daug niuansų, jie skiriasi priklausomai nuo situacijos, mokyklos arba vartotojo.

1. Negalima viešinti savo neteisėtos veiklos įrodymų

Moksleiviai ir studentai dažnai eksperimentuoja su įvairiais dalykais ir medžiagomis. Tačiau jei įkeliate vaizdo įrašą, kuriame matosi, kaip rūkote marihuaną arba daužote šiukšlių dėžes, jums gresia ne tik išmetimas iš mokyklos, bet ir baudžiamoji atsakomybė – kitaip tariant, padariniai, kurie gali turėti įtakos jūsų gyvenimo kokybei. Net jeigu jūsų puslapis yra uždaras pašaliniams, bet kuris jūsų bičiulis gali atsisiųsti šį vaizdo įrašą ir išsaugoti savo kompiuteryje, o vėliau tai panaudoti prieš jus.

REKLAMA
REKLAMA

Bet kokiu atveju, būtina vieną arba du kartus per metus įdėmiai peržiūrėti visą profilio turinį ir informaciją, paskelbtą socialinių tinklalapių puslapiuose. Tokiu būdu, jums neteks aptikti ir trinti nuotraukos, kur dar paauglystės laikais jūs darote ką nors neteisėto, prieš einant į darbo pokalbį.

2. Negalima engti kitų

Šiais laikais patyčios – pati rimčiausia problema mokyklose. Žiaurus elgesys ir šiurkštūs žodžiai gali sukelti smurtą, savižudybes, depresijas ir diskriminaciją tarp studentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai studentas socialiniuose tinkluose, tinklaraščiuose ir forumuose šaiposi, tyčiojasi iš kieno nors, rizika gali būti nepamatuojama. Tam studentui gresia ne tik išmetimas iš universiteto, bet ir baudžiamasis straipsnis.

3. Negalima peikti savo dėstytojų

Engimo ir patyčių sąvoka gali būti taikoma ne tik studentų santykiams. Studentai, kurie šiurkščiai atsiliepia apie savo dėstytojus (arba publikuoja jų nepadorias nuotraukas), taip pat labai rizikuoja. Galų gale, dėstytojai taip pat turi teisę į privatų gyvenimą ir pagarbą jiems.

REKLAMA

Neigiamų komentarų apie dėstytojus viešinimas gali būti prilyginamas tam, kad jūs paimsite mikrofoną ir visiems paskelbsite apie ketinimus sudeginti tiltą – juk niekada nežinote, ar kuris nors iš profesorių neturės lemiamo balso, kai skirstys studentus į stažuotes arba turės įtakos priimant į darbą.

Taip pat reikia būti atsargiems, viešinant informaciją apie mokyklą arba dėstytojus, kuri jums gali pasirodyti nekenksminga – niekada nežinai, kieno jausmus tai gali užgauti.

REKLAMA

Vieno universiteto dėstytojas Danas Farkas pateikė pavyzdį iš savo gyvenimo.

„Vieną kartą atšaukiau paskaitą ir keli iš mano studentų apie tai parašė tinkle „Tweeter“, išreikšdami nepaprastą džiaugsmą. Tačiau jie nežinojo, kad aš atšaukiau paskaitą todėl, kad mano žmona pateko į ligoninę. Aš iki šiol piktinuosi, kai apie tai prisimenu“, – teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Negalima publikuoti smerktinos informacijos iš jūsų mokyklos kompiuterių

Daugelyje mokyklų įsigaliojęs draudimas bet ką daryti interneto tinklalapiuse, tiesiogiai nesusijusiuose su mokslais. Dažniausiai prie šio draudimo priskiriami ir bet kokie veiksmai socialiniuose tinklalapiuose, ypač – jei tie veiksmai smerktini (pavyzdžiui, įžeidinėjimai arba pasityčiojimai). Ir nemanykite, kad niekas nepastebės, jeigu jūs tuose tinklalapiuose ką nors rašysite – daugelyje mokyklų veikia sistemos, kurios padeda atsekti vartotojo IP adresą. Kitais žodžiais tariant, esate nuolat stebimas.

REKLAMA

5. Negalima publikuoti konfidencialios informacijos

Šis patarimas bus naudingas bet kuriam socialinių tinklų vartotojui, ne tik studentui. Tačiau jauni žmonės yra itin pažeidžiami interneto grobuonių ir asmeninių duomenų vagių.

Viešųjų ryšių specialistas Jennifer Newman Galluzzo papasakojo įspėjančią istoriją: „Praėjusį savaitgalį mano dukterėčia, kuri šiuo metu yra vienuoliktokė, paviešino savo pamokų tvarkaraštį „Facebooke“ – tiesiog jį nufotografavo ir paskelbė tinklalapyje, nes jai norėjosi pasidalyti savo jausmais su draugais – tame pačiame lape buvo jos medicininio draudimo numeris, moksleivio pažymėjimo numeris, vardas, pavardė, gimimo data ir kita asmeninė informacija. Aš iškart paskambinau jos motinai ir pranešiau apie tai, o ji man atsakė: „Visi vaikai taip daro!“ Aš vos nenualpau.“

REKLAMA

Tik pagalvokite, kaip lengva dalintis informacija „Facebooke“. Jeigu kas nors iš draugų paskelbs  šią nuotrauką savo puslapyje, ši asmeninė informacija taps prieinama visiems – ir čia jau net nebūtina būti programišiumi. Būtent taip lengvai galima pavogti asmeninius duomenis.

6. Negalima per daug detaliai rašyti apie savo buvimo vietą

Taip pat, kaip ir asmeninių duomenų apsaugos atveju, stenkitės nelabai tiksliai rašyti apie savo buvimo vietą. Nepaisant to, kad jūsų tėvai, tikėtina, tai įvertintų, tačiau tokio pobūdžio skelbimai suteikia galimybę „grobuonims“ jus stebėti. Niekada socialiniuose tinkluose nerašykite, kad jūs esate namie arba kur nors išvažiavote.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialinių tinklų analitikas Bradas Hinesas pataria: „Socialiniuose tinkluose geriausia neskelbti apie savo buvimo vietą, jeigu esate vienas, arba tuo atveju, jei palikote savo namus be priežiūros.“

7. Negalima meluoti, sukčiauti arba užsiimti plagijavimu

Įsivaizduokite: jūs įtikinote dėstytoją perkelti kursinio darbo atidavimo laiką, nes privalote savo „sergančią“ močiutę nuvežti į ligoninę. Užuot keliavę pas močiutę, jūs vykstate į „Foo Fighters“ koncertą – „Facebook“ tinkle jūs viešai rašote apie koncertą, įkeliate nuotraukas iš koncerto per programą „Instagram“. Nenustebkite, jei jūs sugrįšite iš koncerto ir aptiksite, kad jūsų kursinis darbas įvertintas žemiausiu balu.

REKLAMA

Tas pats ir dėl melo apie jūsų profesionalius arba akademinius pasiekimus, kai kalbama apie universitetą arba stažuotę. Žmonės bando prisikasti iki tiesos. Be to, jie tikrins jūsų profilį socialiniuose tinkluose, ar jūs nesukčiaujate ir ar neužsiimate plagiatu.

8. Negalima grasinti susidorojimu

Grasinimas susidoroti su vienu arba keliais žmonėmis – bet kokiu atveju labai sudėtinga situacija. Net anoniminio, beprasmiško grasinimo publikavimas abejonių keliančiame tinklalapyje arba forume, kur daugybė pašalinių žmonių, gali kelti grėsmę. Ir kai tik valdžia nustatys, kurioje vietoje grasinama, ji turi teisę pradėti tyrimą.

REKLAMA

Studentas, vardu Alexanderis Songas, tinklalapyje „Reddit“ parašė apie savo ketinimus „užmušti pakankamą žmonių kiekį, kad tai pakliūtų į nacionalines žinias“. Policija surado šį jaunuolį ir areštavo jį pamokų metu, nepaisant to, kad jis neturėjo jokio ginklo. Kitais žodžiais tariant, socialiniai tinklai – tai ne ta vieta, kur galima dalintis savo nelaimėmis arba žiauriomis mintimis. Geriau aptarti problemas su mokyklos psichologu.

REKLAMA
REKLAMA

9. Negalima publikuoti savo neprofesionalumo įrodymų

Nepaisant to, kad jūs esate mokslo įstaigos mokinys, kuris ieško darbo vietinėje kavinėje, arba universiteto absolventas, siekiantis karjeros, jūsų puslapis socialiniame tinkle turi liudyti apie jūsų atsakingumą.

„Kai aš ėmiausi ieškoti darbo, ištryniau iš savo profilio visas abejotinas nuotraukas, kurios buvo padarytos mokymosi universitete metu“, – pasakoja Kristina Barkovski, neseniai baigusi universitetą. – Ištryniau visas abejotinas nuotraukas, kurias tik galėjau rasti.“

Nepriklausomai nuo to, ar naujos įmonės darbuotojai pasinaudos „Google“ paieška ir patikrins jūsų asmeninį puslapį socialiniame tinklalapyje, tikimybė, kad jie norės ką nors apie jus sužinoti, pakankamai didelė. Kartais net per daug asmeninė informacija, paskelbta socialiniame tinkle, gali sukelti abejonių potencialiam darbdaviui. Šioje epochoje idealus yra profesionalus profilis.

„Kai matau potencialų darbuotoja, visada atkreipiu dėmesį į tas vietas „Facebook“ profilyje, kurios yra pasiekiamos visiems“, – pasakoja „What's Next Marketing“ viceprezidentas Ryanas Cohnas. – Mano praktikoje buvo du atvejai, kai atsisakiau įdarbinti universitetinį išsilavinimą turintį žmogų. Jie abu turėjo pakankamai daug žinių ir patirties, ir jeigu ne tos nuotraukos, aš pakviesčiau juos į darbo pokalbį.“

REKLAMA

10. Negalima publikuoti informacijos apie jūsų emocinį susijaudinimą

Visi mes kartais sakome ir darome dalykus, dėl kurių vėliau gailimės. Sugebėjimas veikti neapgalvotai yra žmogaus prigimtis. Tačiau tada, kai tai įmanoma, sustokite minutėlei ir pagalvokite apie tai, kaip jūsų pareiškimas gali paveikti jus supančių žmonių saugumą, jausmus ir dvasinę pusiausvyrą – net gi jei tai būtų jūsų priešai. Pykčio proveržiai gali iš dalies nuraminti, bet tai tik minutę trunkantis malonumas, kuris nevertas tos potencialios grėsmės, kurią jūs sau keliate. Sustokite akimirkai, giliai atsikvėpkite, pagalvokite ir persikraukite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų