Tiesa, keletos kreipimųsi ir skundą dėl šio skelbimo sulaukė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Kilus visuomenės pasipiktinimui įmonės direktorius ėmė teisintis, kad toks pareiškimas tebuvo jo juokelis. Tačiau lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba jau pradėjo tyrimą dėl moterų diskriminacijos.
Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Bendrovė „Litpersona“ įdarbina statybininkus stambiuose statybų projektuose Danijoje, Grenlandijoje, Farerų salose ir Norvegijoje. Įmonės vadovas sako, kad kolektyvas yra mišrus – čia dirba ir moterys, ir vyrai.
„Moterų yra pakankamai daug, visa buhalterija, apskaita, administravimas yra moterys. Mes turim moterį netgi dažytoją“, – teigė „Litpersona“ direktorius Žydrūnas Andruška.
Įmonė darbo paieškų svetainėje patalpino skelbimą ir pranešė, kad ieško projektų koordinatoriaus. Visgi viena skelbimo detalė sukėlė pasipiktinimo bangą socialiniuose tinkluose: skelbime rašoma, kad į šią poziciją įmonė ieško ne moters, o vyro, ir net jei tai kažkam yra nepriimtina, savo pozicijos jie keisti neketina.
Komentaruose žmonės ėmė piktintis:
„Tiek ta pastraipa, tiek visas skelbimas pilnas raudonų vėliavų visoms lytims. Joks save gerbiantis vyras neis dirbti ten.“
„Reikia skelbimą parodyti patiems norvegams.“
„Diskriminacija dėl lyties nėra „nepriimtina“, ją draudžia įstatymai.“
„Mačiau šitą. Ta prasme, viskas logiška. Tikriausiai dauguma įmonių galvoja tą patį. Tiesiog nereikėjo to rašyt skelbime, reikėjo tik priimt žmones, kuriuos norėjo. Manau, kad daug žmonių nori būtent tam tikros lyties.“
„Jokios moters, sako, mes neįdarbinsim. – Kodėl? – Nu tai va, jie tokią poziciją turi. Kaip jūs vertinat? – Blogai. – Kodėl? – Nu kodėl, nu kad ir moterys, ir vyrai gali visur dirbt.“
„Aš tai žiūriu į tai labai neigiamai. Aš manau, visiems turėtų būt duotos lygios teisės.“
„Kažkiek turėtų būt įmonės pasirinkimo, bet jau taip kategoriškai nereikėtų sakyt, kad moterims negalima. Žiūrint, koks tas darbo skelbimas.“
Įmonės direktorius sako, kad ši projektų koordinatoriaus pozicija yra nelengva, pasitaiko daug įtemptų situacijų.
„Statybos apskritai, nu, yra tam tikra kultūra“, – tikino Ž. Andruška.
Visgi, vadovas teisinasi, kad toks komentatorius papiktinęs įrašas darbo skelbime – tik pokštas. O pagrindinis tikslas, pasak jo, buvo tiesiog sulaukti dėmesio.
„Pagrindinis tikslas tai buvo pritraukti kuo didesnį kandidatų kiekį į darbo vietą. Tai tikslą, manau, mes pasiekėm. Visgi, matau, kad tekstas buvo parašytas ties tam tikra riba“, – pripažino „Litpersona“ direktorius.
Įmonės darbuotojai sako, kad suprato ironiją ir į tokį skelbimą pasižiūrėjo su šypsena.
„Kadangi aš pažįstu kolektyvą, tai tikrai žinau, kad tai yra juoko forma. Tai manęs tai neįžeidė“, – tikino įmonės projektų koordinatorė Brigita.
Štai Brigita pati dirba projektų koordinatore, būtent šiai pozicijai šiuo metu įmonė ir ieško darbuotojo. Moteris pripažįsta, kad nors darbas yra tikrai įkandamas tiek vyrams, tiek moterims, visgi jame pasitaiko iššūkių.
„Yra daug netikėtų visokių problemų, mums skambina statybininkai, mes... Na, jie netikėtai paskambina. Tai daug ir tų kažkokių gaisrų yra, kuriuos reikia tikrai gesinti tam pačiam momentui, iš karto“, – tikino Brigita.
Visgi toks neva šmaikštus skelbimas, kuriame rašoma, kad moters į poziciją įmonė priimti neketina, panašu, gali ne juokais atsirūgti. Atvejį nagrinėti ėmėsi Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.
„Mums pranešė net keli žmonės, kurie kreipėsi su pranešimais į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Ir taip pat gavom ir vieną oficialų skundą“, – teigė Audronė Daukšaitė-Timpė, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkė.
Pasak Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos, už tokio pobūdžio diskriminaciją lyties pagrindu įmonei gali grėsti bauda nuo 40 iki 200 eurų.
„Apskritai diskriminacija lyties pagrindu yra dažniausiai nustatoma diskriminacija ir daugiausiai tų kreipimųsi mes sulaukiame. Būtent dėl diskriminacinių darbo skelbimų lyties pagrindu, na tai tokių bent keliasdešimt per metus“, – tikino A. Daukšaitė-Timpė.
Pernai į lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą žmonės dėl diskriminacijos lyties pagrindu kreipėsi 536 kartus.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:

























































































































































































































































