Apie tai TV3 žinių „Dienos komentare“ kalbėjo Sveikatos ekspertų tarybos narys, duomenų analitikas Vaidotas Zemlys-Balevičius.
Matome, kad šiandien skaičiai yra didžiausi bent jau per porą mėnesių Lietuvoje. Taip pat premjerė šiandien užsiminė, kad jau yra nustatyta ir Pietų Afrikos atmaina. Ką iš tiesų mums tai reiškia?
Jeigu kalbame apie Vilnių, tai Vilniuje nuo kovo mėnesio pasirodo toks trendas, kad čia yra neproporcingai daug atvejų, palyginus su visa Lietuva. Nes Vilniuje gyvena 20 procentų Lietuvos, bet pagal atvejų skaičių – jis auga ir sekmadienį buvo 60 procentų, dabar jau 40 procentų.
Na, tai reiškia, kad Vilniuje yra bloga situacija ir vienas iš sprendimo būdų yra kažką bandyti daryti būtent Vilniuje. Na, o tie variantai ir atmainos, tai vėlgi, kodėl tai gali būti susiję, tai Vilniuje visų pirma yra oro uostas ir tos atmainos natūraliai pereina, atvažiuoja čia.
Jūs pats sakėt, kad Vilnių ir Vilniaus rajoną reikėtų uždaryti griežtesniam karantinui. Šiandien premjerė irgi prabilo apie tai, kad rytoj bus kalbama apie griežtinimus. Tai kaip jūs manot, kada jau reikia tų griežtinimų? Žiūrint į tą plitimą, kaip jūs minėjot, 40, 60 procentų. Tai kada jau reikia imtis ko?
Su tais griežtinimais, tai jie turi būti tokie, kurie veikia. Reikia išsiaiškinti, jeigu žmonės nesilaikė, kai tie apribojimai kaip ir buvo, jei žmonės jų nesilaikė ir mes juos įvesim, jų ir toliau nesilaikys. Nuo to niekas nepasikeis. O kada reikia griežtinti, tai vis tiek yra tie scenarijai, yra juodasis D scenarijus, kuris yra 500 atvejų 100 tūkstančių gyventojų ir teigiamų tyrimų procentas virš 10 procentų.
Vilnius jau yra ant tos ribos. Ir kadangi tie mūsų rodikliai yra dviejų savaičių ir mes turime augimą, mes turime eksponentinius procesus, tai reiškia, kad jau reikia imtis priemonių.
Vėlgi, kokios yra rizikos? Mes matėme, kas buvo Estijoje. Ten mėnesį laikėsi stabilumas, o tada buvo sprogimas. Tai mes tikriausiai nenorime, kad tai atsitiktų ir Lietuvoje, tad turėtume būti proaktyvūs ir daryti veiksmus, kad to išvengtume. Nes kas yra didžiausia problema su virusu, kad jis turi tokią sprogimo fazę ir dažniausiai sprendimai daromi po sprogimo, o ne prieš.
Tai būtų gerai, kad šį kartą mes sugebėtume užbėgti už akių. Aišku, tai yra ženkliai sunkiau padaryti ir visuomenei iškomunikuoti, nes ženkliai lengviau yra viską daryti, kai jau matai rezultatą – perpildytos ligoninės, padidėjęs mirčių skaičius, tada akivaizdu, kad reikia daryti. Bet su epidemija, kaip rodo pavyzdys ir pasaulinė praktika, ženkliai geriau tai padaryti prieš ir žiūrėti į rodiklius ir matyti, kad va, tas sprogimas bus ir užkirsti jam kelią.
Kaip ir jūs minėjote, kad tie judėjimo ribojimai egzistuoja ir yra nepanaikinti, bent jau Vilniui ir Vilniaus regionui, tačiau visi socialiniai tinklai mirga marga – vilniečiai prie jūros, Kaune ar dar kur nors. Tai vadinasi, kad žmonės nepaiso. Ir pagaliau, kaip su tomis kelionėmis po visą pasaulį? Tarkim, Maldyvai, Tenerifė ir kiti Kanarų miestai, jie pilni lietuvių. Tai gal čia reikėtų kažkaip irgi daryti? Jeigu ribojame judėjimą viduje, tai gal reikia pasižiūrėti ir į judėjimą po visą pasaulį?
Jei mes dabar norim užkirsti kelią plitimui Vilniuje šiuo momentu, tai tam, kas yra Maldyvuose, jis jau ten yra, jau šitas traukinys nuvažiavo. Imkime kitų šalių pavyzdžius – Jungtinėje Karalystėje bet koks išvažiavimas iš šalies ne darbo reikalais buvo uždraustas. Braziliškos ir Pietų Afrikos atmainos ateina iš viso pasaulio, tai jeigu tu turi didesnį nebūtiną srautą iš plataus pasaulio, tai didesnis šansas, kad pas tave ateis. Bet čia jau šaukštai po pietų, čia jau klaida padaryta.
Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.