Mitybos specialistas Mantas Liekis atkreipia dėmesį į tai, kad šie gėrimai paprastai turi daug cukraus ir neturi naudingų maistinių medžiagų.
„Limonadai turi nemažai cukraus ir mažai kitų būtinųjų maistinių medžiagų, tokių kaip baltymai ar riebalai, todėl suteikia ganėtinai daug tuščių kalorijų“, – teigia M. Liekis.
Šios tuščios kalorijos organizmui neduoda reikalingų vitaminų ir mineralų, o tai ilgainiui gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
M. Liekis pastebi, kad limonadų vartojimas turi ir trumpalaikių, ir ilgalaikių pasekmių. Trumpalaikėje perspektyvoje šie gėrimai gali padidinti energijos ir cukraus lygį kraujyje, tačiau netrukus po to sukelti staigų energijos kritimą ir alkio pojūtį.
Ši energijos bangos ir kritimo seka lemia, kad žmogus jausis išsekęs ar net nervingas, o tai gali skatinti norą vėl vartoti saldžius gėrimus.
Kalbant apie ilgalaikius padarinius, reguliarus didelio cukraus kiekio vartojimas yra pavojingas: „Jeigu kalbame apie paprastą žmogų, cukraus perteklius gali sukelti nutukimą, 2 tipo diabetą, širdies ligas.“
Dietistas taip pat priduria, kad dirbtiniai saldikliai gali šiek tiek paveikti žarnyno mikrofloros disbalansą, kas taip pat gali turėti neigiamų pasekmių.
Kiek cukraus galima suvartoti per dieną?
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja riboti pridėtinio cukraus suvartojimą iki 10 proc. bendro dienos kalorijų kiekio. Kai kurie specialistai siūlo dar mažesnį skaičių – apie 5 proc., kas būtų apie 25 gramus cukraus per dieną suaugusiam žmogui.
„Rekomenduojama riboti limonadų vartojimą iki 1–2 kartų per savaitę, atsižvelgiant į dienos kalorijų poreikį“, – priduria specialistas.
Kalbant apie saldiklius, M. Liekis pabrėžia, kad kiekvienas jų turi savo vartojimo normas: „Pavyzdžiui, aspartamo dienos norma yra apie 40 mg/kg kūno svorio, o sukralozės – 5 mg/kg.“
Vis dėlto, geriausia rinktis natūralius saldiklius, pavyzdžiui, steviją, kuri turi mažesnį poveikį organizmui.
Pasak M. Liekio, nors priklausomybė nuo limonadų nėra itin dažna, tam tikri atvejai egzistuoja:
„Praktikoje esu tik kelis kartus matęs, kai žmogus visą dieną geria tik limonadus ir negeria visai vandens ar kitų skysčių.“
Jis pastebi, kad cukrus stimuliuoja smegenų malonumo centrus ir sukelia pasitenkinimo jausmą, kas gali virsti priklausomybe.
Gali sukelti net kepenų suriebėjimą
Norint mažinti potraukį saldiems gėrimams, M. Liekis siūlo palaipsniui mažinti jų vartojimą:
„Jei žmogus kasdien išgeria 1 l limonado, pirmiausia reikia sumažinti kiekį iki 800 ml, paskui iki 600 ml.“
Tai galima pakeisti geriant daugiau vandens arba nesaldintos arbatos. Vandenį galima pagardinti natūraliais skoniais, tokiais kaip citrina, uogos ar mėtos, kad jis taptų patrauklesnis.
Be to, naudinga vesti dienoraštį, kad būtų aišku, kada ir kodėl kyla noras gerti saldžius gėrimus.
M. Liekis išvardija galimas sveikatos problemas, kurias sukelia dažnas limonadų vartojimas:
- nutukimas,
- antsvoris,
- cukrinis diabetas,
- dantų ėduonis,
- širdies ir kraujagyslių ligos,
- kepenų suriebėjimas.
Dėl didelio kalorijų pertekliaus, ypač iš cukraus, šios problemos pasireiškia greičiau ir dažniau.
Pabaigai specialistas primena, kad svarbiausia yra saikas: „Saikingas vartojimas, pavyzdžiui, per savaitę 250–500 ml limonado, gali būti priimtinas, jei bendra mityba yra subalansuota ir apima pakankamai baltymų, riebalų bei sveikųjų angliavandenių. Tik propaguojant sveiką gyvenimo būdą galima išvengti žalingo limonadų poveikio.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!